A kert a természet egy megszelídített darabja, amelyet valamilyen módon elválasztunk a környezetétől. Eredetileg a „vad” természettől, napjainkban leginkább a többi embertől. A kert az emberek, állatok és növények otthona, maga az élő biológiai sokféleség. A kert ugyanakkor a visszavonulás helye, a pihenés és nyugalom szigete is.
Minden kert más, de azt azért kijelenthetjük, hogy a növények a főszereplői: fűszernövények, pázsit, bokrok, gyümölcsfák a legtöbb kertben megtalálhatók. Ezek mellett többnyire találunk épített szerkezeti elemeket is. Ide tartoznak például a kerítés elemek (wpc kerítés, bontott tégla, drótháló, nádszövettel stb.), burkolattal (pl. térkő, gyeprács) ellátott kerti utak, építmények (kerti tároló, pergola, kocsibeálló, komposztáló, kukatároló, kerti ház, fóliasátor) vagy a kerti világítás.
A víznek is nagy szerepe van - esztétikai és funkcionális szempontból egyaránt. Egy csinos kerti tó napelemes szökőkúttal vagy csobogóval, egy stílusos falikút, de még egy esővízgyűjtőnek használt esztétikus tartály is dinamikus kontrasztot képezve megtöri a növények egyeduralmát. Az összes komponens egymást erősítő, harmonikus hatása adja meg a kert hangulatát, összképét.
Kert nemigen létezik kerítés nélkül. Biztosítja, védi tulajdonunkat és elhatárolja a kertet a külső, zavaró tényezőktől. Minden funkcionális szükségszerűség ellenére sem szabad szem elől téveszteni az esztétikát, mert a kerítések, különösen, ha hosszúak és magasak, döntő hatással vannak kertünk megjelenésére. Ezért a funkcionalitást és a látványt egyaránt szem előtt tartva kell kiválasztanunk a számunkra megfelelőt. Szerencsére a választékra nem lehet panasz, A Praktiker kínálatában fa kerítés elemek éppúgy kaphatók, mint kerítés fedlap, vagy wpc kerítéselemek.
Alacsonyak, magasak, átlátszatlanok, fából, fémből, bontott téglából vagy tartós műanyag panelekből is készülhetnek: anyagok és kivitel szempontjából a választék óriási. Az, hogy melyik típust választjuk, döntően attól függ, hogy a kerítésnek milyen feladatot kell ellátnia. Pusztán a telekhatár szimbolikus jelölése a feladata? Ez esetben megfelel egy alacsony, lécekből álló fa kerítés vagy ültetett sövény. A kerítésnek valódi akadályt kell jelentenie az emberek vagy állatok útjában? Külterületen e célra a legolcsóbb megoldás a vadháló, lakóövezetben a kerítésoszlopok köré rögzített kerítésdrót háló vagy fából, fémből készült kész kerítés elemek, amelyeket tetszés szerint festhetünk vagy növényekkel takarhatunk. Zavartalan magánéletet szeretnénk? Száműznénk a kíváncsi tekinteteket is? A részben vagy teljesen tömör, zárt kerítéselemek segítenek megvalósítani vágyainkat. Ilyen például a bontott tégla kerítés, ami garantáltan kizár minden tekintetet, viszont mi sem látunk ki a kertből. Kicsit szellősebb, természetesebb, viszont sokkal kevésbé tartós megoldás, ha egy könnyed drótháló kerítésre nádszövetet rögzítünk. Egyre népszerűbbek a gyorsan felállítható táblás kerítés elemek, különösen a könnyen kezelhető, tartós, esztétikus wpc kerites.
A kerítés jelentősen befolyásolja a ház összképét. Anyagának és vonalvezetésének ezért illeszkednie kell a ház és a kert stílusához.
Egy kellemes kert nem csak szép növényekből áll. A természetes és épített elemek harmonikus összjátéka teszi vonzóvá. Egy kertben számos olyan terület van, amit érdemes szilárd burkolattal ellátni (pl. behajtók, utak, lépcsők, teraszok, parkoló stb.). A cél egy kemény, sima, csúszásmentes, esztétikus felület létrehozása.
Tipp! A burkolt felületeket érdemes valamilyen peremmel (ágyásszegély, gyepszegély, kerti szegély, szegélykő stb.) elválasztani a természetes talajtól, mivel ellenkező esetben a természet hamar megjelenik a járdán is eső által felvert talaj, futó-, kúszó- vagy gyomnövény képében.
Tipp! A gyomok növekedését gátolhatjuk, késleltethetjük agrofólia vagy geotextil (geotextília) leterítésével.
A burkolat tömörségének függvényében számos lehetőségünk van a kavicssal felszórástól kezdve, valamilyen térkő vagy gyeprácskő használatán át a betonozásig. Napjainkban a térkő igen kedvelt burkolóanyag. Viszonylag könnyen lerakható (vagy felszedhető), javítható, mégis ellenálló és sokféle kivitelben kapható. A térkő árak is a megfizethető kategóriába tartoznak. Kertünk akkor lesz hívogató és esztétikus, ha sikerül változatos felületeket létrehoznunk, ha a talajt takaró növények és burkolt, beépített területek harmonikusan illeszkednek egymáshoz. Érdemes a növényeket is átgondoltan beültetni, például a kert funkcióinak megfelelően látványos növénycsoportokat létrehozva. Kedvelt és észszerű a kerítés felé magasabb, majd befelé egyre alacsonyabb növényeket ültetni, így mindegyikben gyönyörködhetünk és nem is árnyékolják le egymást. Tartós, mély árnyékba, különösen igénybe vett területre (pl. hinta alá) fontoljuk meg a műfű használatát.
A víz, mint elem megjelenése minden kertnek plusz bájt, egy kis többletet ad. Legyen az egy kerti tó, medence, esztétikus esővízgyűjtő, kerti kút vagy csobogó. A víz mindig mozgásban van - az öröm, az élet, a vidámság fogalma kapcsolódik hozzá. Egyre több ember gondolja ezt így, és vág bele saját kezűleg vagy szakembert megbízva kerti tó építésébe. Egy kerti tó mindig különleges fénypontja a kertnek, harmonikusan a természetbe ágyazva lélegzetelállító pillanatokat teremt. Mindig új arcát mutatja, ha úgy tervezzük, telepítjük, hogy az eget tükrözze. Vízjátékokkal, csobogókkal, szökőkúttal bővítve adhatunk a kerti tónak extra élvezeti értéket. Tófólia, mesterséges tómeder, szökőkút szivattyú és egyéb kellékek nagy választékban kaphatók a Praktiker kínálatában. A víz díszítő funkcióján túl a praktikus oldalára is nagy szükségünk van. Igyekezzünk az öntözést minél takarékosabb módon megoldani. Gyűjtsük az esővizet tartályba vagy nagyméretű műanyag hordóba, esetleg telepítsünk valamilyen víztakarékos öntözőrendszert.
A kertben keletkező növényi hulladék legnagyobb része lebomlik, tápanyagot biztosítva a talajnak. Egy komposztáló láda esztétikus takarást biztosít a kevésbé látványos folyamatnak, de ha nem zavar a kert végében egy kupac levél vagy fűnyesedék látványa, egyszerűen a földön is hagyhatjuk a növényi maradványokat. A nem lebomló részek és egyéb hulladékok legjobb helye egy háztartási kuka. Egy 120 literes kuka általában elegendő szokott lenni egy átlag családi házhoz.
A kertépítés kifejezés jól megragadja a lényeget: a kertet ugyanúgy át kell gondolni, meg kell tervezni, mint egy ház építését. Nem mindegy, melyik növényt hová ültetjük, mennyi felületet burkolunk le, van-e építmény vagy vízfelület a kertben, öntözünk-e vagy sem. A tervezés után következik a szakszerű kivitelezés, ami az építőelemek, jelen esetben a növények, burkolóanyagok, tófólia, térkő és társai beszerzésével indul, majd remélhetőleg a szakszerű beépítéssel zárul. Ezek után, már nincs más dolgunk, mint gyönyörködni munkánkban és a természet erejében, ami a kertünkben manifesztálódva minden nap új látvánnyal, illattal, virággal és terméssel gyönyörködtet. A kert építése, gondozása egyben önmagunk építése is – ezt minden szenvedélyes kerttulajdonos megerősítheti.