Emlékszem, gyerekkoromban nem szerettem a levendula illatát. Erősnek, tolakodónak, öregnek és idegennek éreztem. A dédim odavolt érte, és mint valami szent kincset mutogatta a 80-as években a tihanyi, pult alól szerzett levendula illóolajat. Aztán eltelt jó pár év, 15 éve szüretre jártam, 10 éve már én magam vettem 20 tő levendulát a kertünkbe, amiket nagy szeretettel nevelgettem, majd arattam a mesés virágokat. Az év nagy részében már a mindennapjaink része a virág, hiszen amint nyílik, szedem vázába, amikor vége a szezonnak, akkor aratom és szárítom. Száradás után pedig vagy lekvárt ízesítek vele, vagy szörpöt főzök belőle, vagy illatos párnákba töltöm, hogy a szürke téli hónapokban is emlékeztessen a nyárra. Az már csak hab a tortán, hogy a molyokat is távol tartja. Megmutatom, hogyan készíthetünk egyszerűen, saját kezűleg illatos levendula párnákat.
Terítsük ki a konyharuhát magunk elé. 3 zacskóhoz rajzoljunk fel rá 6 db 13x13 cm-es négyzetet.
Vágjuk ki a négyzeteket!
Fordítsunk színnel egymás felé a négyzeteket és tűzzük össze. Varrógéppel, vagy kézzel varrjuk össze úgy, hogy az egyik oldalon középen maradjon egy nyílás.
Vágjuk le az összevarrt négyzet sarkait! Erre azért van szükség, mert kifordítva a sarkok szebben fekszenek majd. Tehát sarokvágás és kifordítás!
Következő lépés a vasalás. Sokáig feleslegesnek gondoltam, de kell! Sokkal szebb lesz a végeredmény és a végén is könnyebben tudjuk majd összevarrni a kész párnát.
A vasalás után jöhet a díszöltés, amit egy, az anyagtól eltérő színű cérnával végezzünk el. Ügyeljünk a töltőnyílásra, érdemes a két szélét egy-egy gombostűvel megjelölni, nehogy bevarrjuk.
A legillatosabb részéhez érkeztünk a munkának, ez pedig a párnák megtöltése! A száraz levendulavirágokat a legegyszerűbben úgy tudjuk leszedni a szárról, hogy elfektetjük őket és sodorgatjuk. Így a kis virágok hamar elválnak a szártól. A töltést kiskanállal vagy tölcsérrel is végezhetjük.
Mikor úgy gondoljuk, hogy elég virágot tettünk a párnákba, tűzzük be gombostűvel a nyílást és a színes cérnával, követve a díszöltést, varrjuk be a párnákat!
A párnákat tehetjük az éjjeli szekrényünkre dísznek, vagy a ruháink közé illatosítónak, vagy egyszerűen csak legyen mindig a kezünk ügyében és élvezzük a csodás illatát!