Evőeszköz, vágóeszköz

71 termék
    Kép
    Kép
16.990 Ft
1 munkanap
18.990 Ft
Nem szállítható
7.499 Ft
1 munkanap
3.699 Ft
1 munkanap
9.999 Ft
5.999 Ft
Nem szállítható
7.499 Ft
1 munkanap
6.599 Ft
1 munkanap
7.499 Ft
1 munkanap
7.499 Ft
1 munkanap
11.990 Ft
1 munkanap
1.599 Ft
3-4 hét
4.099 Ft/ csomag
1.025 Ft /
1 munkanap
8.499 Ft
1 munkanap
1.439 Ft/ csomag
720 Ft /
Nem szállítható
1.999 Ft / csomag
1.199 Ft/ csomag
600 Ft /
Nem szállítható
3.999 Ft
1 munkanap
8.499 Ft
1 munkanap
789 Ft
1 munkanap
2.099 Ft
1 munkanap
4.099 Ft
1 munkanap
/
4

Érdekességek, tudnivalók kés, villa, olló témakörben – Az vágó- és evőeszközök különös világa

 Evőeszköz készlet (tartalma többnyire kés, villa, kanál, mokkás kanál) a legtöbb háztartásban megtalálható.  Ha korábban véletlenül nem lett volna, esküvői ajándékként biztosan kap az ifjú pár. A kés, villa, kanál használata napjainkban mindenki számára evidens. Nem volt ez mindig így, Mátyás király például még kézzel evett. Az egyetlen evőeszköz akkoriban a kés volt, amely egyszerre szolgált evő- és vágóeszközként. Napjaink specializált világában nehéz elképzelni, hogyan boldogultak egy szál késsel, amikor számunkra szalámi szeletelő, konzervnyitó, kenyérvágó kés, zsülien szeletelő, filézőkés, zöldséghámozó is rendelkezésünkre áll, hogy csak párat említsek a Praktiker Evőeszköz, vágóeszköz szekciójának kínálatából.  Az olló viszont már ismert volt már abban az időben is, különböző célokra szolgáló változatai (szabóolló, körömvágó olló stb.) területenként különböző időpontokban jelentek meg. Ebben a cikkben áttekintjük a háztartásokban megtalálható fontosabb evő- és vágóeszközöket. 

Kés

A kés eredete az idők homályába vész, első változataiban kőből pattintották őseink. Támadásra, védekezésre és darabolásra egyaránt használták, igazi multifunkciós szerszám volt. Formája a 16. század végéig nagyjából hasonló volt, hosszú, éles penge hegyes véggel. A hegyes vég étkezési célokat is szolgált, villa híján a kés végére szúrták fel a húst, úgy vettek a közös tálból, és kézzel fogyasztották el az ételt. Noha a villa ekkor Itáliában már ismert volt, még Mátyás király sem volt hajlandó hódolni az újmódi hóbortnak.

A villa elterjedése után a kés formája változni kezdett a fő felhasználási területnek megfelelően. Hosszabb vagy rövidebb pengehossz, sima vagy recés vágóél, eltérő formájú hegyek különböztetik meg a változatokat. A legismertebb típusok: kenyérvágó kés, konyhakés, szakácskés, aprító kés, filéző kés, csontozó kés, halkés stb. Egy tartós, élét hosszan megtartó, kézreálló jó kést beszerezni azonban még napjainkban sem könnyű, ezért, ha megtaláltuk a megfelelőt, általában ragaszkodunk is hozzá, és következő darabot is a megkedvelt márka modelljeiből választjuk. Például a Fiskars kései, ollói kiváló minőségük, ugyanakkor megfizethető áruk okán tartósan nagy népszerűségnek örvendenek.

Villa

A villa használata Itáliában a 11. században, míg Európa többi részén csak a 18. században vált általánossá. A kétágú villa már régóta ismert volt, de nem étkezésre, hanem a húsok sütés közben forgatására használták. Többek között a villa elterjedése tette lehetővé a kés alakjának specializálódását. Napjainkban többféle étkezési villa típust is megkülönböztetünk. A desszert-, fűszer, saláta- és étkezővilla a fokok számában és a méretben különbözik egymástól.

Kanál

A kanál Magyarországon a 14. század végén jelent meg, a mai, tojás formájú evőkanál változata a 17. század végén alakult ki. (A leves típusú ételek is csak a 18. században jelentek meg.) Fontosabb típusai: mokkás- vagy kávékanál, teáskanál, salátás kanál, koktél kanál, fagylaltos kanál, merőkanál, mérőkanál stb.

Az evőeszköz készlet tartalma – kés, villa, kanál, kávéskanál

A 17. században született meg az asztali teríték, vagyis az összehangolt evőeszközök fogalma. Ekkor kezdődött egységes, garnitúraszerű kialakításuk is, ami a mai napig hódít evőeszköz készlet néven. Legyakoribb a 24 darabos evőeszközkészlet, amelynek tartalma egyenként hat villa, kanál, kés és kávéskanál. Létezik 30 darabos is, de ez nem 8 személyre szóló készletet jelent, hanem plusz hat süteményvillát tartalmaznak. A 24 darabos készlet a háztartások túlnyomó többségének elegendő vagy vásároljunk még egy készletet, hogy nagyobb létszámú vendégsereg esetén is biztosított legyen a harmonikus teríték.

Milyen a jó evőeszköz készlet?

Az evőeszközök napi használatban vannak, ezért kiemelt szempont a tartósság és a könnyű tisztíthatóság. A legjobban megfelelnek e szempontoknak a rozsdamentes acél evőeszközök. A rozsdamentes acél evőeszköz mosogatógépben is mosható, valamint ellenáll a savaknak és a rozsdának. Ahhoz, hogy az acél ellenálló legyen a rozsdával és a savakkal szemben, krómot és nikkelt is kell hozzá ötvözni. A rozsdamentes acél minimum 13% krómtartalomnál kezdődik, de 18% a legoptimálisabb. A nikkel ellenállóvá teszi az acélt a savakkal szemben. Az anyagjelölésben található 18/10 kód az összetételre utal, 18% krómot és 10% nikkelt jelent, ami egy bevált ötvözet az evőeszközgyártásban, a minőségi anyag jele.

Olló

Az olló története az ősi időkig nyúlik vissza. Az első ollókat kb. 3500 évvel ezelőtt találták fel, juhok nyírására használták. Nem hasonlítottak a maira, inkább csipeszre hasonlítottak. Két éles pengét összekapcsoltak és össze-összenyomva, a csipeszhez hasonlóan működtettek. A mai típusú forgó ollót a rómaiak találták fel i.sz. 100 körül. A különböző típusok kialakulása már csak idő kérdése volt: a körömvágó olló például a Közel-Keletről származik, míg a kerti ollót Angliában találták fel. Napjainkban kis túlzással mindenféle anyag vágására létezik olló. Cikk cakk olló, konyhai olló, körömvágó olló, balkezes olló éppúgy kapható, mint szabó- vagy cérnavágó típus. Az ismert márkák bevált modelljei nem okoznak csalódást: egy Fiskars olló például bármelyik típusból a minőség záloga.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!