Zöldségtermesztés lakásban? Simán lehetséges! Most 10 olyan finom és egészséges zöldséget szedtünk össze, amely egyszerűen és hatékonyan nevelhető a lakásban is. A cikk végén pedig néhány olyan alapvető tudnivalót is bemutatunk, amelyet érdemes ismerni a zöldségek cserépben való neveléséhez.
A koktélparadicsom nagyon jól érzi magát a lakásban is. Legalább 14-15 centiméter mély cserepeket érdemes választani az ültetéséhez. A termesztéséhez sok fényre van szükség, azonban ez akár mesterséges fénnyel is pótolható. Nappal 23-26 fokot, az éjjel pedig legalább 16 fokot kell biztosítani az egészséges fejlődéséhez. A paradicsomnak elég magas a tápanyagigénye, ezért tápoldatokkal vagy trágyával ajánlott segíteni a növekedését, illetve támogatásként érdemes a növény mellé karókat rakni.
Korábbi cikkünkben arról is olvashatsz, hogy milyen tápoldatot érdemes bevetni a paradicsom ápolása során.
A karók leszúrásánál fontos odafigyelni arra, hogy óvatosan dolgozzunk, nehogy a gyökérzetben sérülést okozzunk.
A koktélparadicsom egynyári zöldségféle és megfelelő körülmények között júliustól egészen októberig képes teremni. Fajtától függ, de általában vetéstől számítva 105-130 napos tenyészidejű.
TUTTAD? Mit jelent a tenyészidő kifejezés? “TENYÉSZIDŐ, főnév (növénytan): Valamely … növény csírázásától teljes kifejlődéséig a magok, ill. a termés beéréséig szükséges idő(tartam).” - forrás: mek.oszk.hu
A különféle paprikafajták is könnyen termeszthetőek ládában vagy cserépben. A jalapeno, habanero és a cayenne paprika különösen kedveli a lakásbeli körülményeket. Ültetéskor a paradicsomhoz képest kicsit nagyobb virágcserépre lesz szükség. Legalább 40 centiméter mélyet keressünk, mert a paprikát legalább olyan mélyre kell ültetni, mintha szabadföldbe tennék. A paprika megfelelő fejlődéséhez elegendő fényre, 22-25 fokra, rendszeres locsolásra és tápanyagban gazdag talajra van szükség. Ha túl magasra és gyorsan nő, akkor egy karóhoz bátran kikötözhetjük a növényt.
Tenyészidő: kb 60-100 nap
Spenótot is termeszthetünk a lakásban, de akár az erkélyen, teraszon is elhelyezhetjük. Az ideális cserép a zöldség számára körülbelül 15 centiméter mély. A tápanyag-utánpótlás céljából érdemes műtrágyával keverni a földet, vagy tápoldatot alkalmazni. A spenótot minden nap alaposan meg kell locsolni, és néhány órán keresztül árnyékos helyen hagyni, hogy a föld felszívhassa a nedvességet.
Tenyészidő: kb 40-50 nap
A fejes saláta termesztése során a tápanyagdús talajon van a hangsúly: minőségi, tápanyagokban gazdag palántaföldet használjunk, amelyet mindig tartsunk nyirkosan. A cserép, konténer méretének választásakor arra figyeljünk, hogy a saláta fejek akár 20-30 centiméterre is megnőhetnek. A növények között az ültetéskor legalább 5-6 centiméter helyet kell hagyni.
Tenyészidő: kb 57-80 nap
A rukkola is olyan zöldség, amely kis helyen, cserépben is kitűnően érzi magát. A megfelelő fejlődéshez természetesen elegendő fényre van szüksége, azonban elég strapabíró növényről van szó. Ha a lakás egy déli tájolású ablakába rakjuk a zöldséget, akkor még télen is teremni fog, így néhány hetente kiegészítő fény használata nélkül is szüretelhető a rukkola.
Tenyészidő: kb 30-40 nap
A kelkáposzta a kezdő kertészek számára sem okoz problémát, ugyanis könnyen és gyorsan termeszthető zöldségről van szó. Olyan cserepet vagy ládát érdemes választani neki, amelynek az alján vízelvezető nyílások találhatóak. Az ültetéskor a magokat körülbelül fél centiméter mélyen helyezzük el a földben. Az öntözéssel nem kell sokat bajlódni, kevés vizet igényel, érdemes kézi permetezőt használni hozzá a locsolókanna helyett. Napos helyre tegyük, ahol legalább napi 6 óra napfény éri - lehetőleg a reggeli órákban, mert a délutáni nap tönkreteheti a növényt.
Tenyészidő: kb 60-120 nap
A gyömbérről úgy tartják, hogy nagyon nehéz lakásban nevelni, ugyanis folyamatosan napi 8 óra természetes fényt, legalább 20 fokos hőmérsékletet és magas páratartalmat igényel. Ám van egy hasznos trükk, amely segítségével egyszerűen termeszthetjük ezt a zöldséget akár a lakásban is. A gyömbért tartalmazó cserepet egy körülbelül 60 centiméter magas, fedett terráriumba kell helyezni, mert így könnyen megteremthetjük neki a megfelelő körülményeket - akár télen is! Fontos szem előtt tartani, hogy a gyökérzetnek elegendő helyre van szüksége a fejlődéshez, ezért legalább 15 centiméter mély cserepet vagy ládát válasszunk számára.
Tenyészidő: kb 3-4 hónap
A retek esetében nagyon kell figyelni, hogy semmiképp ne száradjon ki a földje, azonban állni sem szabad a víznek a cserépben, ezért mindig vízelvezető lyukakkal ellátott edényeket válasszunk számára. Az ültetés után érdemes kézi permetezővel locsolni a magokat és fóliával letakarni, amit a csírák megjelenése után el kell távolítani. A palántáknak nagyobb térre van szükségük, ezért később érdemes átültetni őket nagyobb cserepekbe, illetve arra is ügyelni kell, hogy ne túl meleg helyre tegyük.
Tenyészidő: kb 25-35 nap
Az újhagyma nagyon könnyen és praktikusan nevelhető zöldség. A dughagymákat legjobb, ha hosszúkás, 15-20 centiméter mélységű ládákba tesszük: egymástól 3-4 centiméter távolságban és 1-1,5 centi mélységben érdemes a földbe helyezni őket. A megfelelő növekedéshez a talajnak mindig kicsit nedvesnek kell lennie, ezért ügyelni kell arra, hogy soha ne száradjon ki a föld. Körülbelül 4-6 hét után már szüretelhető a kész termés. A gyökerét semmiképp ne húzzuk ki a földből, mert a hagyma így újra teremni fog.
Az újhagymák kapcsán egy extra tipp: a boltban vásárolt gyökeres újhagymákból újakat nevelhetünk a lakásban. Mindössze egy vízzel teli befőttes üvegbe kell tenni a gyökeret. Fontos, hogy a víz a gyökeret mindig teljesen ellepje, hetente cseréljük a vizet, illetve tartsuk napos helyen az üveget. Ha az új hajtások már 12-15 centiméteresek, akkor az újhagyma edénybe is átültethető.
Tenyészidő: kb 30-40 nap
A borsó olyan zöldség, amely szintén könnyen termeszthető ablakpárkányban. Naponta körülbelül 5-6 óra napfényre van szüksége, ezért déli vagy nyugati tájolású ablakba érdemes tenni. A borsómagokat egy legalább 30 cm mély cserépbe, egymástól 2-4 cm távolságra érdemes elültetni. Amikor már legalább 8-12 centiméter magasra megnőttek, megtámaszthatjuk őket karókkal . A legkönnyebben a törpe zöldborsók (pl. Rajnai törpe) termeszthetőek lakásban.
Tenyészidő: kb 50-80 nap
Láthatjuk, hogy a zöldségek lakásban való termesztése egyáltalán nem ördögtől való dolog. Megfelelő odafigyeléssel és körülményekkel a növénytermesztés nagyon könnyen kivitelezhető beltéren is. Szobakertészkedéskor mindössze egy cserépre, tápanyagdús talajra és kellő gondoskodásra lesz szükség! Nézzük, hogy mikre érdemes odafigyelni, ha a zöldségeket cserépben szeretnénk nevelni.