Hőmérő

13 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
3.299 Ft
1 munkanap
7.799 Ft
1 munkanap
3.399 Ft
1 munkanap
979 Ft
1 munkanap
1.199 Ft
1 munkanap
829 Ft
1 munkanap
829 Ft
1 munkanap
3.099 Ft
1 munkanap
3.499 Ft
1 munkanap
1.199 Ft
1 munkanap
929 Ft
1 munkanap
1.099 Ft
1 munkanap
999 Ft
1 munkanap
/
1

A hőmérők sokszínű világa – A szobahőmérőtől a digitális hőmérőig

 A hőmérők nélkülözhetetlen eszközök mindennapi életünkben. Legyen szó a lakóterek hőmérsékletének ellenőrzéséről szobahőmérővel, vagy éppen testünk hőmérsékletének monitorozásáról egy digitális hőmérővel. 

Mi célt szolgál a hőmérő?

A hőmérséklet az egyik legalapvetőbb fizikai mennyiség, amely befolyásolja mindennapi életünket, egészségünket és számos ipari folyamatot is. A hőmérő egy mérőeszköz, amely képes a környezeti hőmérséklet mérésére. Különböző típusai más-más módszerekkel és anyagokkal dolgoznak. Már az ókori görögök is tudták, hogy a levegő kitágul, ha meleg van, és összehúzódik, ha hideg. Az üvegcsővel és folyadékkal ellátott hőmérők azonban csak körülbelül 350 éve léteznek.

Hogyan működik a hőmérő?

Hőmérővel meghatározhatjuk egy tárgy vagy környezet hőmérsékletét vagy annak változását. Működésének alapja az a fizikai tény, hogy az anyagok a hőmérséklet függvényében megváltoztatják fizikai állapotukat vagy tulajdonságaikat.

  • Például a folyadékok hő hatására kitágulnak, bizonyos fémeknek megváltozik az elektromos ellenállása, egyes anyagok pedig a színüket változtatják. Ezeket a változásokat meghatározott szabványokhoz rendelve a hőmérő képes számszerűsíteni a hőmérsékletet.
  • A skálák, amelyeken ezeket a hőmérsékleteket megjelenítik, általában Celsius, Fahrenheit vagy Kelvin (a skálák megalkotójának neve Andreas Celsius, Daniel Fahrenheit és Lord Kelvin után).
  • Európában a Celsius hőmérsékleti skála használatos. A Celsius a légköri nyomáson lévő jég olvadáspontját 100 a légköri nyomáson lévő víz forráspontját a 0 értékhez kötötte, és a két érték között 100 egyenlő részt határozott meg. Stromer svéd fizikus A. Celsius ötletét tovább gondolta és megfordította a két jellemző értéket. A jég olvadáspontját vette 0 értéknek és a víz forráspontját 100 értéknek. A jelenleg is alkalmazott Celsius skála ennek az elvnek felel meg
  • A angolszász országokban a Celsius hőmérsékleti skála helyett a Fahrenheit hőmérsékleti skála terjedt el. A Fahrenheit skála 0 értéke ammónium-klorid és víz keverékének olvadáspontja, 100 értéke az emberi test melege.
  • A legegyszerűbb hőmérőkben általában alkohol vagy higany van, amelyek térfogata hőmérsékletváltozás hatására változik, így mutatva az aktuális hőmérsékletet.

Milyen típusú hőmérők léteznek?

A kijelző típusa szerint megkülönböztetünk analóg és digitális hőmérőket. 

Digitális hőmérő

A digitális hőmérő a modern kor vívmánya. Ezek az eszközök termisztorokat (hőérzékeny ellenállásokat) használnak a hőmérséklet mérésére. Az érzékelő a hőmérséklet ingadozásakor az elektromos ellenállásban bekövetkező változásokat jelzi, amelyek alapján egy beépített mikroprocesszor számolja ki a hőmérsékletet, amelyet egy digitális kijelzőn jelenít meg. A digitális hőmérők elektronikusan mérnek. Egy tizedesjegy pontossággal tudják mérni a hőmérsékletet, ezért általában pontosabbak, mint az analóg hőmérő. Jelzést adnak, amikor a mérés befejeződött. Azonban csak elemmel működnek.A digitális hőmérőket számos területen használják, az ipari karbantartástól a higiéniai vizsgálatokig, az élelmiszeripartól a tudományos kutatásig. Általános célokra, például testhőmérséklet mérésére is ideálisak. A digitális lázmérőt csak a homlokunkhoz kell tartani vagy a fülünkbe dugni, a testhőmérséklet pedig már egy másodperc múlva leolvasható.

Analóg hőmérő

A klasszikus, analóg hőmérő egy üvegcsőből áll, amelynek belsejében folyadék van. Amikor felmelegszik, a folyadék kitágul és felemelkedik a csőben. Amikor hideg, összehúzódik és lesüllyed. Ezután egy numerikus skálán leolvasható, hogy mennyire meleg vagy hideg van. Folyadékként higanyt vagy alkoholt használtak. A higany pontosabban mér. Ha azonban az üveg összetörik, a higany nagyon mérgező gőzöket bocsát ki. Az alkoholos hőmérők biztonságosabbak és olcsóbbak. Azonban valamivel kevésbé pontosan mérnek. Egy lázmérés higanyos hőmérővel tíz percig is eltarthat.

 Az egyik vagy másik típus kiválasztásakor figyelembe kell venni az adott környezetben való használat egyszerűségét és praktikusságát. A hagyományos típus akkor előnyösebb, ha nincs szükség további funkciókra, például adattárolásra. Ha fontos a gyors mérés és további lehetőségekre van szükség, akkor a digitális készüléknek van több értelme. Alkalmazási területük szerint a hőmérők rendkívül sokfélék lehetnek, attól függően, hogy hol használjuk őket. Pár gyakori típus a teljesség igénye nélkül:

Beltéri hőmérő/ Szoba hőmérő

A szobai hőmérők feladata a hőmérséklet mérése a lakások belső terében. Hagyományos vagy digitális változatban is kaphatók. A digitális szobahőmérők gyakran rendelkeznek további funkciókkal. Ilyen például a higrométer, amely a levegő páratartalmát is méri.

Kültéri hőmérők

A külső hőmérőket kifejezetten az időjárási viszonyok szélsőségeinek kitett helyeken történő használatra tervezték. Lehetnek egyszerű, hagyományos modellek vagy digitális változatok is, melyek előnye, hogy kijelzőjük nagyobb távolságról is távolról is leolvasható.

Hűtő hőmérő

A hűtő hőmérők speciálisan a hűtőszekrények és fagyasztók belső hőmérsékletének ellenőrzésére szolgálnak. Az élelmiszerek minőségének hosszútávú megőrzéséhez fontos a megfelelő hőmérsékleten való tárolás. 

Fali hőmérő

A fali hőmérők, melyek készülhetnek hagyományos vagy digitális kivitelben is, falra szerelhetők, így állandó és könnyen leolvasható információt biztosítanak.

A hőmérők, legyenek akár hagyományosak vagy digitálisak, nélkülözhetetlen eszközei mindennapjainknak. Az iparban például a pontos hőmérsékletmérés befolyásolja a folyamatok minőségét, biztonságát, hatékonyságát és energiafogyasztását. A különböző típusok, mint a szobahőmérő, a kültéri hőmérő, a hűtő hőmérő vagy a fali hőmérő, különböző igényeket szolgálnak ki. A modern technológia révén a digitális hőmérők egyre pontosabb és sokoldalúbb méréseket tesznek lehetővé, így még hatékonyabban tudjuk ellenőrizni környezetünk hőmérsékletét. Míg a digitális hőmérőket pontosságuk és gyorsaságuk miatt kedveljük, addig az analóg hőmérők előnye, az elektromos áram nélküli működés és közvetlen leolvashatóság. A típustól függetlenül döntő fontosságú, hogy minden felhasználási területhez a megfelelő hőmérőt válasszuk.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!