A lépcsőkorlát hozzátartozik a lépcsőhöz. Egy korlát nélküli lépcső a bizonytalanság, a befejezetlenség érzetét kelti. A lépcsőkorlátok teszik teljessé a lépcsőházakat, és a legtöbb esetben kötelezőek is. Bár szerepük elsősorban funkcionális, jó, ha az esztétika követelményeinek is megfelelnek.
A lépcső korlát biztosítja a biztonságos átjutást az egyik emeletről a másikra, védelmet nyújt a lezuhanás és elesés ellen. Monumentális építmény révén a lépcső magára vonja a figyelmet, így alapból rendelkezik dekorációs értékkel, amit a lépcső korlát megfelelő megválasztásával még fokozhatunk is.
Minden élethelyzetet nem lehet jogszabályokkal lefedni, de a legfontosabb előírás az OTEK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) szerint, hogy minden olyan járófelület mellé kötelező korlát építése, ahol a járófelület magassága a terepszinttől mérve minimum 80 cm. Tehát kötelező a korlát 80 cm-nél magasabb teraszok, erkélyek esetében vagy ha a lépcső által áthidalt szintkülönbség magasabb, mint 80 cm. Érdemes megfontolni ennél kisebb magasságok esetén is a korlátot, hiszen már 10-20 cm magasságról figyelmetlenül lelépve is jó nagyot lehet esni. Tulajdonképpen bárhova szereltethetünk korlátot, ahol szükségét érezzük. A kézenfekvő erkély- és lépcsőkorlát elhelyezésén túl gyakran kerül hosszabb-rövidebb kapaszkodó korlát például fürdőkád mellé, zuhanyzókba, vagy előtetővel nem védett bejárati ajtók közelébe, ahol nagyobb lehet a csúszásveszély. Magánházakban nem nagyon ellenőrzik, hogy milyen beltéri korlátot építettünk be, saját biztonságunk érdekében mégis ajánlatos betartani az előírásokat.
A lépcsőkorlátokra vonatkozó további szabályok:
A lépcsőkorlátok általában egy kapaszkodó rúdból, egy korlátbetétből és a lépcsőfokon elhelyezett stabilizáló oszlopokból állnak. A korlát elemeknek természetesen rengeteg variációja létezik szerkezet, anyag, megjelenés tekintetében.
A leggyakoribb szerkezeti konstrukciók a következők:
A korlát elemeknek ideális esetben illeszkedniük kell a lépcsőház megjelenéséhez. Ma már általában fából, fémből vagy a kettő kombinációjából készülnek. A rozsdamentes acél vagy alumínium mellett a korlátok kitöltésére a törésálló üveg is népszerű választás.
Ezek a lépcsőkorlátok leggyakoribb anyagai:
A rozsdamentes acél, az alumínium és a sárgaréz a lépcsőkorlátok népszerű anyagai. A fém pálcák mellett a fémlemez, perforált fémlemez vagy a fémháló is lehetséges alternatíva . Az anyag modern megjelenésével nyűgöz le, és könnyedséget hozhat a sötét lépcsőházakba.
Ha vidéki házak báját vagy régi villák eleganciáját reprodukálnánk, akkor a fa korlát és oszlopok a megfelelő választás. Az olyan puha fafajták, mint a lucfenyő, a vörösfenyő és a fenyő a kevésbé igénybe vett területekre alkalmasak. A gyakran használt lépcsőkhöz, korlátokhoz a keményfa, például tölgy, bükk, kőris vagy juhar az ideális választás, de a gyümölcsfák, mint például a cseresznye vagy a dió szintén népszerűek.
Az üveg a teljes felületű modern lépcsőkorlátok egyik lehetséges kitöltőanyaga. Könnyed, friss, modern benyomást kelt. Fontos, hogy törésálló, laminált biztonsági üveget vagy plexit használjunk.
A korlátok ára nagyban függ a felhasznált anyagtól. A legolcsóbb a könnyűfém, például az alumínium. A rozsdamentes acél és a fa képviseli a középkategóriát. Legdrágábbak az üvegbetétek, de szépségükkel kárpótolnak magas árukért. Fontos az esztétika, de a lépcsőkorlát elsődleges feladata a biztonság megteremtése. A szerkezetnek megfelelően stabilnak kell lennie, a kapaszkodónak masszívnak és kézreállónak. A Praktiker kínálatában többféle minőségi kapaszkodót és egyéb korlát elemeket is talál. Térjen be hozzánk! Minőségi lépcsőkorlát, kapaszkodó, fa lépcső korlát elemek beépítésével biztonságban tudhatja szeretteit.