Cement, esztrich, beton

19 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
1.999 Ft
80 Ft / kg
1 munkanap
1.699 Ft
68 Ft / kg
1 munkanap
2.999 Ft
75 Ft / kg
1 munkanap
1.499 Ft
60 Ft / kg
1 munkanap
2.199 Ft
73 Ft / kg
1 munkanap
3.999 Ft
2.000 Ft / kg
1 munkanap
2.999 Ft
120 Ft / kg
1 munkanap
749 Ft/ m2
Nem szállítható
2.099 Ft
70 Ft / kg
1 munkanap
13.990 Ft
560 Ft / kg
1-2 hét
3.999 Ft
8.331 Ft / kg
1 munkanap
749 Ft/ m2
Nem szállítható
2.399 Ft
2.099 Ft
84 Ft / kg
1 munkanap
3.299 Ft
132 Ft / kg
1 munkanap
749 Ft/ m2
Nem szállítható
1.899 Ft
950 Ft / kg
1-2 hét
1.399 Ft
700 Ft / kg
1 munkanap
3.899 Ft
1.950 Ft / kg
1 munkanap
5.699 Ft/ tekercs
114 Ft / m
1 munkanap
/
1

Cement, esztrich, beton – Melyik micsoda pontosan?

 Ha meghalljuk a cement, beton, esztrich vagy esztrich beton szavakat a legtöbb ember lelki szemei előtt felrémlik egy építkezés, ahol a kőművesek valamit kevernek. De mit is pontosan? Cementet a betonhoz vagy pont fordítva? És akkor mi a habarcs és mi az esztrich? Mit hová kell kenni és mi köztük a különbség? És mennyi a cement ára? Egy kis útmutató következik a legfontosabb fogalmak tisztázásához.

Mi a cement?

A cement a beton alapvető összetevője.

A cementgyártás legfontosabb nyersanyagai a mészkő, az agyag és a márga. Ezeket kőfejtőkben robbantással vagy feltöréssel nyerik ki, majd durva szemcséjűre törik. A zúzott kőhöz különböző adalékanyagokat (kvarchomok és vasérc) adva egy nyers keveréket állítanak elő. A keveréket malmokban finomra őrlik és egyidejűleg az égetésből származó forró kipufogógázzal szárítják. Ezt a nyerslisztnek nevezett őrleményt 1450 °C-on újra kiégetik, így jön létre a cementklinker. Az égetés után a klinkert lehűtik és silókban tárolják.  A klinkert gipsz, anhidrit és más adalékanyagok, például mészkő, granulált kohósalak vagy pernye hozzáadásával újra megőrlik. Az így nyert őrlemény mixet nevezzük cementnek.

  • A legtöbb cementre ma a betongyártáshoz van szükség. A cement a beton egyik legfőbb alapanyaga. A cementet homokos kaviccsal (sóder) keverik össze, majd vizet adnak hozzá. Így jön létre a beton.
  • A cement a habarcsnak is fontos alapanyaga. Habarcsot már a rómaiak is használtak. A habarcs cement, homok és víz keveréke. Állaga finomabb, mint a betoné. Ezt használják építőelemek egymásra rétegzésére és rögzítésére. Ma ezek általában téglák, a rómaiak köveket használtak az építkezéseikhez, pl. vízvezetékekhez, a középkorban pedig várakhoz és templomokhoz.
  • A vakolat nagyon hasonlít a habarcshoz. Egyéb finomító adalékanyagokat is kevernek hozzá. A vakolatot a falakra viszik fel. Ettől nemcsak szép és sima lesz, hanem a vakolat megvédi a falat az esőtől is. Ez különösen fontos a téglafalak esetében, mivel nem minden tégla bírja a nedvességet.
  • A cementre a csempék ragasztásakor is szükség van. A csemperagasztó még jobban tapad, mert még több speciális vegyipari anyagot tartalmaz. Szükség van továbbá homokra is, ami olyan finom, mint a por. Ezeket vízzel keverve kapjuk a csemperagasztót.

 A cement ára jelenleg (2023 vége) hatósági áras, 20 000 forint/tonna Áfa nélkül, így minden forgalmazónál nagyjából e körüli összegre kell számítani.

Mi a beton?

A beton egy építőanyag, többféle összetevőből áll.  Ezek általában

  • szemcsés kőzet (például kavics és homok adott arányú keveréke, más néven sóder),
  • cement (amely alapvetően agyagból és mészből áll),
  • víz és
  • esetleg egyéb adalékanyagok, kötőanyagok vagy katalizátorok.

A beton tehát kőzet és cement vizes keveréke.

Szilárdulása során kémiai folyamatok játszódnak le, amelyek kristályos kötést eredményeznek. Ez teszi a betont extra keménnyé, és ideális építőanyaggá.

Az összetevők arányainak változtatásával a beton tulajdonságai is változnak. A különböző típusú betonok (pl. CKT, földnedves, képlékeny stb.) különböző célokra alkalmasak.

A Praktikerben is kapható szárazbeton, készbeton vagy kész beton, zsákos beton (igen, ennyi elnevezése van) egy cement-sóder keverék, amelyhez csak vizet kell adagolni, és készen is van a beton. Ez a fajta zsákos kiszerelés jellemzően hobbi célra, kis anyagszükséglet esetén vagy javításra alkalmas. Ilyet vegyünk, ha például szeretnénk magunknak egy kaspót önteni, vagy be akarjuk betonozni a napernyő tartóját, hogy ne borítsa fel a szél.

A zsákos beton ára kis mennyiség esetében baráti, de ha egy házat így kellene felépíteni, már horribilis összeg lenne. Nagyobb anyagszükséglet esetén érdemes az összetevőket külön megvenni és egy keverőben magunknak keverni, vagy mixerbetont rendelni.

Fő alkalmazási területe alapok, falak és födémek készítése. A beton azonban nem az alapozás végső rétege, különösen a lakásokban nem.  Mielőtt a beton alapra laminált padló, csempe, parketta, vagy padlószőnyeg kerülne szükség van még egy rétegre, az aljzatbetonra, aminek anyaga napjainkban főleg az esztrich.

Mi az az esztrich?

Az esztrich vagy esztrich beton a padló szerkezetének, mint sík aljzatnak a leírására használt kifejezés. Az a felső, kiegyenlítő réteg, amelyet a betonalapra visznek fel. Kiegyenlíti az egyenetlenségeket és a magasságkülönbségeket, valamint hő- és hangszigetelésként is szolgál. Lehetővé a padlóburkolat, mint záróréteg lerakását.

Az esztrich a betonhoz hasonló összetevőkből állhat, de különböző típusai vannak. Pontos összetételt azonban nem lehet megadni. Más szóval a hagyományos betont az összetevői határozzák meg, az estrichet pedig a funkciója.

Az esztrich főbb típusai kötőanyag szerint:

  • Cement esztrich (CT)
  • Masztifikált aszfalt esztrich (AS)
  • Műgyanta esztrich (SR)
  • Kalcium-szulfát esztrich (CA)

Az estrich általában finomabb szemcséjű, mint a beton és rövidebb a száradási ideje. Bár ez nagyban függ a konkrét típustól és réteg vastagságától.

Az estrich betont mindenütt használják, ahol egyenletes padlóra van szükség, vagy ahol magasságkülönbségeket kell kiegyenlíteni. Nagyon fontos, hogy mindenképpen egy szerkezetileg stabil aljzatra van szükség a beépítéséhez.

Az esztrich beton ára nem épp alacsony, de a magasabb árért kárpótolnak kiváló tulajdonságai.

Szót kell még ejtenünk a kínálatunkban is szereplő dörken lemezről, amit gyakran drénlemeznek is neveznek. Egy műanyag lemezről van szó, melynek fő funkciója, hogy megvédje a falak, alapok vízszigetelését a mechanikai sérülésektől, például növények gyökereitől vagy éles kövektől. Használata mindenképpen ajánlott.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!