A megfelelő konyhabútor a jól működő konyha kulcskérdése. Az nem elég, hogy fehér konyhabútor és gránit mosogató az álmom. A tetszetős, egyedi és stílusos külső nagyon fontos, hiszen nap mint nap azt fogjuk nézni. De a legszebb konyhafront sem pótolja a funkcionalitás hiányosságait. A tökéletes konyha mindkét vonalon jól teljesít. Nagyon jó, ha vannak konkrét elképzeléseink stílusról, de ugyanolyan fontos, hogy tisztában legyünk a konyhatervezés legfontosabb lépéseivel. Cikkünk ebben kíván segíteni Önnek. Olvasson tovább!
Egy konyha akkor lesz számunkra megfelelő, ha alkalmazkodik életvitelünkhöz, ugyanakkor megfelel a konyhatervezés általános szempontjainak. Ha végtelen és tökéletes tér állna rendelkezésre ez nem feltétlenül lenne nehéz, de a való világban sokszor kell a centiméterekkel ügyeskednünk, vagy egyes dolgokban kompromisszumokat kötnünk. Lehet törekedni a tökéletesre, de tapasztalataink alapján az arany középút éppen megfelelő lesz.
Mérjük le a rendelkezésre álló helyet, ajtókat, ablakokat, ha már kész helyre veszünk konyhaszekrényt, a vízkiállás, lefolyó, radiátort, konnektorok helyét. Ezek együtt meghatározzák, hogy milyen alakú lehet a konyhaszekrény (egysoros, kétsoros, L alakú, U alakú stb). Sajnos alkalmazkodnunk kell a meglévő adottságokhoz, például egy keskeny hosszú konyhába akkor sem lehet kétsoros konyha szekrényt tenni, ha gyerekkorunktól ez az álmunk. Ha pedig minimális hely áll rendelkezésünkre, akkor abból kell kihoznunk a legtöbbet. Az ilyen csekélyke helyek maximális kihasználására megoldás az ú.n. minikonyha vagy készen kapható konyhablokk. Ez nevéhez hűen egy komplett mini konyha, ahol mosogató, csepegtető és főzőlap egy szekrénybe beépítve szettként kapható.
A munkafelületek, készülékek és a mosogatótálca helyes sorrendben kell, hogy kövessék egymást és megfelelően nagynak kell lenniük. Ez meghatározza a konyhabútor elemek sorrendjét. Ha kicsi hely áll rendelkezésünkre, akkor sajnos valamilyen kompromisszumos megoldásra kell jutnunk. Érdemes például elvetni a kétmedencés mosogatót vagy beérni egy kétállásos főzőlappal. A hordozható indukciós főzőlap is kifejezetten jól jöhet ilyenkor, mert használaton kívül munkapultot nyerünk a helyén.
A főzéshez kapcsolódó funkciók sorrendje a következő: tárolás, előkészítés, tisztítás, összeállítás, főzés, tálalás. Sarok konyhabútor, U alakú és kétsoros elrendezés esetén a munkaműveletek sorrendjét háromszög alakban is elrendezhetjük, vagyis úgy, hogy majdnem egyhelyben állva, de elfordulva végezzük el a szükséges tevékenységeket.
A konyhaszekrény elemek méretei alapvetően 15 cm-es egységekben nőnek, vagyis a szekrények többnyire 30, 45, 60, 90, 120 cm szélesek és 60 (alsó szekrény) és 45 vagy 30 cm (felső szekrény) mélyek. Az alsó szekrények magassága 90 cm, a felsőké többnyire 45, 60 vagy 95 cm. Ettől való eltérés természetesen lehetséges.
A Praktiker kínálatában komplett konyhabútor szettek is kaphatók, amelyekből praktikus konyhaszekrények állíthatók össze. A szekrény elemek összeszerelt állapotban vannak, de azok sorrendjét magunk határozhatjuk meg. Az ilyen szettek többnyire standard méretű elemekből állnak és a legnépszerűbb, divatos korpuszokkal kaphatók. Kedvező áruk igen népszerűvé teszi őket. Mivel munkalap és mosogató nélkül kaphatók, ezek egyéni beszerzésével még inkább ízlésünkhöz igazíthatjuk a konyhabútort. Ha egy fekete gránit mosogató az álmunk, azt nyugodtan megvalósíthatjuk. A munkalap nem a szett része, és ez lehetőséget ad arra is, hogy ha az elemes konyhabútor méretileg nem teljesen passzol a konyhánkba, a kimaradó helyre asztalossal megfelelő méretű elemet készíttessünk. Az egészet egy konyhapulttal megkoronázva igen kedvező áron juthatunk egy divatos, modern konyhaszekrényhez, ami panelkonyhaként vagy nyaralóberendezésként is tökéletes választás lehet.