Növényápolás

1059 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
2.799 Ft
2 munkanap
2.599 Ft / csomag
2 munkanap
1.999 Ft
2 munkanap
2.199 Ft
1.299 Ft
Nem szállítható
1.799 Ft
2 munkanap
3.499 Ft
2 munkanap
300 Ft / m2
2.999 Ft / darab
2 munkanap
849 Ft
589 Ft / csomag
Nem szállítható
1.799 Ft
1.199 Ft
2 munkanap
10.990 Ft
Nem szállítható
9.799 Ft
2 munkanap
5.699 Ft
3.419 Ft
2 munkanap
5.199 Ft
3.999 Ft
Nem szállítható
2.199 Ft
2 munkanap
7.499 Ft
Nem szállítható
16.990 Ft
Nem szállítható
999 Ft
599 Ft
2 munkanap
5.699 Ft
2.999 Ft
2 munkanap
159 Ft
2 munkanap
/
53

Balkon növények, kerti növények ápolása dióhéjban

 Megvette a legszebb virágtartó állványt, beüzemelte a magaságyást és a balkonláda is illatozik a frissen beültetett szegfűtől? Akkor az első lépést már megtette, de ha kezdő a kertészkedésben, a hosszú távú siker érdekében alábbi növénygondozási útmutatónkból hasznos alapismereteket szerezhet. A balkon növények, kerti növények, szobanövények ápolása, életben tartása tapasztalatot és alapismereteket igényel. Annyit elméletben mindenki tud, hogy minden növénynek szüksége van talajra, vízre és fényre. De melyik növénynek, mennyi fényre, vízre és milyen talajra? Ha nem tudjuk a (különböző növények esetében sajnos különböző) választ, a dús kert, virágos terasz csak ritkán lesz osztályrészünk. Ha viszont tisztában vagyunk az alapismeretekkel zöld oázisokat hozhatunk létre lakásukban, erkélyünkön vagy kertünkben.

Mi a növényápolás?

A növényápolás a növényeink számára megfelelő környezet biztosítását jelenti, hogy növekedni és gyarapodni tudjanak. Ez magában foglalja a megfelelő mennyiségű fény, víz, tápanyag és egyéb szükségletek (például növénytámasz a kúszónövényeknek) biztosítását. Az egyes növényfajok alkalmazkodtak a számukra őshonos környezethez, ahonnan származnak, ami a sivatagtól az esőerdőig nagyon különböző körülményeket jelent. Ezért az egyes növények számára ideális körülmények is nagyban különböznek. Ezekkel az alapvető igényekkel tisztában kell lennünk, ha életben akarjuk tartani őket.

A növények alapszükségletei

  • Napfény

Minden növénynek egyéni napfényigénye van, a teljes napfénytől a részleges árnyékig. Fontos, hogy ismerjük növényeink fényigényét és olyan helyre helyezzük a virágtartókat vagy ültessük őket, ahol hozzájutnak az elegendő mennyiséghez.

  • Víz

Az öntözés egyszerű feladatnak tűnik, de a legtöbb kezdő itt rontja el. Nem csak az számít, hogy mennyit öntözünk, hanem az is, hogy milyen gyakran. A legtöbb növény az alapos öntözést kedveli, amikor a nedvesség behatol a gyökerekig, majd ezt követi egy kiszáradási időszak. A túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet, míg az alul öntözés a növények hervadását és kiszáradását okozhatja. A lényeg itt is az, hogy ismerjük az egyes növények igényeit. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább öntözzünk kevesebbet. A túlöntözés sokkal több növény pusztulását okozza, mint a kiszáradás. Egy nagyobb kert vízigénye nem csekély, de ezt megfelelő technikák alkalmazásával jelentősen csökkenthetjük. A talaj vízmegtartó képességét megsokszorozza a mulcsozás, vagyis a talaj takarása. E célra bármilyen növényi nyesedék (levágott fű, bokor, kihúzott gyomok stb.) alkalmas, de ha adunk az esztétikára is, akkor az aprított fenyőkéreg a legjobb választás. A fenyőmulcs ára dekorációs értékétől függ. A színes (sötétvörös, narancssárga) változatokért kb. 20%-kal többet kell fizetnünk, mint az alap sötétbarnáért.

Tipp! Vékony ágakat, lehullott leveleket, egyéb nyesedéket egy fűnyíróval könnyen kis darabokra apríthatunk és mulcsként alkalmazhatunk.

Tipp! Agyaggranulátum talajba keverésével szintén fokozhatjuk annak vízmegtartó képességét.

  • Talaj

A megfelelő talaj kiválasztása a növényápolás másik sarokköve. A talajtípusok a jól vízelvezető homokos talajoktól a nedvességmegtartó agyagos talajokig terjednek. Olyan talajtípust válasszunk, amely megfelel a növény természetes élőhelyének. Például míg a kakukkfű a homokos, tápanyagszegény talajt kedvelik, addig a bazsalikom számára létszükséglet a tápanyagban gazdag talaj.  Az általános virágföld a legtöbb kerti és szobanövény számára megfelelő. A speciális termőközeget igénylő növényekről is gondoskodik a Praktiker speciális talajtípusok (orchidea föld, savanyú föld, palántaföld, kaktuszföld stb.) forgalmazásával. A cserepes és balkonnövényeknél mindig gondoskodjunk a föld cseréjéről, pótlásáról és a tápanyag utánpótlásáról.

  • Mibe ültessünk?

Kerti növények esetében is többféle lehetőségünk van. A hagyományos ágyáson túl készíthetünk magaságyást vagy ültethetünk nagyobb dézsába is. Balkon- és szobanövények esetében szerencsére a bőség zavarával küzdünk ültetőedény tekintetében. Agyag és műanyag virágcserép, dézsa, virágláda, palántázó tálca, csíráztató tál, tőzeg cserép - a leggyakoribb lehetőségek. A már elültetett növények dekorációs értékét fokozhatjuk, ha kifejezetten e célra kifejlesztett, esztétikus virágcserép borítóba, úgynevezett kaspóba helyezzük őket. Kaspók mindenféle méretben, formában, színben és stílusban kaphatók. A kaspó és a virágcserép közötti fő különbség az edény alján található lyuk megléte vagy hiánya. Csak lyukas aljú edénybe ültessünk közvetlenül! A lyukon át el tud folyni a felesleges öntözővíz, ami így nem károsítja a gyökereket. Ellenkező esetben növényünk a túlöntözés következtében rövid idő alatt kirohadhat. Tehát a virágcserép alja lyukas és megjelenése is egyszerű, dísztelen. Kültérre csak speciális kültéri kaspót vásároljunk, mivel ezek télen sem repednek meg, bírják a hőingadozást. A növények szépségét úgy is kiemelhetjük, ha minél hangsúlyosabb helyre állítjuk őket. Ennek legegyszerűbb módja valamilyen virágtartó eszköz alkalmazása. Ez lehet például egy rattan virágtartó állvány, fali virágtartó vagy egy szép függő virágtartó a napjainkban nagyon divatos makramé technikával elkészítve. Balkonláda tartók alkalmazásával a műanyag vagy fa virágláda nem csak a lakásból lesz látható, hanem az erkélykorlátra akasztva az egész utca is csodálhatja. A palántázás egy speciális terület, főleg, ha nagyobb mennyiségű növényt szeretnénk magról szaporítani. Pár paradicsompalánta bármilyen cserépben felnevelhető, de ha sok növényről van szó, akkor igencsak megkönnyítik a dolgunkat a kifejezetten e célra kifejlesztett speciális palántanevelő eszközök és berendezések, mint a palántázó tálca vagy palántanevelő lámpa. A fátyolfólia számos előnyt nyújt a frissen kiültetett gyenge növénynek: csökkenti a vízveszteséget és a talajmenti fagyoktól is véd.

  • Tápanyagutánpótlás

A rendszeres tápanyagutánpótlás is elengedhetetlen a növények megfelelő fejlődéséhez. Ehhez számtalan lehetőség közül választhatunk. Zsákos marhatrágya, komposzt, többféle műtrágya (Pétisó, keserűsó, Volldünger, Substral, Compo stb.) tápoldat, táprúd, marhatrágya granulátum – hogy csak a legkedveltebb típusokat említsük. A trágyázásnak, műtrágyázásnak is megvannak a szabályai, a legfontosabb közülük, hogy a kevesebb több. A túltrágyázás károsítja a növényeket és a környezetet, ezért mindig tartsuk be az ajánlott irányelveket és ütemezéseket. Általános szabály, hogy a növényeket csak tavasszal és nyáron, a növekedési fázisban szabad trágyázni. Az őszi és téli hónapokban - amikor nyugalmi állapotban vannak – tilos.

Növényápolási ismeretek haladóknak

  • Metszés

A metszés nem csak a növények tetszetős megjelenéséről szól. Virágos növények esetében a rendszeres metszés elősegíti az új virágok képződését. A lombhullató növények esetében pedig segít megőrizni az alakot és bokrosabb növekedésre ösztönöz. Általában a metszést a növény nyugalmi fázisában kell végezni, tiszta, éles szerszámokkal, hogy elkerüljük a növény károsodását.

  • Kártevők elleni védekezés, megelőzés

A kártevők igazi kihívást jelenthetnek, de megelőző intézkedésekkel távol tarthatjuk őket. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük növényeinket kártevők jeleit keresve.  Minden növénynek megvannak a „kedvenc” kártevői, amelyek ellen permetszerekkel, növényvédő szerekkel vagy természetes módszerekkel védekezhetünk. A kártevők könnyebben megtámadják a gyenge immunrendszerű növényeket, ezért is fontos, hogy a lehető legoptimálisabb körülményeket biztosítsuk számunkra. A gyomirtó szerekkel óvatosan bánjunk, túladagolásuk, helytelen használatuk károsítja a környezetet. Tipp! Levéltetű ellen az erkélyünkön egyszerű, természetes védekezés pár katicabogár. A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás, ezért tartsuk egészségesen növényeinket, hogy kevésbé legyenek fogékonyak a kártevők támadásaira.

Tipp! Néha a növény környezetének megváltoztatása, például a páratartalom vagy a fény beállítása, egymást védő növénypárosítások ültetése (pl. paradicsom-bazsalikom-bársonyvirág, burgonya-bab) is elriaszthatja a kártevőket

Tippek a szezonális növényápoláshoz

A növények együtt élnek az évszakokkal. Télen a legtöbb növény nyugalmi fázisban van, ekkor kevesebb öntözésre és trágyázásra van szükségük. Nyáron viszont gyakrabban kell őket öntözni és úgy kell elhelyezni, hogy a tűző nap ne károsítsa őket. Egy függő kaspóban, egész nap a tűző napon lévő növény nagyon sok öntözést igényel – kora reggel vagy késő este. A napközbeni öntözés (a forró külső hőmérséklet és a hideg víz kontrasztja miatt) károsíthatja a gyökereket. A tavasz és az ősz a tipikus átültetési és trágyázási időszakok. A futó és kúszó növények számára biztosítsunk megfelelő támasztékot. Ha rózsalugast tervezünk kertünkbe futórózsa rózsafuttató rácsra futtatásával irányíthatjuk a növekedését. Futtatórács segítségével a borostyán vagy vadszőlő növekedése is jól irányítható. Az uborkaháló bevetésével az uborkát jóval kisebb alapterületen, függőleges irányba terjeszkedve termeszthetjük.

A növények nemcsak otthonunkat szépítik, hanem a jólétünk szempontjából is kulcsfontosságúak. Köztudott, hogy a méreganyagok elnyelésével és oxigéntermeléssel tisztítják a levegőt, hozzájárulva az egészségesebb lakókörnyezethez. Emellett a növények gondozása terápiás hatású lehet, a kiteljesedés és a nyugalom érzését nyújtja.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!