Falaznék, de mivel? - Ytong, téglák, üvegtégla
Ytong, tégla vagy üvegtégla? Ha tömör válaszfalat szeretnénk építeni beltéren és kisméretű falazóelem, kisméretű tégla a választott építőanyag, akkor leggyakrabban e három lehetőség egyike lesz a befutó. Elterjedt erre a célra a gipszkarton is, de az egy másik technológia. Itt most arról nem ejtünk szót. Igen gyakran előfordul, hogy az évek alatt megváltozik élethelyzetünk: például új családtag érkezik és szeretnénk számára is külön kuckót biztosítani a lakásban. Ilyenkor jó lehetőség egy nagyobb helyiség kettéválasztása. Az utólagos válaszfal építés nem ördöngösség, de el kell döntenünk, miből építünk. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani.
Válaszfal téglából
A klasszikus kerámia tégla fő alkotóeleme az agyag. Mikroporózus szerkezetének köszönhetően ideálisan szabályozza a ház levegőjének nedvességtartalmát és csökkenti a hőingadozásokat. A rendkívül széles elemválasztéknak köszönhetően külső és belső falak építéséhez egyaránt használható. Az olyan népszerű termékek, mint a B30-as tégla és a kínálatunkban is kapható hagyományos falazó tégla válaszfal építésére kiválóan megfelelnek.
- A tégla válaszfal esetében ügyeljünk a szilárd alapra és a megfelelő teherbíró képességű födémre. A tégla önsúlya még akkor is jelentős, ha csak vékony válaszfal készül belőle. Ráadásul a segédanyagok (habarcs, vakolat) súlyával is számolnunk kell.
- Előnye, hogy egy téglafal viszonylag könnyen és gyorsan felhúzható.
- Ellenzői szerint a tégla árak (és a segédanyagoké is) magasak, az építés pedig nagy kosszal jár. Ha ezt bevállaljuk, cserébe egy erős, masszív, kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkező válaszfalat kapunk.
- Előnyei között meg kell még említenünk a kiváló nedvességszabályozó képességét.
- Sok bosszankodástól megkíméljük magunkat a későbbiekben, mivel képek és nehéz polcok, szekrények is egyszerűen rögzíthetők rá.
- A kínálatunkban kapható hagyományos falazó tégla kifejezetten alkalmas teherhordó falak, pillérek, pincefalak, boltozatok építésére, és a kémény tégla szerepében is megállja a helyét. Kiemelkedően magas nyomószilárdsága révén kifejezetten egyedi belsőépítészeti megoldásokhoz is jó szívvel ajánljuk.
Ytong tégla válaszfal
A hagyományos tégla mellett a ytong tégla népszerűsége egyre nő, ami számos előnyös tulajdonságát tekintve egyáltalán nem meglepő. A pórusbeton - közkedvelt nevén ytong - már közel 100 éve használatos. Az 1920-as években, Svédországban fejlesztette ki Axel Erikson svéd építész. Gyártástechnológiája kiállta az idő próbáját, az évek során nem volt indokolt semmilyen jelentős változtatás.
A pórusbeton egy különösen könnyű építőanyag, amely kvarchomokból, cementből, mészből és alumíniumporból készül. Az anyagok egy speciális gőzkezelés során finom pórusú anyaggá egyesülnek, biztosítva az anyag remek hőszigetelő képességét. Ez a lassú kihűlési és felmelegedési időben nyilvánul meg. A pórusbeton kifejezés tehát félrevezető, mivel az alapanyagot más módon állítják elő, és semmiképpen sem hasonlítható a betonhoz.
- A pórusbeton 80 százalékban levegőből áll. A pórusok magas aránya biztosítja, hogy az anyag rendkívül könnyű, és ezért a szerkezeti határértékekig univerzálisan használható. A pórusbeton emellett különösen jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
- A gyártási eljárás lehetővé teszi a pontosan méretezett tömbök gyártását is. Ez nagymértékben leegyszerűsíti az építkezők számára az építési folyamatot. A pontosan illeszkedő elemek miatt nagyobb gyakorlat, szakértelem nélkül is egyszerűen építhető belőlük masszív falszerkezet.
- A ytong páraáteresztő képessége kiváló. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem kell aggódni, hogy a penész megjelenik a házban. Ettől függetlenül a vizes helyiségekben, amelyeknek a falát csempe borítja, továbbra is gyakori szellőztetéssel kell a penészt megelőzni, hiszen itt a páraáteresztő képesség nem tud érvényesülni.
- A ytong tégla felülete nem bordázott, ha megfelelő a kivitelezés, teljesen sík felületet kapunk végeredményül. Nem is kell mondani, hogy mennyi időmegtakarítással jár ez a további munkák során!
- A ytong elemeket különleges hőmérséklet-csillapító tulajdonságai miatt gyakran használják tűzgátló válaszfalakhoz is, hiszen csak nagyon lassan melegednek fel. Egy esetleges tűz kitörése után még órákig nem túl forró a fal tűzzel szemben lévő oldalának felülete, legfeljebb 50 °C-os.
- Hátránya a téglafalhoz képest mérsékeltebb hangszigetelő képesség. Továbbá a ytong tégla pórusai révén könnyen magába szívja a nedvességet, emiatt leginkább beltéren használatos.
- Ytong falhoz a hagyományos glettelés helyett inkább egy vékony meszes cementréteg, vagy gipsz alapú vakolóanyag ajánlható.
- A ytong árak nem nevezhetők olcsónak, a téglához képest inkább a kisebb segédanyag szükséglet jelenthet megtakarítást.
Ytong vagy tégla?
Mind a téglának, mind a ytong falazóelemeknek megvannak az előnyei. A pórusbeton könnyű és könnyen megmunkálható. A téglákat viszont jobb hangszigetelő képesség és nagyobb nedvességállóság jellemzi. A pórusbetont elsősorban belső falakhoz illetve a ház bővítésekor használják. Külső falak építésekor a tégla hegemóniája egyelőre megtörhetetlennek tűnik. Mivel a kétféle tégla mérete nem egyezik meg, ezért a hagyományos tégla és a ytong árát négyzetméterre vetítve érdemes kiszámolni, nem pedig az egyes elemekét összehasonlítani.
Üvegtégla válaszfal
Hosszú ideig ez az elem meglehetősen népszerűtlen építőanyag volt kissé „ipari” megjelenése miatt. Napjainkban azonban újra hódít az indusztriális stílus a lakberendezésben és az üvegtégla szín-, szerkezet-, forma- és méretválasztéka is óriási fejlődésen ment keresztül. Építőelemként számos előnyös tulajdonsága van.
- Sokoldalúan használható, és bizonyos fokú átláthatóságot biztosít, ami ideális áttetsző válaszfalak vagy drámai fényhatások létrehozásához. Teljes falakhoz, ablaknyílásokhoz, esetleg padlóburkolatokhoz is használható.
- A tipikus kocka alak mellett az üvegblokkok ma már például kerek, háromszög vagy téglalap alakban, többféle színben kaphatók.
- Felületük is változatos, különböző mintázatokkal, struktúrákkal bírhat, amelyek az átlátszótól az átlátszatlanig terjedhetnek. Vannak teljesen átlátszó, tejszerű, hullámos, bordázott vagy tükrös felületek a speciális kezelési eljárásoknak köszönhetően. Létezik speciális, fényvédő bevonatú is.
- Az üvegblokkok jó hangszigetelő és hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek.
- Beépítésére többféle módszer is használatos. Hagyományosan egyszerűen falazóhabarccsal összeillesztik őket, de teherhordó fakeretbe is be lehet építeni.
- Az árát befolyásolja mérete, esetleges speciális kiképzése. A klasszikus áttetsző üvegű, négyzet formától eltérő modellek (pl. hullámos vagy csiszolt felületű) az alaptípushoz képest némileg drágábbak.
Kínálatunkban tégla, ytong és üvegtégla egyaránt megtalálható, Önnek csak ki kell választani a megfelelőt.