A biztonságosan járható kerti utak, sétányok, kocsibeállók mögött komoly tervezés és energiabefektetés áll. Csak akkor haladhatunk rajtuk kényelmesen és elakadásmentesen, ha teszünk az ügy érdekében. Szerencsére ahol a szükség, ott a segítség. A különböző műanyag és beton gyeprács, kavicsrács termékek kiváló társaink lesznek a süppedős, járhatatlan utak járhatóvá tételében. Ráadásul a gyeprács ár kimondottan baráti. Bár tény, hogy ingyen elvihető műanyag, beton gyeprács csak használt formában létezik, azonban az új termékek is pénztárcakímélő választást jelentenek. Ugyanis a legolcsóbb beton gyeprács árcéduláján lévő összeg sem magasabb egy-két ezer forintnál.
Egyszóval, ha céljainknak/lehetőségeinknek megfelelően választunk a fűrács megoldások között elmondhatjuk, egy lépéssel megint közelebb kerülhetünk a kerti elképzeléseink gyakorlati megvalósításához. Ha azonban elhamarkodottan, nem a lehetőségeinkhez/igényeinkhez mérten választunk a mulasztásainkért többszörösen megfizetünk. Így nemcsak feleslegesen fogunk a szükségesnél nagyobb összeget hagyni a kasszánál a gyeprács ár kiegyenlítésekor (Bár igaz, hogy a gyeprács árak nagyon barátiak, de a nem megfelelő termékért kiadott minden fillérért kár.) Az elhamarkodott beszerzéssel a lomtárunkban lévő felesleges dolgok számát csak tovább gyarapíthatjuk. Ezért, hogy segítsünk a helyes döntés meghozatalában, az alábbiakban áttekintjük a fontosabb tudnivalókat a tárgyban.
A gyeprács olyan burkolati elem, amely egyúttal két célt is szolgál. Egyfelől és elsősorban az udvari, kerti felületek, sétányok, beállók, emelkedők/lejtők alatt húzódó talaj megtámasztására, megerősítésére szolgál. Ugyanakkor több is, mint egy egyszerű stabilizátor-elem. A gyeprács sablonszerű, rácsos, nyílásokkal sűrűn átszőtt kialakításának köszönhetően ugyanis lehetővé teszi a pázsit problémamentes fejlődését is.
De miért nélkülözhetetlen a gyeprács kettős funkciója a legtöbb kert, udvar esetében? Azért, mert ha a gyepfelületet nagy terhelés éri, mindennap gépkocsik/gyalogosok haladnak át rajta, vakondok túrnak alatta, a pázsit minősége leromlik. Az gondozatlannak tűnő gyep látványa pedig nyilván nagyon előnytelenül hat a kert egésze által nyújtotta esztétikai élményre nézve. Magyarán, ha szeretnénk a nagy terhelés miatt romlásnak induló pázsit problémáját megelőzni, a gyeprács az a termék, amire szükségünk van. (Bár akkor is jó szolgálatot tehet, ha szeretnénk megerősíteni a csuszamlásokra hajlamos rézsüket, lejtőket.)
A termékeket két nagy csoportba szokás sorolni – léteznek műanyag és beton gyeprács elemek. Márpedig, ahogy az általában lenni szokott, mindkét típus rendelkezik előnyös és kevésbé előnyös tulajdonságokkal. Ennélfogva fontos, melyik változatot választjuk.
A beton gyeprács (másképp mondva: gyephézagos térkő) legfontosabb erénye a teherbírása. Vagyis bár a műanyag variánsok is alkalmasak lehetnek akár több tonna teher elviselésére is, a terhelhetőség tekintetében a beton a felsőbbrendű. Tehát, ha az az egyébként ritka eset áll fent, amikor teherautóforgalom megy át az udvaron, eme gyeprács változatok között javasolt keresgélni. A kövek egymásra/gúlába/egyéb más formákba történő helyezésével ráadásul mindenféle sziklakerteket, kerti építményeket emelhetünk. Mindazonáltal, bár a hézagos szerkezet lehetővé teszi az elemek növényekkel való beterítését, tény: a beton mégiscsak egyetlen színben (szürkében) kapható. Emellett nyáron nagyon átmelegedhet. Tekintélyes súlyát pedig figyelembe kell venni a lerakása során.
Általában, az átlagos udvar, kert esetben tehát jobb választásnak tekinthetők a műanyag változatok. Miért?
A termékek között a legfontosabb különbség a terhelhetőség. Minél nagyobb ránehezedő súlyt képes elviselni a rács, annál termetesebb járművekkel is áthaladhatunk rajtuk. Egy 2-3 tonna teherbírású termék már az átlag családi autó súlyát gond nélkül elviseli. Lényeges szempont lehet a választás során a szín is. A zöld, a barna, a fekete mind jól harmonizál a pázsittal, így ezek tévedhetetlen választás jelentenek. Fontos a rácsszemek nagysága is. Ha gyeprács árak tekintetében szeretnénk költséghatékonyan eljárni, érdemes a több darabos/nagy kiszereléseket keresni. Minél nagyobb tételben vásárolunk ugyanis, annál alacsonyabb lesz az egységnyi ár.
A műanyag termékek viszonylag könnyen telepíthetők házilag – akár kellemes családi program is kerekíthető belőle. Ezügyben számos útmutató rendelkezésre áll az interneten. Ha kész vagyunk a telepítéssel és a fűmag kiszórásával, kb. 5-6 hetet kell várni amíg a fű meggyökeresedik. Érdemes tehát még tavasz beköszönte előtt megvásárolni a kiszemelt terméket, hogy nyárra, kifogástalan pompájában élvezhessük a kertünket, és teljes biztonságban, stabil talajon haladhassunk az utunkon. Szerezze be választottját a Praktiker gyeprács termékei között még ma!