Festés egyszerűen, avagy szobafestés lépésről-lépésre
Amikor felmerül a gondolat, hogy ráférne a szobára egy festés, néha már a gondolatától is megrémülünk, hiszen óriási munkát jelent. Főleg, ha közben nem költözünk el otthonról (mert ugye ez a ritkább eset), és szobáról szobára költözhetünk, a bútorainkkal együtt.
- 1. lépés:
Határozzuk meg milyen színeket szeretnénk az új otthonunkba! Az új színeket befolyásolhatja az ízlésünk, és a szoba adottságai is, viszont arra ügyeljünk, hogy kis méretű szoba esetén a sötét színekhez ne ragaszkodjunk, mert még kisebbé teszik a szobát. Mielőtt megvennénk a festéket, érdemes színmintát kérni, hogy valóban megfelelő lesz-e a szín az adott helységbe, és a falra felkenve is megegyezik-e az ízlésünkkel.
0. lépés:
Kizárólag minőségi festékekkel és eszközökkel dolgozzunk!
Amire szükségünk lesz:
A tökéletes szobafestés lépései
1. lépés:
Ürítsük ki a szobát!
Ha ez nem megy, akkor toljuk össze a bútorokat a szoba közepére, és takarjuk le őket védő vagy takarófóliával, hogy se a padló, sem pedig a bútorok ne legyenek festékesek.
2. lépés:
Tisztítsuk meg a mennyezetet és a falakat, készítsük elő a falat a festésre.
Mindig fentről lefelé haladjunk, vagyis a mennyezettel kezdjük. A port távolítsuk el a plafonról és a falakról, illetve a szennyeződéseket és a zsírfoltokat is. Sajnos előfordul, hogy a fal előkészítése sok esetben tovább tart, mint maga a festés. Főleg, ha korábban tapéta volt a falon, azt először be kell vizezzük, majd spaklival lekaparni, ha festék volt rajta, akkor azt csiszolópapírral kell átdörzsölni. Mindez azért borzasztó fontos, mert a későbbi szín foltosod ásat előzhetjük meg ezzel.
3. lépés:
Javítsuk ki a falakat!
Ha a falon sérülések, egyenetlenségek vannak, akkor azokat javítani kell ún. glett anyaggal. Ezt óvatosan vigyük fel a felületre a glettvas segítségével, és simítsuk egyenesre. Számos esetben gombásodás ellen is kezelni kell a felületet, ezt is hengerrel vagy ecsettel tudjuk megtenni.
4. lépés:
Használjunk festőszalagot!
Fontos, hogy az ajtó- és ablakkeretek, a parkettaszegély, a lambéria szélét, a díszlécek stb. felületét megóvjuk a festéktől, így sok bosszantó takarítást spórolhatunk meg vele.
5. lépés:
Távolítsunk el mindent a festeni való falról.
Távolítsuk el a csillárt, a villanykapcsolót, a fali dugaszt és minden mást, ami még a falakon található.
6. lépés:
Jöhet az alapozás!
Festés előtt fontos az alapozás, hogy csökkentse, és egyenletessé tegye az alapfelület szívóképességét. Ezzel csökkenthetjük a festék fogyását, valamint biztosíthatjuk a festék foltosodásmentes száradását.
7. lépés:
Fessük le a sarkokat!
A sarkokat ecsettel mázoljuk be – szánjunk nagy figyelmet a sarkoknak és falak szélének.
8. lépés:
Fessük meg a mennyezetet és a falakat, a nagyobb felületeket.
Egy jó tanács, hogy a nagyobb felületeken használjuk a festőhengert. Ne mártsuk túlságosan bele a festékbe, mert azon túl, hogy csöpögni fog, csíkokat és foltokat hagyhat maga után. Hogy ezt elkerüljük, húzzuk le a felesleges festéket a vele járó rács segítségével.
Egy másik módszer arra, hogy megszabaduljunk az esetleges csíkoktól, ha cikkcakkban gördítjük végig a felületen a hengert.
9. lépés:
Kapjuk elő újra az ecsetet!
A festőhengerrel ugyanis előfordulhat, hogy nem tudunk rendesen hozzáférni bizonyos területekhez. Az ecsettel könnyedén eltakarhatjuk a legapróbb hibát is. Érdemes odafigyelni megint a mozdulatainkra: a fenti ritmust megtartva dolgozzunk, cikkcakkban.
10. lépés:
Ismétlés, ha szükséges.
Ha a festék nem takart már egy rétegben, akkor az első réteg festék száradása után ismét a sarkok festése, majd a hengerelés következik.
Fontos, hogy a rétegek között mindig ki kell várnunk a festék teljes száradását amit a gyártó javasol, ugyanis előfordulhat, hogy ami nedvesen teljesen átlátszónak tűnik, száradás után gyönyörűen fed.
11. lépés:
Távolítsuk el a festőszalagokat.
Az utolsó réteg száradása után eltávolítjuk a festőszalagokat, finoman, ügyelve az új festékre.
12. lépés:
Mindent vissza!