Folyamatos működés, csekély karbantartási igény, hatékonyság - ez csak néhány az elektromos kerti gépek (kerti szivattyú, robotfűnyíró, láncfűrész, magassági ágvágó) előnyei közül. Különösen a kertesházak, hobbikertek tulajdonosai számára jelenthet könnyebbséget, ha beszereznek pár alapvető kerti gépet. A hasznos berendezések köre függ a kert méretétől, az ott élő növények jellegzetességeitől és persze az igényeinktől. Ahol fű van, ott fűnyíróra mindenképp szükségünk lesz. Nagyobb kert esetén érdemes megfontolni a fűnyíró traktor beszerzését is, kisebb területre elegendő egy elektromos vagy benzines fűnyíró. Sövény, bokor is van a legtöbb kertben, amit legkönnyebben egy akkumulátoros sövényvágóval formázhatunk csinosra. Természetesen egy kézi sövényvágó ollóval is ugyanaz lesz a végeredmény – dupla annyi idő alatt egy alapos izomlázzal megfűszerezve. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb elektromos kerti gépeket, amelyekből szép lassan összeállíthatja a kertjének és az Ön igényeinek megfelelő „gépparkot”.
A kerti gépeknek számos előnyük mellett legfőbb hátrányuk az áramforrástól való függés. A legtöbb kerti gép kapható elektromos és akkumulátoros (vagy benzines) változatban. A klasszikus elektromos kerti gépeket be kell dugni a konnektorba, hálózati kábelen keresztül kapják az áramot. Ez folyamatos áramellátást biztosít korlátlan ideig, viszont kerülgetni kell a mindig útban lévő kábelt, amit a sövényvágóval, fűnyíróval gyakran sikerül is elnyisszantani. A mobilitás fokozására a legtöbb kerti gép valamilyen kábelfüggetlen működésmóddal is kapható. Régebben ez benzines meghajtást jelentett, manapság inkább akkumulátorost. A benzines fűnyíró és benzines láncfűrész előnye a hosszú működési idő, az erős motor és a gyors újratöltés. Hátrányuk a nagy súly, ami különösen a láncfűrész esetében jelent problémát. Az akkumulátoros fűnyíró, sövényvágó, bokorvágó, lombszívó nem igényel kábelt, viszont az akkumulátor teljesítménye behatárolja a működési idejét. Az akkumulátor feltöltése több órát is igénybe vehet, ezért a viszonylag folyamatos üzemelés érdekében tartalék akkumulátor beszerzése mindenképpen javasolt.
Több-kevesebb gyepfelület szinte minden kertben megtalálható, azonban ápolása a mi klímánkon nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk. Ahhoz, hogy a fű a szomszéd szívét fájdító, gyönyörű zöld legyen, rendszeres nyírást, öntözést, tápanyagutánpótlást és talajkezelést igényel.
Kis-közepes méretű gyepfelület esetén jó szívvel ajánljuk az elektromos vagy akkumulátoros fűnyírókat. Közepesnél nagyobb terület esetén megfontolandó egy benzines fűnyíró vagy fűnyíró traktor beszerzése. A robotfűnyíró mindig csak pár millimétert vág a fűből, ami ezt folyamatos új hajtásokkal, gyönyörű, egyöntetű felülettel hálálja meg. Kissé borsos áráért cserébe a robot fűnyíró egyöntetű, sűrű, harsogó zöld pázsittal örvendeztet meg bennünket - nulla munkával.
Tipp! Mindig csak a fű felső egyharmadát vágjuk le. A nyesedéket nyugodtan hagyjuk a gyepen, pár nap alatt lebomlik és táplálja a talajt. A túl rövidre vágott fű nagyon könnyen kiszáradhat.
Tipp! Évente egyszer-kétszer lazítsuk meg kissé a talajt egy vasvilla vagy gyepszellőztető készülék segítségével.
Saját testméretéből adódóan a fűnyíró a fák körül, ágyásszegélyeknél nem tudja levágni a füvet. Az ilyen szegélyek karbantartására fejlesztették ki az elektromos vagy akkus szegélynyíró készülékeket. Sokan keverik a szegélyvágónak is nevezett fűszegélynyíró készülékeket a fűkaszával. A fűkasza egy hosszú, egyenes kar és egy forgó (késes vagy damilos) vágófej kombinációja. Nagy teljesítményű, erős és hangos készülék. Jellemzően vegyes, bokros elhanyagolt növényzet (árokpartok, elvadult kertek) gondozásához fejlesztették ki. A szegélynyíró megjelenésében hasonlít hozzá, azonban karja jellemzően hajlított és teljesítménye is jóval kisebb.
Tipp! A fukasza damil fogyóeszköz, mindig tartsunk belőle otthon tartalékot.
A fű rendszeres öntözést igényel, amit a vezetékes ivóvízről megoldani nem éppen környezetbarát megoldás. Ha módunk van rá, ássunk vagy fúrassunk egy kutat, ahonnan egy kerti szivattyú segítségével hozhatjuk a felszínre a vizet és vethetjük be öntözésre. A kút mélységétől, a víz szennyezettségétől és egyéb paraméterektől függően többféle típusú szivattyú létezik (felszíni szivattyú, merülő szivattyú, búvárszivattyú, mélykúti szivattyú stb.), amelyek egy házi vízművel kombinálva akár egy hétvégi ház vízellátást is megoldhatják.
A fáknak, sövényeknek és cserjéknek rendszeres ápolásra van szükségük ahhoz, hogy dúsan nőjenek és egészségesek maradjanak. Az egyik legfontosabb teendőnk a metszés, amely egyrészt eltávolítja a száraz, balesetveszélyes ágakat, másrészt biztosítja a növények tetszetős formáját. Egy fiatalító metszés után új életre kel a kert, szinte halljuk, ahogy a fák, bokrok megkönnyebbülten, elégedetten felsóhajtanak. Bokrok esetében a metszés segédeszközei a sövényvágó, bokornyíró készülék és egy hagyományos metszőolló.
A fák vastagabb ágait legkönnyebben egy elektromos, benzines vagy akkus láncfűrésszel távolíthatjuk el. A fára felmászni vagy létrán állva használni a láncfűrészt kifejezetten balesetveszélyes, helyette inkább szerezzünk be egy teleszkópos magassági ágvágót (ágazófűrészt), ami nem más, mint egy hosszú nyélre erősített mini láncfűrész.
A levágott ágak többféleképpen is hasznosulhatnak: visszaforgathatjuk őket a talajba, vagy fűtésre is felhasználhatjuk. Könnyen talajtakaró mulcsot készíthetünk a levágott ágakból, ha beruházunk egy ágaprító, ágdaráló gépbe. Ez a szecskavágónak is nevezett készülék felaprítja a vastagabb ágakat is, amelyek így könnyebben komposztálódnak vagy mulcsként hasznosulhatnak a kertben.
Nagy kert, folyamatosan újratermelődő sok fahulladék, fatüzelésű kályha megléte esetén mindenképpen érdemes beruházni egy fahasító gépbe. Természetesen egy fűrészbak, fűrész és balta segítségével is feldarabolhatjuk a fatörzseket, azonban aki próbálta, tudja, hogy nagyobb mennyiség esetén ez milyen embert próbáló feladat. A fahasító gépek egyenletes méretűre hasítják a rönköt, és jelentősen megkönnyítik, meggyorsítják a munkát.
Ősszel jó barátunk lesz az elektromos lombfúvó, amivel egy helyre csoportosíthatjuk a lehullott leveleket, amit aztán zsákokba rakva elvitethetünk a zöldhulladék-lerakóba, vagy a kertben hagyva komposztálhatunk is. Még jobb, ha télre a földön hagyjuk, mert így búvóhelyet találhatnak benne a sünök és egyéb hasznos kerti állatok. Tavaszra a lehullott levelek jó része eltűnik, tápanyaggá válik, „megeszi a föld”.
Télen a kerti gépek is pihennek, ilyenkor elvégezhetjük a tisztítást és a szükséges karbantartást. Általánosságban elmondható, hogy a kerti gépek viszonylag kevés karbantartást igényelnek. A legtöbb esetben elegendő a motor és az összes alkatrész időnkénti tisztítása, olajozása, valamint a kábelek rendszeres ellenőrzése. A készüléken végzett minden karbantartási munkához a készüléket le kell választani az áramforrásról! A láncfűrész karbantartásához például mindig legyen otthon láncélező és lánckenő olaj. Akkumulátoros kerti gépek esetében az akkumulátort is megfelelően kell tárolni: le kell választani a készülékről, majd száraz, porvédett és fagymentes helyen, 5-10 fokos hőmérsékleten, 40-50%-os töltöttséggel tárolni.
A fent bemutatott alap gépparkkal könnyedén rendben tarthatunk már egy nagyobb méretű kertet is. A Praktikerben minden szükséges kerti gépet és eszközt megtalál.