A jobb konyhai mérleg, akár digitális, mechanikus, akár hagyományos, okos, elektromos vagy analóg, gramm pontosságának köszönhetően minden konyha nélkülözhetetlen eleme. Csakis a konyhai mérleg képességeire támaszkodva garantálható, hogy a sütéshez, főzéshez szükséges összetevők az előírás szerinti mennyiségben kerülnek bele az edényekbe. Különösképpen nélkülözhetetlen az eszköz a speciális étrenden élők, allergiások számára, tehát akkor, amikor tényleg gramm pontossággal szükséges lemérni az összetevőket.
Mindazonáltal bármilyen alapvető is a konyhai mérleg, készülhetünk rá, érdemes beszerzés előtt tájékozódni a különböző típusok között. A számtalan funkció, paraméter között ugyanis a bőség zavara áll fent. Ezért, hogy az Ön számára is könnyűnek találtasson a vásárlás, az alábbiakban szemrevételezzük a fontosabb tudnivalókat.
Működési elvüket tekintve két nagyobb osztályba sorolhatók a termékek – mégpedig beszélhetünk digitális és mechanikus konyhai mérleg csoportokról.
A klasszikus mechanikus „analóg” konyhai mérleg megoldások esetében a készülékek belsejében lévő rugós szerkezet fejti ki az ellensúlyt. Tehát ennek ellenállása alapján történik a mérés. Az eredményt a mérlegen lévő tű elmozdulása mutatja, bár digitális kijelző is jelezheti a készülékre helyezett súlyt. Ezzel szemben az elektronikus, digitális konyhai mérleg terhelésérzékelő szenzorok segítségével végzi el a mérést. A különböző működési módokból fakadóan mindkét változatnak megvannak a maga előnyei/hátrányai.
A mechanikus „analóg” konyhai mérleg előnyei közt említendő, hogy mivel mechanikus, nincs szükség elemekre/akkumulátorra a működtetéséhez. Egyszerű mivoltának köszönhetően nem is romlik el egykönnyen. Ugyanakkor a nagyon kicsi, 1-2 grammos súlyokat kevésbé pontosan. Mindazonáltal ha hosszútávon működő eszközt keresünk, ez a változat lesz a választásunk. A digitális „elektronikus” konyhai mérleg ezzel szemben nagyon precízen mér – akár a gramm tizedrészére is érzékeny lehet. A különböző speciális funkciókkal rendelkező – például okos konyhai vagy tápértékelemző mérleg – megoldások is ebben a kategóriában találhatók. Mindennek az az ára, hogy elem/akkumulátor szükségeltetik a működtetésükhöz, amit cserélni kell.
A konyhai mérleg kiválasztása során érdemes végiggondolni, milyen jellegű élelmiszereket, alapanyagokat fogunk mérni. A könnyű elemek, például gyógynövények, fűszerek és diófélék méréséhez a különösen érzékeny termékek ideálisak. Vagyis olyanok, amelyek 1 grammnál kisebb hibahatárral képesek dolgozni. Léteznek ugyanakkor olyan mérlegek is, amelyek 25 kg-os súlyt is képesek mérni. Ezek egész baromfihúsok, negyed sertések mérésére is alkalmasak lesznek, sőt, poggyász mérleg, bőrönd mérleg minőségükben is számíthatunk rájuk. Tipp: Ha szeretnénk megbizonyosodni róla, a mérleg pontosan mér-e, tegyünk egy bankjegyet a „centire”. A bankók tudniillik pontosan 1 grammot nyomnak. Ha tehát ennyit mutat a mérleg, pontos készüléket választottunk.
A mérendő objektumok jellegével összefüggésben fontos a készülék mérőfelületének nagysága is. Ha ugyanis a tárgy részben a „levegőben lóg”, az nemcsak megnehezíti a kijelző leolvasását, de mérési hibákat is eredményezhet. Persze, ha csak nagyon kis mennyiségeket, grammokat akarunk mérni, ez a szempont irreleváns, egyéb esetekben azonban fontos lehet. Tanácsos tehát akkora készüléket beszerezni, amelyen kényelmesen elfér egy nagyobb tál is. Egyes mérlegek esetében a mérőedény a csomag része. Mindenesetre fontos, a tartályok könnyen eltávolíthatók legyenek a könnyű tisztítás érdekében. Egyébiránt általában is tanácsos olyan mérleg választására törekedni, amely minél kevésebb zuggal, réssel rendelkezik. Így az ételmaradék kisebb felületen gyűlhet össze, aminek a termék karbantartása során nagyon fogunk örülni.
A mérleg anyaga nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szempontból is sokat nyom a latban. A műanyag megoldások egyszerűen tisztíthatók, pillekönnyűek, azonban az örökéletet ne várjunk el tőlük. A fém készülékek elegáns, modern megjelenést kölcsönöznek a konyhának, azonban drágábbak lehetnek. Az üveg megoldások áttetszőségük okán különlegesek, cserébe könnyen törnek.
A készülékek közt a kijelző-paraméterek is jól látható különbségeket tesznek. Ebben a tekintetben különösen tanácsos kompromisszumra törekedni. Minél nagyobb ugyanis a kijelző/kontrasztosabb a képe, annál könnyebben leolvashatók róla az értékek. Azonban az elemet/akkumulátort is jobban merítik az ilyen készülékek. Ez különösen a háttérvilágítással rendelkező, illetve az időt, a dátumot, a napszakot kijelző változatok esetében jelent reális kockázatot.
Ha úgy választunk, a mérlegek, kivált a digitális változatok, számos extra funkció elérését biztosíthatják. Ezek kapcsán említendő például a különböző mértékegységek (font, uncia, gramm, kilogramm) közötti váltás. A kalória kijelzéssel operáló eszközök is érdekesek lehetnek. Az automatikus kikapcsolás az energiatakarékos működtetés szempontjából lényeges. A „tare”, vagyis a kijelzőt nullára visszaállító gomb lehetővé teszi a tároló súlya nélküli méricskélést. A „hold” funkciónak hála a leolvasott érték a lemért tárgy felemelése után is megmarad a kijelzőn, stb.
Egyszóval, ha jól választunk, a jó minőségű, pontos és megbízható mérlegek nagy segítségünkre lesznek a minőségi ételek elkészítésében. Szerezzen be mihamarabb egyet Ön is!