A fenntarthatóságról nem lehet eleget beszélni, pláne az év egyik legkevésbé sem fenntartható időszakában: karácsonykor. Persze az sem feltétlenül jó megoldás, ha egyik évről a másikra lefújjuk az ünnepeket… Még szerencse, hogy számos olyan tipp és trükk van, amivel zöldebbé varázsolhatjuk az ünnepeket – cikkünkben ezekből szemezgettünk!
A karácsony egyik fő attrakciója az ajándékozás, ehhez pedig a csomagolás, vagyis a papírfogyasztás csatlakozik. Sokan valójában azért vesznek csomagolóanyagot, hogy aztán egy pár fotó erejéig jól mutasson a fa alatt, utána megy a szemétbe. Az egyik lehetőség, hogy a háztartásban „elfekvő” papíranyagokat hasznosítjuk újra, például az előző évből elrakott csomagolásokat, a másik pedig, hogy egyszerűen valami újrahasznosítható alternatívát használunk: textíliát vagy akár újságpapírt.
A másik dolog, amiről automatikusan az ünnepek jutnak eszünkbe: a díszkivilágítás. Kétségtelenül felejthetetlen atmoszférát teremtenek a karácsonyi fények, például egy fényfüggöny az ablakban. Ugyanakkor nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy ezek a fények tulajdonképpen a nap nagy részében csak áramot fogyasztanak – mi tehát a teendő? Ne rohanjunk rögtön újat venni, hiszen az is csak a fogyasztásról szólna, ha viszont elromlik a régi, akkor csak és kizárólag alacsonyabb fogyasztású, LED-es világítást vegyünk!
Egy ilyen témájú cikkben nem szabad elmenni szó nélkül a karácsonyfa témaköre mellett sem. A karácsonyfák élettartama rendkívül rövid, ahhoz képest hogy hosszú hónapokon vagy éveken át nevelgették őket – szomorú látni az utcára kihajított fákat. Sokan a műfenyőre esküdnek, mivel már számtalan megtévesztésig hasonló fát lehet kapni a műfenyők között is, de vannak, akik továbbra is az élőre szavaznak. Ebben az esetben legyen a fenyőfa a kertben, ha pedig aktuális, ássuk ki, hozzuk be arra a pár hétre, utána pedig mehet vissza a természetes környezetébe!
Kapcsolódó cikk - Ünnepi kreativitás: alternatív karácsonyfák készítése néhány hozzávalóból
Habár a karácsonyi dekorációk nagyja olyan, amit elég csak egyszer megvenni az életben, azért sokan elragadtathatják magukat az ünnep közeledtével, és jól bevásárolhatnak új dekorációkból. Nos, az igazság az, hogy saját kezűleg is éppolyan látványos dolgokat lehet készíteni! Néhány filléres hozzávaló kell csak, ragasztó, szalag, papír, de a dekorációk egy részét a természetből is begyűjthetjük: tobozok, makkok, faágak – csak a kreativitás szab határt!
Végezetül a pazarlásról is beszélni kell, hiszen korunkban a túlfogyasztás okozta pazarlás lett az egyik legfőbb globális probléma. Akik a barkácsolásban jártasak, ismerik a mondást: kétszer mérj, egyszer vágj! Nagyjából ugyanez igaz lehet az ünnepi készülődésre is, inkább tervezzünk pontosan – ételt, ajándékot, dekorációt –, hogy a végén véletlenül se kelljen majd kidobni!