Banner

Hogyan válasszunk tápoldatot?

A növényeknek olykor nem elég a kellő mennyiségű napfény és a rendszeres öntözés, néha kell egy kis plusz támogatás is. A nyári hónapokban a tápanyagok pótlására különösen szükség van, ami legkönnyebben tápoldatok segítségével oldható meg. A mostani cikkünkben megnézzük, hogy miért, mikor és hogyan érdemes tápoldatozni - ennek a tudásnak a hatalmában pedig a következő tápoldatvásárlás már gyerekjáték lesz!

Miért van szüksége a növényeknek tápoldatra?

A növényeknek a megfelelő fejlődéshez különböző tápanyagokra van szükségük, csak így képesek virágot és termést hozni. Minden növény a talajból a víz segítségével veszi fel a szervetlen anyagokat (az ásványi tápanyagokat), majd fotoszintézis segítségével hasznosítja azokat. Tehát a növény csak oldott formában képes a hasznos tápanyagokat felszívni, pontosan emiatt tudnak a tápoldatok szinte azonnali segítséget nyújtani a növények számára.

tápoldatok

A legfontosabb ásványi anyagok: makroelemek

A növények fejlődésére a legnagyobb hatással a makroelemek vannak: ezek olyan ásványi anyagok, amelyekre a növényeknek nagy mennyiségben van szükségük. Ha ezekhez a tápanyagokhoz nem jutnak hozzá a növények, akkor akár el is pusztulhatnak.

A makroelemek a következők:

  • a nitrogén (N),
  • a foszfor (P),
  • a kálium (K),
  • a kalcium (Ca),
  • a magnézium (Mg)
  • és a kén (S).

A legfontosabb nyomelemek: mikroelemek

A mikroelemek nyomelemek, amelyek elengedhetetlenek a növények különböző életfolyamatainak támogatásához. Ezek gyakorlatilag olyan kiegészítő tápanyagok, amelyekre a növényeknek szükségük van, ám sokkal kevesebb is elég belőlük, mint a makroelemekből.

A mikroelemek a következők:

  • a vas (Fe),
  • a bór (B),
  • a cink (Zn),
  • a mangán (Mn),
  • a réz (Cu)
  • és a molibdén (Mo)

Hogyan érdemes használni a tápoldatokat?

A tápoldatokat leginkább azok a növények igénylik, amelyek zárt edényekben (pl. virágcserép, balkonláda, kőedény) vannak, mivel könnyen kimeríthetik a földben található tápanyagokat. A tápoldatok segítségével viszont gond nélkül biztosíthatjuk a szükséges tápanyag-utánpótlást. A kertben lévő növények esetében kevésbé fontos a tápoldatozás, hiszen a talajból folyamatosan tudják pótolni a számukra hasznos tápanyagokat.

A tápoldatozás a különböző fejlődési szakaszokban eltérő mértékű és típusú, hiszen mindig más és más tápanyagot igényelnek a növények. A növekedési vagy vegetatív szakaszban, amikor a szár és a lombtömeg fejlődik, sok nitrogénre van szükségük. A generatív fázisban, amikor a virágot és a termést hozzák, akkor több foszfort és káliumot igényelnek. A virágzást a foszfor, a jó minőségi termést pedig a kálium segíti.

Épp ezért a tápoldatok használata előtt mindig meg kell figyelni, hogy éppen milyen fejlődési szakaszban van a növény. A különféle tápoldatok csomagolásán a vegyjelek segítségével rendre feltüntetik a mikro- és makroelemek arányát. Az “NPK” betűjel melletti érték a nitrogén, a foszfor és a kálium arányát jelöli.

A tápoldatok típusai

A tápoldatok kiválasztásánál a legfontosabb az, hogy mindig az adott növény fajtáját és igényeit vegyük figyelembe.

Általános tápoldatok

Az általános tápoldatok univerzális megoldást nyújtanak a virágok, a levéldísznövények, illetve a zöldségek számára. Ezeket akkor érdemes választani, amikor a növényen nem jelentkeznek kifejezett hiánytünetek, mindössze folyamatosan szeretnénk támogatni a növekedését és a tápanyag-utánpótlását.

Egyedi tápoldatok

Léteznek specifikus tápoldatok, amelyek kimondottan egy-egy növényhez ajánlottak, így például a gyógynövényeknek, az örökzöldeknek, a különféle virágoknak (pl. leander, muskátli), a zöldségeknek és a szobanövényeknek specifikusan, az igényüknek megfelelően vásárolhatunk tápoldatot.

Bio készítmények

A bio tápoldatok csak és kizárólag természetes alapanyagokból készülnek, így nem tartalmaznak semmilyen vegyszert vagy vegyszermaradványt. A bio készítmények kifejezetten ajánlottak palánták, zöldségek és gyümölcsök tápoldatozásához, ugyanis így a növények biztosan nem szívnak fel semmilyen káros vegyi anyagot.

Tápoldatok szobanövényeknek

A szobanövények kapcsán az alábbi tápanyagigényeket érdemes ismerni, ezek alapján könnyebben választhatunk tápoldatot is.

  • A kaktuszoknak kevés nitrogén, viszont sok foszfor és kálium kell.
  • A zöld levéldísznövényeknek (pl. filodendron, páfrány, pálma, jukka, fikusz) sok nitrogénre, a tarkalevelűeknek pedig több foszforra és káliumra van szüksége.
  • A virágzó növények (pl. orchidea, gardénia, fokföldi ibolya) bórt, illetve sok foszfort és káliumot igényelnek.

Tápoldatok zöldségeknek

A zöldségpalántákat (pl. paradicsom, paprika, cukkini, saláta) kifejezetten érdemes tápoldatozni, hogy minél több tápanyaghoz jussanak a növekedési szakaszban. A palánták a gyökeresedés során a magas foszfortartalmú, a lombképződésnél (a zöldtömeg növelésekor) pedig a magas nitrogéntartalmú tápoldatokat igénylik. Az általános tápoldatok mellett az egyes zöldségfajtáknak megfelelő tápoldatokat is találhatunk.

Mikor és mennyit kell tápoldatozni?

A növényeknek a tápoldat felhasználásához elegendő fényre van szükségük, ezért a téli, szürke hónapokban elhagyhatjuk vagy minimálisra csökkenthetjük a tápoldatozást. Ezzel szemben a nyári időszakban rendszeresen kell tápoldatozni a virágföldbe ültetett növényeket, mivel nagyon sok tápanyagot igényelnek.

Minél több a fény, annál több a tápoldat

A tápoldatozásra vonatkozóan létezik egy könnyen észben tartható szabály: ha nő a fénymennyiség, akkor nő a tápoldatok mennyisége is, ha viszont csökken a fény, akkor a tápoldatozás is csökken. Ennek megfelelően a következőképpen javasolt tápoldatozni az év során:

  • januárban egyáltalán ne,
  • februárban, márciusban és áprilisban 1-2 alkalommal,
  • májustól szeptemberig 7-10 naponta,
  • októbertől kezdve megint csökkentett mennyiségben tápoldatozzunk.

A tápoldat mennyisége kulcsfontosságú

Általában 0,5-1%-os töménységben kell tápoldatozni a növényeket, de ez minden növénynél és tápnál eltérő lehet, ezért a tápoldat dobozán lévő utasításokat mindig be kell tartani. A tápoldat mennyiségére azért is kell nagyon ügyelni, mert ha túl sokat használunk, akkor akár árthatunk is a növénynek. Például a föld pH értéke rossz irányba változhat, de a növény akár el is pusztulhat. A tápoldatot a legegyszerűbb az öntözővízben hígítani a használati utasításnak megfelelően. Ezután pedig egyszerűen csak meg kell öntözni a növényt a tápoldatos vízzel.

A levelek színe megmutatja a tápanyaghiányt

A növények a színükkel mindig jelzik számunkra a hogylétüket, így a hiánytünetek alapján könnyen megállapíthatjuk, hogy mikor és milyen típusú tápanyagra van szükségük.

  • Az élénk zöld szín egészséges, aktív növekedést mutat.
  • A sárgászöld szín azt jelzi, hogy a növény tápanyaghiányban szenved, ilyenkor legtöbbször plusz nitrogénre van szükség.
  • Az erőteljes sárgulás pedig vas- és káliumhiányt jelenthet.

Melyik a legjobb tápoldat, hogyan válasszunk?

A tápoldatok esetében általánosságban igaz, hogy amennyiben a különböző hatóanyagok együttesen meghaladják 15-20%-ot, akkor már hatékony tápoldatról beszélünk. A hatóanyag-tartalom mellett fontos, hogy a tápoldat klorid-mentes, alacsony sótartalmú, illetve semleges kémhatású, azaz a pH értéke 6-7 körül legyen.

A növények termesztése és ápolása során a legfontosabb, hogy odafigyeljünk az általuk adott jelekre. A növény azonnal jelzi, ha boldog vagy valami gondja van, így a tünetek alapján könnyen korrigálhatjuk a problémát is.

Banner

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!