Korlát

17 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép

VÉDŐRÁCS

86112
4.3(4)
16.990 Ft
2 munkanap
15.990 Ft
2 munkanap
9.999 Ft
2 munkanap
22.990 Ft
2 munkanap
26.990 Ft
2 munkanap
11.990 Ft / csomag
2 munkanap
6.599 Ft
2 munkanap
9.499 Ft
2-3 hét
8.499 Ft / csomag
2 munkanap
9.999 Ft
2 munkanap
3.299 Ft / csomag
2 munkanap
45.990 Ft
Nem szállítható
40.990 Ft
Nem szállítható
2.799 Ft
2-3 hét
7.899 Ft
2 munkanap
25.990 Ft
Nem szállítható
8.699 Ft
2 munkanap
/
1

Lépcsőkorlát nem korlát, hanem segítség

A lépcsőkorlát hozzátartozik a lépcsőhöz. Egy korlát nélküli lépcső a bizonytalanság, a befejezetlenség érzetét kelti. A lépcsőkorlátok teszik teljessé a lépcsőházakat, és a legtöbb esetben kötelezőek is. Bár szerepük elsősorban funkcionális, jó, ha az esztétika követelményeinek is megfelelnek.

Miért szükséges lépcsőkorlát?

A lépcső korlát biztosítja a biztonságos átjutást az egyik emeletről a másikra, védelmet nyújt a lezuhanás és elesés ellen. Monumentális építmény révén a lépcső magára vonja a figyelmet, így alapból rendelkezik dekorációs értékkel, amit a lépcső korlát megfelelő megválasztásával még fokozhatunk is.

Hova kell korlát? – Jogszabályi előírások

Minden élethelyzetet nem lehet jogszabályokkal lefedni, de a legfontosabb előírás az OTEK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) szerint, hogy minden olyan járófelület mellé kötelező korlát építése, ahol a járófelület magassága a terepszinttől mérve minimum 80 cm. Tehát kötelező a korlát 80 cm-nél magasabb teraszok, erkélyek esetében vagy ha a lépcső által áthidalt szintkülönbség magasabb, mint 80 cm. Érdemes megfontolni ennél kisebb magasságok esetén is a korlátot, hiszen már 10-20 cm magasságról figyelmetlenül lelépve is jó nagyot lehet esni. Tulajdonképpen bárhova szereltethetünk korlátot, ahol szükségét érezzük. A kézenfekvő erkély- és lépcsőkorlát elhelyezésén túl gyakran kerül hosszabb-rövidebb kapaszkodó korlát például fürdőkád mellé, zuhanyzókba, vagy előtetővel nem védett bejárati ajtók közelébe, ahol nagyobb lehet a csúszásveszély. Magánházakban nem nagyon ellenőrzik, hogy milyen beltéri korlátot építettünk be, saját biztonságunk érdekében mégis ajánlatos betartani az előírásokat.

A lépcsőkorlátokra vonatkozó további szabályok:

  • A korlátnak legalább 95 centiméter magasnak kell lennie.
  • Minimum 30 cm széles párkány, könyöklő (a virágláda is annak minősül) megléte esetén a 80 cm-es magasság is elegendő.
  • A korlátbetétben lévő nyílások nem haladhatják meg a 12 centimétert. Tehát például egy fa lépcső korlát esetében a függőleges korlátpálcák közötti távolság max. 12 cm lehet. Ez a sűrű elrendezés megakadályozza, hogy például egy kisgyerek vagy háziállat átpréselje magát a rések között. Tovább fokozza a biztonságukat egy-egy a lépcső aljára és tetejére szerelt védőrács, ami meggátolja, hogy lebucskázzanak a lépcsőn.
  • Ügyeljünk rá, hogy a lépcső korlátot úgy alakítsuk ki, hogy ne biztosítson a gyerekek lába számára támaszt, hogy ne tudjanak felmászni, átmászni a lépcső kapaszkodón.
  • Ha lépcsőn haladva a karszélesség nem több másfél-két méternél, elegendő csak az egyik oldalra kapaszkodó felszerelése. A szélesebb lépcsőknél viszont a fal felé eső oldalra is indokolt a felszerelése, mert ez a szélesség már két ember egymás melletti mozgását feltételezi.
  • A korlátnak stabilnak, biztonságosan megragadhatónak és megszakítás nélkülinek kell lennie.
  • A korlátnak jól láthatóan láthatóan ki kell emelkednie a falból.

Milyen típusú lépcsőkorlátok léteznek?

A lépcsőkorlátok általában egy kapaszkodó rúdból, egy korlátbetétből és a lépcsőfokon elhelyezett stabilizáló oszlopokból állnak. A korlát elemeknek természetesen rengeteg variációja létezik szerkezet, anyag, megjelenés tekintetében.

A leggyakoribb szerkezeti konstrukciók a következők:

  • Rúdkorlát: Fából vagy acélból készült függőleges rudakat szerelnek a lépcső és a korlát közé.
  • Pántos korlát: A lépcsővel és a kapaszkodóval párhuzamosan fából vagy acélból készült merevítők, úgynevezett térdkorlátok futnak.
  • Teljes felületű korlátok: A korlát kitöltése sík, például üvegből készült. Alternatívaként létezik perforált rács vagy háló, például rozsdamentes acélból. A kitöltést felső kapaszkodó vagy keretek zárják körül.
  • Tömör fal: Ha a lépcsőfokokat egy vagy két tömör fallal is határolhatjuk, azonban ilyenkor is szereljünk kapaszkodó korlátot legalább az egyik oldalra. Rudakra vagy panelekre ekkor nincs szükség.
  • Tipp: Speciális lépcsővilágítást is beépíthetünk a nagyobb biztonság és a szép látvány érdekében.

Milyen anyag alkalmas a korlátokhoz?

A korlát elemeknek ideális esetben illeszkedniük kell a lépcsőház megjelenéséhez. Ma már általában fából, fémből vagy a kettő kombinációjából készülnek. A rozsdamentes acél vagy alumínium mellett a korlátok kitöltésére a törésálló üveg is népszerű választás.

Ezek a lépcsőkorlátok leggyakoribb anyagai:

  • Fém korlát

A rozsdamentes acél, az alumínium és a sárgaréz a lépcsőkorlátok népszerű anyagai. A fém pálcák mellett a fémlemez, perforált fémlemez vagy a fémháló is lehetséges alternatíva . Az anyag modern megjelenésével nyűgöz le, és könnyedséget hozhat a sötét lépcsőházakba.

  • Fa lépcsőkorlát

Ha vidéki házak báját vagy régi villák eleganciáját reprodukálnánk, akkor a fa korlát és oszlopok a megfelelő választás. Az olyan puha fafajták, mint a lucfenyő, a vörösfenyő és a fenyő a kevésbé igénybe vett területekre alkalmasak. A gyakran használt lépcsőkhöz, korlátokhoz a keményfa, például tölgy, bükk, kőris vagy juhar az ideális választás, de a gyümölcsfák, mint például a cseresznye vagy a dió szintén népszerűek.

  • Üveg korlátok

Az üveg a teljes felületű modern lépcsőkorlátok egyik lehetséges kitöltőanyaga. Könnyed, friss, modern benyomást kelt. Fontos, hogy törésálló, laminált biztonsági üveget vagy plexit használjunk.

Mennyibe kerülnek a korlátok?

A korlátok ára nagyban függ a felhasznált anyagtól. A legolcsóbb a könnyűfém, például az alumínium. A rozsdamentes acél és a fa képviseli a középkategóriát. Legdrágábbak az üvegbetétek, de szépségükkel kárpótolnak magas árukért. Fontos az esztétika, de a lépcsőkorlát elsődleges feladata a biztonság megteremtése. A szerkezetnek megfelelően stabilnak kell lennie, a kapaszkodónak masszívnak és kézreállónak. A Praktiker kínálatában többféle minőségi kapaszkodót és egyéb korlát elemeket is talál. Térjen be hozzánk! Minőségi lépcsőkorlát, kapaszkodó, fa lépcső korlát elemek beépítésével biztonságban tudhatja szeretteit.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!