Egy jól működő háztartáshoz hozzátartozik a megfelelő hőmérséklet és a meleg víz – ennek a zökkenőmentes biztosításában szerepet játszik a kémény is, mint az épületgépészet egyik megkerülhetetlen eleme. Többek között ezért is fontos, hogy időközönként ellenőriztessük kéményünket, hiszen a mulasztásból fakadó problémák sok kellemetlenséget, akár súlyos veszélyt is jelenthetnek!
Korábban még minden kémény ellenőrzését jogszabály írta elő, habár ezt sokan talán nem tudják, de már nem minden esetben kötelező a kémény ellenőriztetését elvégezni. Bizonyos ingatlanok esetében a tulajdonos maga dönthet arról, hogy ellenőrizteti-e kéményét. Ezt akkor teheti meg, ha a következő állítások igazak a házra:
Természetesen ezzel a felsorolással korántsem azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy a fentiek teljesülése esetén bizonyos biztonsági óvintézkedéseket ne kellene megtenni, sőt! Főleg azoknak nyújtunk most segítséget, akik saját ingatlanjuk miatt önerőből szeretnének tájékozódni a kémények ellenőriztetésével kapcsolatban!
Fontos rögtön leszögezni, hogy a fűtési szezonban történő tűzesetek egyik legfőbb okozója a kéményben lerakódott korom. Mivel ezek tulajdonképpen égési maradványok, képesek újra lángra lobbanni – olyannyira, hogy már alig 30 milliméteres vastagságban is éghetővé válik. A tűzveszélyesség mellett a kémény huzatát is befolyásolhatja egy vastagabb koromréteg, ami szintén problémákhoz vezethet, például a füst nem megfelelő távozásához.
Kapcsoló cikk: Milyen füstérzékelőt vegyek?
Ha véletlenül mégis olyan helyzettel találnánk szembe magunkat, amikor a kémény meggyullad, érdemes tudni: ne próbáljuk meg eloltani vízzel, hiszen a kémény megrepedhet, a meglévő problémát ezzel végképp csak tetézve!
A kémény élettartama fokozott ütemben csökkenhet akkor is, ha nem megfelelő minőségű a kéménybélés. A horganyzott alumínium vagy műanyag bélelés nem képes ellenállni a magas hőmérsékletnek, így gyorsabban erodálódik, ezzel pedig a tűzveszélyességet is fokozza. Mindenképp mérlegeljük a felújítást, ha régi, korszerűtlen kéménybéleléssel van dolgunk, hiszen előbb vagy utóbb úgyis át kell esnünk ezen az otthonfejlesztési folyamaton is!
A fentiekkel szemben jobb megoldást jelent a rozsdamentes acél, ami megbízható, hosszútávon sem romlik a minősége, legyen szó fatüzeléses vagy gázzal történő fűtésről. Mindezek mellett a hatékony kéménybélelés csökkenti a külső és belső felületek hőmérséklet-különbségét, ezzel is növekszik a kémény hőellenállása.
Gyakori meghibásodási ok a kémények esetében az elégtelen szigetelés. Ideális esetben a szigetelés kibírja a nagy hőmérséklet-változást, megakadályozza a hővesztést, illetve a páralecsapódást. A kémények esetében – hasonlóképp, mint a homlokzatnál – a kőzetgyapot bizonyul a legjobb megoldásnak, hiszen ez nemcsak „lélegző” alapanyag, de tűzvédelmi szempontból is kiváló, mivel nem tud elégni.
A kémények kifogásolhatatlan állapotát – jó huzatot, az égéstermék biztonságos elvezetését – csak egy dolog garantálhatja: a rendszeres karbantartás. Abban az esetben, ha otthonunkban nem központi, kötelező módon történik az ellenőriztetés, akkor félévente, de legalább egyszer az évben kerítsünk sort erre. A rendszeres karbantartás nemcsak megóv minket az esetleges tűzveszélyes helyzetektől, de a kémény hosszú élettartamát is biztosíthatja. Ha pedig felújításra, korszerűsítésre kerül a sor: mindenképp kérjük ki egy szakember segítségét!