A tapéta mindenki számára ismerős: falra ragasztott, dekorációs célú, papír vagy egyéb anyagú falborítás. Tapéta azonban sokféle van: 3D tapéta, vlies tapéta, fűrészporos vagy dekor tapéta.
Felhasználási terület szerint is megkülönböztethetjük őket. Létezik mosható konyhai tapéta, hálószoba tapéta vagy gyerek tapéták is.
Dekorációs „erő” szerint is kategorizálhatjuk őket: a fűrészporos, festhető tapéta egyszerűségével minden környezetben megállja a helyét, míg a hangsúlyosan mintás, dekor vagy 3D tapéta inkább egyszínű, monokróm színvilág mellett érvényesül.
Sok szempontot kell tehát figyelembe venni, mi segítünk eligazodni a tapéták erdejében. Ismerjük meg a fontosabb típusokat.
A tapéta legkésőbb az 1950-es évektől kezdve már nem a tehetős háztartások luxuscikke, hanem népszerű és elterjedt tömegtermék. A legelső tapétákat Keleten használták, de ma már Közép-Európában, így Magyarországon is közkedvelt dekorelem. Nem mindenhol egyformán népszerű: például az USA-ban, Franciaországban vagy Olaszországban ritkábban tapétáznak; ott a vakolt vagy festett fal az általános.
A piacon különböző anyagokból, pl. papírból, egyéb növényi rostokból, textilszövetből, üvegszálakból, műanyagból vagy fémből készült tapéták is kaphatók.
Ebben a cikkben ismertetjük a legfontosabb típusokat, azok jellegzetességeit. Nem árt tudni, hogy a különböző fajták nem különülnek el élesen egymástól, sok közöttük az átfedés, hasonlóság.
A papír tapeta a megkerülhetetlen alap, hiszen szinte minden típus még napjainkban is tartalmaz papírt legalább alap- vagy hordozóanyagként. Csak néhány típus (pl. üvegszálas vagy vlies tapéta) készül teljesen más anyagból. Ezek nem tartalmaznak papírt alap- vagy hordozóanyagként sem.
A papírtapéta kifejezést a kereskedelemben általában csak azokra a típusokra használják, amelyek kizárólag papírból készülnek. A nyomtatott papírtapéták alkotják a tapétatípusok legnagyobb és legfontosabb csoportját. Ezek készülhetnek vékonyabb vagy vastagabb, egyrétegű vagy többrétegű papírból is az előlapjukon nyomtatott mintával.
A papírból készült tapéta olcsó, környezetbarát és festetlenül lélegző is. Sok típus tartalmaz bizonyos arányban újrahasznosított papírt, vagy teljes egészében abból készül. A színek, minták és textúrák tekintetében minden lehetséges, ami a modern nyomtatási és domborítási technikákkal elérhető - a virágmintáktól, geometrikus mintáktól és barokk díszítésektől a kő- és faeffektusokig. A fotótapéta és a 3D tapéta is gyakran tisztán papír tapéták.
A papír tapéta csíkokat felragasztás előtt a klasszikus, olcsó, vízzel keverhető tapétaragasztóval kenjük be. A csíkokat ezután összehajtogatjuk, és egy ideig pihentetjük. Ha a pihentetési időt nem tartjuk be, vagy túl kevés ragasztót viszünk fel, az később problémákhoz vezethet. A papír tapéta könnyen szakad, ezért a vele való munka során óvatosan kell eljárnunk.
A tapéta, a ragasztás és az áztatás során kissé megduzzadt, a falon száradva azonban újra összehúzódik, így feszül ki az aljzaton. A papírtapétákat el lehet távolítani a falról, ehhez azonban meg kell nedvesíteni őket.
Bár a szakemberek általában nem tanácsolják az rátapétázást, egy régi, jól tapadó papírtapétára általában fel lehet ragasztani egy újabb réteget. Ideális esetben az alaptapéta legyen sima és bevonat nélküli, a felső tapeta pedig ne legyen túl nehéz. Az is segíthet, ha a ragasztót egy kicsit sűrűbben keverjük.
A fűrészporos tapéta a legismertebb papírtapéta típus. A jellegzetes textúrát apró faforgács darabkák beépítésével hozzák létre, amik két vagy három papírréteg között helyezkednek el.
A fűrészporos tapéta jellegzetes textúrája miatt különösen jól tartja a festéket, ezért többször is gond nélkül átfesthető. Manapság már nemcsak fehér vagy krémszínű, hanem színes fűrészporos tapéta is kapható.
Felragasztása a többi papírtapétához hasonlóan előzetes ragasztózás után történik. Előnye, hogy sérülései láthatatlanul javíthatók folyékony faforgáccsal vagy pamuttapasszal. Áttapétázásra nem alkalmas hordozófelületnek, mivel a sima tapétán a faforgácsok átnyomódnak. Eltávolításhoz kissé meg kell nedvesíteni, majd lehúzni. Minél több réteg festék van rajta, annál nehezebb átáztatni; ilyenkor célszerű a felületet egy durva smirglivel vagy drótkefével megkarcolni.
A vlies tapéta alapanyaga nem papír, hanem textilszálak és cellulóz keveréke. Ez a papírtapétánál jóval stabilabbá és szakadásállóbbá teszi, sőt kisebb aljzathibák (pl. repedések) megerősítésére is használható. A vlies tapéta alaktartó, függetlenül attól, hogy épp nedves vagy száraz állapotban van. Légáteresztő, vízálló tapéta, nagyon jól ellenáll a nedvességnek, párának, ezért fürdőszobai tapétaként is használható.
Rendkívül változatos dekorral kapható webáruházunkban is. Az egyszínű, strukturált, dombornyomott, 3D hatású, impozáns dzsungelmintás, barokk és modern tapéta egyaránt megtalálható kínálatunkban. Ezek a tartós, gyönyörű tapéták azonban a papír alapanyagúnál jóval többe kerülnek. Ha az olcsó tapéta a prioritás, akkor inkább a papír alapúak között keresgéljünk.
A vlies tapéta felragasztása is eltér a papír tapétáétól. A speciális tapétaragasztót a falra viszik fel, majd a tapétát a ragasztóágyba helyezik. Mivel a vlies tapéták kissé áttetszőek, az egyenetlen vagy sötét felületeket tapeta alapozóval kell előkészíteni, mielőtt a világos színű tapétát felragasztanánk.
A ragasztót ennél a típusnál tehát a falra (nem a tapétára) kell felhordani. A vlies tapéta mérettartó képességének, erős anyagának köszönhetően ragasztás közben sérülés nélkül eltávolítható és visszahelyezhető. Eltávolítása szintén könnyű, egyszerűen lehúzzuk a falról. Áttapétázásra nem alkalmas, viszont festhető.
Rendkívül népszerű a műanyag alapú vinyl tapéta is. Sokféle dekorral elérhető, felső rétege készülhet habosított anyagból is. Ez az ú.n. habtapéta. Bármely helyiségben megállja a helyét. Mosható, jól tisztítható, ezért különösen nedves, igénybe vett felületek (konyhák, fürdőszobák, előszobák) tapétázására ajánljuk.
A tapéta választásra is ugyanazok az irányelvek vonatkoznak, mint a lakberendezés egészére. A fő tanácsunk: a kevesebb több. Nagyon nehéz nem elcsábulni a gyönyörű tapétákat látva, de ne csak rájuk koncentráljunk, az összképet tartsuk leginkább szem előtt.
Ezek természetesen csak javaslatok, a döntés az Öné. Óriási tapétaválasztékunkból garantáltan megtalálja az Önnek megfelelőt.