Akril kád legyen, asszimetrikus vagy szabadon álló? Útmutató fürdőkád választáshoz
Fürdőkád vásárlás előtt áll, de nem tudja pontosan, milyen kádat válasszon? Az eladó az asszimetrikus kádat ajánlja, de Önnek inkább a szabadon álló kád tetszik? Mi alapján döntsünk? A rövid válaszunk: ne az aktuális divat alapján. A bővebb választ az alábbi útmutatóban találja. Segítünk megtalálni az Ön igényeinek megfelelő fürdőkádat. Bemutatjuk a különböző típusokat, és elmagyarázzuk az előnyöket és hátrányokat.
A fürdőkádak csoportosítása
A kádakat többféle el szerint is csoportosíthatjuk.
A beépítés helye szerint létezik:
- szabadon álló kád
- beépített kád
A fürdőkád anyaga szerint:
- zománcozott acél lemez fürdőkád (lemezkád)
- műanyag vagy akril kád
- öntött márvány kád
Formája szerint:
- klasszikus, téglalap alakú
- asszimetrikus kád
- sarokkád
- ovális
- sokszögű stb.
Használat szerint:
- hagyományos
- ülőkád
- zuhanyzós kád
- hidromasszázs kád,
- pezsgőfürdős kád
Ebben a cikkben a fürdőkádak beépítési módját és anyagát tárgyaljuk részletesebben. Ezekben a kérdésekben kell először dönteni. A forma és az extrák kiválasztása csak ezután következik.
Fürdőkádak beépítési lehetőségei
A kádat különböző módon lehet elhelyezni a helyiségben. Állhat szabadon egy sarokban. A fal elé is állíthatjuk vagy talapzatba süllyeszthetjük. A legtöbb kád a négy beépítési lehetőség közül csak egyre alkalmas, hiszen eleve arra a beépítési módra tervezték.
Szabadon álló kád
A szabadon álló kád igazi különlegesség, mondhatni csúcskategória. Ezt az ára és a helyigénye is tükrözi. Csak megfelelően nagy térben érvényesül, kisebb fürdőszobába ne préseljük be cipőkanállal. Ott minden szempontból jobban járunk egy asszimetrikus vagy kisméretű káddal.
- Ha szabadon álló kádat szeretnénk, még a felújítás/építkezés előtt meg kell hoznunk a döntést, mivel a vízvezetékeket a helyiség közepén kell majd lefektetni hozzá.
- Speciális csaptelepekre is szükségünk lesz. Választhatunk a padlóra vagy a kád peremére szerelt csaptelepek közül. (Ez utóbbihoz megfelelően széles perem szükséges.)
- Zuhanyozni csak korlátozottan lehet benne. Ha már ilyen szép és drága kádat választunk, nem érdemes az összhatást rontani egy körbefutó zuhanyfüggönnyel.
Beépített fürdőkád
A fürdőkádak többsége beépített kád. Ez azt jelenti, hogy oldalai egy vagy több irányból takarásban vannak. Kis alapterület esetén a fürdőkád általában elfoglalja a fürdőszoba egyik falát, tehát három oldalról is fallal érintkezik, csak az elejét kell eltakarni.
- Többnyire csempével szokás körül burkolni a fürdőkádat, de a kád előlapos takarás is gyakori. Ez utóbbi előnye, hogy az íves sarokkádakhoz íves kivitelben is kaphatók.
- A takaró burkolat felhelyezése előtt a fürdőkádakat téglával körül falazzák, és erre kerül a csempe.
- Beépített kádak talapzatba vagy a padlóba ágyazva is beépíthetők, ha van alattuk pince vagy kihasználatlan hely.
Sarokkádak
A sarokkád a beépített kád egyik fajtája. A hagyományos, szögletestől eltérő alakjával hívja fel magára a figyelmet. Lehet íves, trapéz alakú, vagy ovális, de léteznek asszimetrikus kádak is.
- A sarokkádak jellemzője a kisebb vagy a szokványostól eltérő helyigény, mivel a fürdőkád két rövid oldala nem azonos méretű.
- A sarokkádakhoz ugyanazokat a szerelvények használhatók, mint a beépített kádakhoz. A burkolat is hasonló. A sarokban gyakran praktikus tárolóhelyet alakíthatunk ki. Összességében a sarokkádak különösen alkalmasak kis fürdőszobákba.
A fürdőkádak anyaga
A fürdőkádak leggyakoribb anyagai a zománcozott acél, az akril és újabban a folyékony márvány.
Zománcozott acél lemezkád
Az acélkád vagy lemez fürdőkád napjainkban is közkedvelt. Az acél erős, robusztus, nagyon kemény, tartós anyag. A zománc bevonat pedig különösen ellenálló a kémiai és hőhatásokkal szemben.
- Megjelenése is ízléses, évtizedekre szóló választás.
- Merevsége folytán az acél nehezen alakítható, ezért a lemezkádak formavilága a klasszikus téglalap alakúra korlátozódik.
- Kemény, sima felülete könnyen tisztítható.
- Hátránya, hogy idővel - főleg agresszív tisztítószerek hatására - a zománc fényessége megkophat, lepattanhat.
- Kritikusai gyakran szemére hányják a hideg hőérzetet, vagyis, ha belépünk a víz nélküli fürdőkádba, hidegnek érezzük az anyagot. Ez igaz, de a fürdővíz hamar felmelegíti, és utána hosszabb ideig megtartja a meleget.
- Tisztításához használjunk folyékony tisztítószert és puha ruhát, kerüljük a dörzsölő hatású anyagokat és nagyon savas szereket.
Akril kád
Az akril egy speciális, hőre lágyuló műanyag, azért meglehetősen szabadon formálható. A változatos külsejű sarokkádak, íves kád előlappal szinte mindig akrilból készülnek.
- Az akril műanyag kádak könnyűek (a lemezkádhoz viszonyítva), meleg hőérzetet biztosítanak. Felületük fényes, könnyen tisztítható.
- Sokáig kissé lenézték az akrilt, a „műanyag kád” az alacsony minőség jelzője volt. Napjainkba a gyártástechnológia fejlődédével már zömében megfelelő minőségű, kellő merevségű és színtartású termékek vannak forgalomban.
- Fontos, hogy jó minőségű, megfelelő anyagvastagságú terméket válasszunk. Az alacsony kád árak sokszor rövid élettartammal párosulnak.
- Az akrilkádak tisztításához használjunk puha szivacsot és folyékony mosogatószert. A vízkőlerakódásokat egy kis ecettel lehet eltávolítani.
Öntött márvány kád
Az ásványi öntvény viszonylag újdonság a fürdőkádak anyagai között. A szintetikus gyantákból és természetes kövekből készült anyagot egyre gyakrabban használják a fürdőkádgyártásban. És jó okkal, hiszen egyesíti az akril és az acélzománc jó tulajdonságait.
- Mivel ezeket a termékeket tényleg öntéssel formázzák meg, rendkívül változatos, gyönyörű formákban elérhető.
- A valódi márványhoz és kerámiához képest jóval ellenállóbb.
- Anyagvastagságuk is jelentős (minimum 2,5 cm), így az akril káddal ellentétben nem igényel semmilyen további megerősítést.
- Általában térben álló kádakat készítenek belőle. Eleganciát, luxust sugároz, ára is ennek megfelelően magas.
- Magas kopás- és ütésállóság jellemzi.
- Jó hővezető, hosszú ideig megtartja a fürdővíz hőjét.
- Mivel nagyon sima, felületén kevéssé tudnak megtapadni a szennyeződések és baktériumok. Rendkívül könnyen tisztítható.
- Karcolás- és ütésálló is. Tökéletes anyag a fürdőkádakhoz - de ennek megfelelően drága is.
- Tisztítása puha szivaccsal és enyhe háztartási tisztítószerrel ajánlott. A súrolószereket felejtsük el.
Fürdőkád méretek
Fürdőkádak sokféle méretben elérhetők, így minden igényhez találhatunk megfelelő megoldást.
- A klasszikus, egyenes fürdőkádak hossza 140-180 cm között mozog, szélessége 70-80 cm körül van.
- Az íves sarokkádak és asszimetrikus kádak a legkülönfélébb méretekben kaphatók. Előnyük, hogy olyan helyiségekbe is beférhetnek, ahová egy egyenes kádat csak cipőkanállal lehet bepréselni.
- A szabadon álló kád szépsége csak kellően nagy térben tud érvényesülni.
A Praktiker fürdőkád kínálata óriási. Találja meg nálunk az igazit!