Egy ház vásárlásakor, vagy felújítás előtt nagyon fontos megvizsgálnunk a falak szigetelését, és fel kell tudnunk ismerni azokat a jeleket, amelyek az elégtelen, vagy hiányzó szigetelés egyértelmű mutatói. Megijednünk ilyenkor sem kell, mert van megoldás az utólagos szigetelésre, ám tudnunk kell, hogy milyen irányban kell elindulnunk a tartós megoldás felé, hiszen például egy utólagos külső szigeteléssel akár 70% hőenergia is megtakarítható. Ebben a cikkben segítünk feltérképezni, hogy mi lehet a nyomok alapján a probléma, és merre kell elindulnunk a megoldás érdekében.
Utólagos hőszigetelésre abban az esetben van szükség, ha a meglévő vakolatunk megrepedezett, sérült, vagy a falvastagság nem megfelelő. Ebben az esetben külső szigeteléssel akár 50-60% hőenergiát is meg tudunk spórolni, ha a két legkedveltebb szigetelési módból kiválasztjuk a számunkra megfelelőt.
A két legkedveltebb fajtája a homlokzati hőszigetelésnek a hungarocelltáblás (dryvit) és a kőzetgyapot rendszer.
A dryvit rendszer nagyon könnyen szerelhető, könnyű hungarocelltáblákból álló szigetelési mód. A táblák súlya nem terheli a házfalat, könnyedén alakítható, vágható, emiatt könnyedén illeszthető. 4–10 centiméteres vastagságban vásárolható, dübelekkel vagy ragasztással rögzíthető. A rögzítések után üvegszövet hálóval kell az egész falfelületet ellátni, és a kifejezetten erre a célra készített élvédőkkel és kiegészítőkkel kell ellátni. Ezután jöhet az egész felületet bevonó alapvakolat, majd az egyénileg kiválasztott, színezett vékonyvakolat.
A kőzetgyapot alapvetően nem elég merev ahhoz, hogy felvitel után vakolható legyen, de speciálisan erre a célra magas sűrűségű (150-180 kg/m3) gyapot is megvásárolható. Ez a sűrűség már biztosítja a megfelelő stabilitást, jól terhelhető és vakolható is.
A táblák víztaszítók és a bonyolult szálszerkezetük miatt kiválóan hangszigetelnek, így a zajosabb utcafronton, vagy a hangos szomszédok ellen is jó megoldást nyújthat. A 150-180 kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot már olyan merevséggel rendelkezik, hogy alkalmas homlokzatra való felerősítésre és vakolható, terhelhető. A javasolt felviteli vastagság 6-10 centiméter.
A vízszigetelés már egy sokkal összetettebb és bonyolultabb feladat. Első körben detektálni kell, hogy mi okozhatja a nedvesedést, beázást, felázást. Ennek a helyes megállapításához mindenképpen szakemberre lesz szükségünk!
Mindannyian láttunk már olyan helyiséget, ahol a falak vizesek, áznak, vagy salétromos kivirágzás jelenik meg a felületén, mállik a vakolat és penészesednek a falak. Ha nem lépünk közbe időben, akkor dohos lesz a helyiség levegője, amely az egészségre is ártalmas lehet. Ebben az esetben valahonnan felszívta a fal a nedvességet, és ennek az okát pontosan kell detektálni.
A leggyakoribb, falnedvesedést kiváltó okok:
Még egyszer fel kell hívjuk rá a figyelmet, hogy ezeket a vizsgálatokat szakemberrel javasolt, hogy elvégeztessük, hiszen se műszerezettségünk, se szakértelmünk nem lesz ahhoz, hogy meg tudjunk különböztetni egy tetőleázást egy talajvizes felázástól, vagy egy belső párásodást egy kívülről beázott faltól.