Talán mindannyian találtuk már magunkat olyan helyzetben, amikor zuhanyzás közben váratlanul – szinte egy másodperc alatt – elfogyott a meleg víz. Nem túlzás azt mondani, hogy otthonunk alapvető komfortérzetéhez a megfelelő melegvíz-ellátás elengedhetetlen. Ehhez alaposan át kell gondolni, hogy honnan és milyen formában szerezzük a meleg vizet. Cikkünkben beavatunk az átfolyós vízmelegítős csaptelepek rejtelmeibe!
Először fontos tisztázni, hogy nemcsak átfolyó rendszerű, hanem víztárolós vízmelegítő is létezik, ezek javarészt kapacitásukban nagyobbak, valamint a bekötés és működés logikájában különböznek: nem csak akkor fűtik a vizet, amikor meleg vízre van szükséged. Abban viszont hasonlítanak, hogy a víz hőmérséklete is szabályozható, bizonyos esetben pedig teljesen automatikus fűtésszabályozással rendelkeznek.
Mi a teendő, ha nincs lehetőséged felfűteni a vizet; például egy hétvégi házban vagy garázsban, ahol hiányzik a szükséges infrastruktúra? Ha vízvezeték és áram van, akkor szinte biztos, hogy egy elektromos vízmelegítőre van szükséged! Könnyű beszerelni, nem igényel nagy beruházást, a kisebb vízigényű feladatokat pedig tökéletesen kiszolgálja akár akár 60 °C-os hőmérsékletig, így nem kell a hideg vízzel bajlódnod!
A legnagyobb probléma, hogy ezzel a technológiával nem áll rendelkezésedre korlátlan mennyiségű meleg víz, ha pedig elfogyott, akkor pár másodperc erejéig azért türelmesnek is kell lenni – nem egyik pillanatról a másikra fűti fel a fizet. Habár javarészt kompromisszumos megoldásként szoktak tekinteni a vízmelegítőkre, az is tény, hogy nem a leginkább esztétikus megoldás.
Az átfolyós vízmelegítőkön belül is létezik még két további kategória: zárt és nyílt rendszerű. A nyílt rendszerű kivitel esetében nem mindig köthetőek össze a meglévő csaptelepekkel. A zárt rendszerű vízmelegítők viszont bármilyen csapteleppel beköthetőek, a beszereléssel kapcsolatos mesterfogásokat a használati útmutatón mindig feltüntetik.
Az átfolyós csaptelepek tulajdonképpen konyhai jellegű feladatokra lettek elsősorban kitalálva, mivel relatív nagy áramfelvétel mellett csak kisebb mennyiségű víz felmelegítésére alkalmasak. Éppen ezért konyhai használatra ideális!
Egy átlagos átfolyós vízmelegítő 2 liter vizet egy perc alatt csupán 20-25 fokkal tud melegíteni, ezért zuhanyzáshoz vagy fürdéshez tárolós vízmelegítőt, köznyelven bojlert érdemes beszerezni – a tárolós vízmelegítők kínálatában is vannak nyílt és zárt rendszerűek.
A nagyobb vízmelegítők bekötése már haladó feladatnak számít, de nincs szükséged komolyabb eszközökhöz a telepítéshez. Természetesen a termékekhez tartozó használati utasítás szerint célszerű eljárni, mivel lehetnek gyártó és gyártó között eltérések, de általánosságban hasonló lépéseket kell követni. Ha elromlott a vízmelegítőd vagy újat szerelnél be, a munkafolyamatban nem lesznek nagy eltérések!
Nézz körül a Praktiker kínálatában, ahol átfolyós vízmelegítőket és bojlereket egyaránt megtalálsz!