Évelő növények– kevés munka sok öröm
Az évelő kerti virágoknak – legyenek azok sziklakerti növények, a legsötétebb zugokban is megélő árnyékliliomok vagy színes kerti virágok – bérelt helyük van a legtöbb kertész szíve csücskében. Miért? Mert többnyire igénytelen fajokról van szó, ha jól választjuk meg a helyüket, elültetésük után nem sok gondozást igényelnek. Cserébe viszont évről évre stabilan virágoznak, egyre terebélyesednek és sok-sok színes virágukkal örvendeztetik meg a szívünket.
Mi az az évelő?
A botanikában az "évelő lágyszárú" kifejezést használják az évelő növényekre. "Évelő" alatt olyan növényeket értünk, amelyek két évnél tovább élnek és virágoznak (szemben az egynyáriakkal és a kétnyáriakkal). A "lágyszárú" kifejezést a fás szárú növényektől való megkülönböztetésére használják.
Az évelő virágok, növények jellemzői
Különösen a nyári hónapokban a kert és az erkély virágözöne nagyrészt az évelő növényeknek köszönhető.
- Általában könnyen gondozhatók, ezért igen népszerűek. Az évek során az apró fiatal növénykék megfelelő körülmények között impozáns példányokká fejlődnek, bőségesen virágoznak, szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak erkélyen, kertben egyaránt. A legtöbb faj megfelelő gondoskodással évtizedekig is elél.
- A szárak és hajtások lágyszárúak, nem fásodnak el, mint például a cserjék. Néhány növényfajnak csak a töve fásodik.
- Az évelő virágok többnyire szívósak. A harangvirág, a nőszirom, a kúpvirág vagy a liliomok a gyökérzetben vagy a rizómában tárolják a tápanyagokat. Tavasszal kihajtanak, és hat hónapos ciklusban levélzetet növesztenek, majd virágokat, termést, magot érlelnek. A sziklakerti növények például (varjúháj, kövirózsa, évelő szegfű stb.) például a tűző nap mellett a szárazságot is jól tűrik.
- A növény föld feletti részei ősszel általában elpusztulnak, de a föld alatti részek túlélik a telet, majd tavasszal újra kihajtanak. Néhány évelő növénynek (pl. eper, szegfű) a levelei jó része is zölden áttelel.
- Sok nem őshonos évelő növény, például a petúnia, a gerbera, a muskátli nem elég ellenálló a mi klímánkon. Fagymentes helyen kell telelniük, és egy kis gondoskodásra van szükségük, hogy túléljék ezt a napfényben szegény időszakot. Sajnos ez az erőfeszítés sok tulajdonos számára túl nagy. Ezért ősszel, amikor fokozatosan elveszítik lombjukat, kidobják őket, és a következő évben új, fiatal növényeket vásárolnak. Ez azért is kár, mert egy fiatal növényke nyilván nem képes olyan virágözönt produkálni, mint egy idősebb, jól megerősödött példány.
- A talaj iránt többnyire igénytelenek, de azért vannak kivételek. A rózsaszín virágú hortenzia például lúgos PH-jú talajban kék virágokat növeszt.
- A kert bármely részében létesíthetünk évelő ágyat, mindenféle környezeti adottsághoz találunk megfelelő növényeket. Vannak közöttük árnyékot, félárnyékot, napot kedvelők is.
Évelő tavaszi virágok
Tavasszal még nem lombosak a fák, ezért ezek a virágok gyakorlatilag a kert bármelyik részére ültethetők. Az alábbi évelő növények jó része hagymás, vagyis őket előző ősszel kell elültetnünk ahhoz, hogy tavasszal a virágaikban gyönyörködhessünk. Közkedvelt évelő tavaszi virágok: primula, tulipán, nárcisz, hóvirág, ibolya.
Napfénykedvelő évelők
A napfénykedvelő évelő növények egy része kifejezetten szárazságtűrő is, így ezek kiválóan alkalmasak sziklakertekbe is. Tipikus sziklakerti évelők a varjúháj, kövirózsa, normál vagy francia levendula, szegfű (dianthus). Kifejezetten napfénykedvelő, de azért nagy melegben rendszeres locsolást igényel a virágos évelők jó része. Ezek a fajok árnyékos helyen nem fejlődnek szépen, kevésbé virágoznak, a fény felé küzdve magukat felnyurgulnak. Ültessük az alábbi kerti virágokat mindig kellően napfényes helyre: pünkösdi rózsa, kerti szegfű, tollbuga, díszgyertya, cickafark, palástfű, pázsitviola, lángvirág, menyecskeszem, kasvirág stb.
Árnyékkedvelő évelők
A legtöbb növény nem kedveli az árnyékot, ezért az árnyékos oldalkertek, fák alatti területek beültetése mindig gondot okoz. Vannak szerencsére olyan évelők, amelyek képesek kertünk árnyékos részeibe is különleges hangulatot varázsolni. Az árnyékot kedvelő vagy legalábbis tűrő növények között sokféle méretű, színű, természetű dísznövényt találunk, így változatos összeültetéseket hozhatunk létre az alábbi fajokból: vinka, gyöngyvirág, árnyékliliom, bőrlevél, tűzeső (heuchera), páfrányfajok, japán kövérke, szívvirág, gólyaorr, kis meténg stb. Az árnyékos, félárnyékos kertrészek királynője a hortenzia, amely óriási virágaival, sokféle fajtájával minden kert ékköve.
Tippek az évelő növények gondozásához
- A legtöbb évelő kerti növény sövényként is ültethető. Ha rendszeresen metszük őket, idővel szép, sűrű sövényt alkotnak majd.
- Az évelő növényeket, virágokat érdemes csoportosan ültetni, legalább 3-5 darabot egymás közelébe. Így mutatnak majd igazán szépen.
- Az évelők nem tartoznak a kifejezetten olcsó virágok közé. Ennek oka, hogy akár 2-3 évbe is beletelik, mire magról vetve elérik azt a szép, megerősödött, virágzó állapotukat, ahogy a kertészetekben árulják őket. Érdemes egy nagy erős példányt megvásárolni, mert azt tőosztással egyből több kisebb dugványra oszthatjuk.
- A kisebb termetű évelők általában cserépben is jól érzik magukat az erkélyeken. Pár cserepes szegfű például minden erkély, balkon, üde színfoltja lesz.
Mint láthatjuk, az évelő növények választéka óriási, számtalan faj és fajta közül választhatunk. Az évelő kerti virágok igazi hangulatvarázslók, mindenféle körülmények közé megtaláljuk az alkalmas növényeket. Örök megújulást biztosítanak, kevés munkával – méltán népszerűek tehát.