Ki ne szeretne ősszel és télen is virágzó növényeket a kertjébe, vagy épp a balkonjára? Vannak olyan kétnyári és hagymás növények, amelyek tartásával ez igenis lehetséges! Összeállításunkban csokorba gyűjtöttük a megoldási lehetőségeket.
Közeledik az ősz, és egyre hűvösebbek az éjszakáink. Ezt a növényeink is érzik: a fák, cserjék lombhullása megindult, míg az évelők és az egynyáriak fokozatosan befejezik virágzásukat, sárgulnak, majd tönkremennek. Persze, van olyan virágunk, amelynek csak a fagyok vetnek véget, de ha ezt megvárjuk, akkor már ágyásban nem, csak balkonládában lesz lehetőségünk színes virágokat ültetni, amelyek télen színpompájukkal dobják fel szürke napjainkat.
Mit, mikor ültessünk?
Ősszel ültethetők a kétnyáriak és a kora tavasszal nyíló, hagymás évelők. Általánosságban az ültetésük ideje szeptember végétől október végéig tart, de ez az épp aktuális időjárástól függ. A hagymásokat egészen a fagyokig ültethetjük, míg a kétnyáriak ültetése fagyok előtt néhány héttel jó, ha befejeződik, mert kell nekik egy kis idő, amíg begyökeresednek. Más a helyzet, ha balkonládába ültetünk, hiszen azt, ha erős lehűlés jön, be tudjuk vinni éjszakára fagymentes helyre. A kétnyáriak, mint ahogyan a nevük is mutatja, két tenyészidőn át élnek. Az első évben a magvetést, csírázást, ültetést követően esetleg virágzanak, vagy lombosan áttelelnek, majd a következő év tavaszán tömegesen nyílnak, és magot érlelnek. Ezek után a meleg idő beálltával elpusztulnak. Számunkra ez épp ideális, hiszen nyárra ott a sok egynyári virág, de amikor ezek tönkremennek, télre pont ideálisak a kétnyáriak!
Árvácska 1x1
A leggyakoribb kétnyári növény az árvácska, amelyből a virágok alapján kétfélét különböztethetünk meg. A nagyvirágút, amely kissé zömök termetű, és a kisvirágút, amely magasabb és jól bokrosodik. Virágszínük a szivárvány skáláját teljesen lefedi, sőt, létezik kétféle színben pompázó árvácska is. Víz- és tápanyagigényes, ágyásba kiültetve télálló, de balkonládában előfordulhat, hogy megfagy, ha erős a tél. A második év nyarának elején a lisztharmat és a liszteske képes ellepni, ha túl sok, vagy túl kevés a víz a talajban.
Százszorszép kalauz
Kevésbé kedves kétnyári növényünk a százszorszép. Sajnos, pedig a díszváltozat nem tehet arról, hogy a vadon élő rokona képes úgy beköltözni a gyepfelületekbe, hogy kirobbantani sem lehet onnan, és persze a vad fajtája nem kétnyári, hanem évelő, így ott is marad. A kertészeti változat azonban egy jóval termetesebb tőleveles növény, és nem szimpla, hanem dupla vagy telt rózsaszín, bordó, esetleg fehér virágaival díszít. Virágszára eléri a 10-15 centimétert is. Szintén kiegyenlített víz- és tápanyagellátás mellett érzi igazán jól magát.
Díszkáposzta mustra
Mindent a kora tavaszi hagymásokról
A tavaszi hagymások másként működnek, mint a kétnyáriak. Őket ősszel el kell ültetnünk, mert a téli fagy indukálja a virágzásukat. Hideghatás nélkül mindössze lombot hajtanának. Érdemes tehát az első fagyok előtt kiültetni őket a kertbe. Van, aki egy-egy cserje vagy fa köré teszi őket, de láttunk már gyepfelületbe ültetett csoportokat is. Ezekkel mindössze az a baj, hogy előbb kell majd füvet nyírni, mint hogy a hagymások visszahúzódnának, így a fű közöttük ápolatlan lesz. Azoknak javaslom őket, akiket nem zavar a gyep hibája. Érdemes kosárba elhelyezni, és azzal együtt talajba süllyeszteni a tulipán, jácint, nárcisz, és sáfrány hagymáit, mert két-három évente fel kell szedni őket, és így nem lesz nehéz rájuk bukkanni. Ültetés előtt lehet javítani a talajt komposzttal, vagy műtrágyával, így a kellő tápanyagellátás biztosított lesz. A felszedés szükségességét jelzi a virágok méretének és mennyiségének csökkenése, valamint a tövek elburjánzása. Felszedni nyár elején kell őket, amikor elvirágzás után már a lombjuk is száradni kezd.
Extra ültetési tippek
Ültetésnél figyeljünk arra, hogy a palánták tövei ne kerüljenek túl mélyre, mert könnyen berohadhat a tő. Az árvácskát óvatosan tömörítsük az ültetés során, mert hajszálvékony gyökerei könnyen megszakadnak. A hagymások ültetési mélysége általában 10-12 centiméter, de jó irányelv az is, hogy az ültetési mélység a hagyma méretének egy – másfélszerese. Ültetés után rendszeresen öntözzünk, hiszen a palánta kis cserépbe szorult gyökerei hiába kerülnek ki a kertünk földjébe, amíg nem gyökeresednek meg, ugyanolyan érzékenyek a kiszáradásra, mint a cserépben. Végül pedig az elültetett hagymások helyét jelöljük meg, mert tavasszal könnyen letaposhatjuk őket, amikor még épp csak a hajtáscsúcsuk bújik ki a földből.
Szerző: Kiszel Péter, az ELTE Füvészkert főkertésze