A megfelelő ágynemű garnitúra, ágyneműhuzat a jó alvás egyik fontos összetevője. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás pedig egészségünk egyik alappillére. Oda kell tehát figyelnünk a megfelelő ágynemű kiválasztására is. De mire is figyeljünk pontosan?
Az ágyneműhuzat feladata elsősorban a paplan és a belső párnák védelme, valamint az alvási komfort javítása. Egy jó minőségű, például Naturtex paplan védelméről érdemes gondoskodni a megfelelő ágynemű kiválasztásával.
A leggyakoribb ágyneműhuzat anyagok a következők.
A pamut az ágyneműk leggyakoribb alapanyaga. A pamutot a gyapotcserje terméséből állítják elő. A termés magjainak héja érett állapotában szálasodik, ebből nyerik ki az akár 60 méter hosszúságot is elérő pamutszálakat. A pamutszálak textillé alakítására többféle szövési, hurkolási mód is létezik. A szövés technikája alapján különböztetjük meg a különféle pamut alapanyagból készült textíliákat. A legyakoribb pamut alapú ágyneműhuzatok anyagok a szatén, damaszt, jersey, perkál, flanel, és a krepp. Azonban az olyan nem pamut alapú, de 100%-ban természetes alternatívák, mint a lenvászon, a tencel vagy a selyem is megtalálták a helyüket, és egyre népszerűbbek. A lélegző pamutból készült ágyneműk egyszerűen verhetetlenek. Kiváló nedvszívó és légáteresztő képességük miatt alváskomfort tekintetében a mesterséges szálak nem vehetik fel velük a versenyt. Nézzük a leggyakoribb anyagokat kicsit részletesebben.
A damaszt szövésű anyagból készült ágynemű nagyon strapabíró, és a bonyolult szövési technikának köszönhetően gyakran szokatlan, pozitív és negatív hatású díszítésekkel rendelkezik az elülső és a hátsó oldalon. A damaszt tehát nem az anyagnak, hanem a szövési formának a neve. A damaszt ágynemű legtöbbször 100%-ban pamutból készül, ezért annak minden pozitív tulajdonságával rendelkezik.
A szorosan szőtt, strapabíró perkál vagy renforcé ágynemű, amely sima és könnyű tapintású, nagyobb szilárdságot biztosít. A perkál vagy renforcé ágynemű azonban nem olyan finom és kényelmes, mint például a szatén ágynemű.
Ha könnyen fázik, télire a legjobb, ha kényelmes, meleg ágyneműt választ. A flanel ágynemű télen különösen népszerű, mivel érdesített felületük egyszerre melegítő és hőmérséklet-szabályozó hatású. Felülete kissé érdesített, maga az anyag pedig puha és vastag. Az anyagban lévő magas légtartalom biztosítja a kellemesen meleg alvási klímát. A műszálból készült polár ágyneműhuzat szintén kellemesen bolyhos tapintású. Kedvező ára miatt sokan kedvelik.
A jersey szót magyarul kötöttáru formában szokás használni. Ugyanis egy szövési, pontosabban hurkolási módról van szó. Míg a szövet egymásra merőlegesen vezetett szálak összeszövésével jön létre, addig a jersey anyag a kézi kötéshez hasonlóan hurkolással készül. Emiatt nagyfokú rugalmasság jellemzi. A jersey ágynemű különösen rugalmas, puha, légáteresztő, emellett kiváló nedvszívó és szárítógépben szárítható. A szövet hálós szerkezete nagyon jó légáteresztő képességet eredményez. A pamutjerseyből készült ágynemű képes felszívni az alvó által kibocsátott nedvességet, és gyorsan leadni azt a környező levegőbe. A jersey ágynemű klímaszabályozó hatású is, ezért minden évszakban és különösen az erősen izzadó emberek számára ajánlott. Nagyfokú rugalmassága miatt a legtöbb gumis lepedő is jersey anyagból készül.
A pamutszatén ágynemű szett mindig jó választás. Finom, enyhén fényes anyaga sima, kellemes tapintású és kiváló hőmérséklet-szabályozó képességekkel is rendelkezik. Magas minősége folytán tartós, évekig élvezhetjük szépségét.
A lenvászon ágynemű nem pamutból, hanem lenből készül. A lenvászon rugalmatlan, erősen gyűrődésre hajlamos anyag, de számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, pl. szöszmentes, szennyeződéstaszító, baktériumölő és antisztatikus. A lenvászon ágynemű légáteresztő, azaz képes a nedvességet magába szívni és a környezetbe leadni. A legtöbb vásárló nem vasalja a vászon ágyneműt, hogy megőrizze a jellegzetes gyűrődési mintázatot. Ha mégis vasalni szeretnénk, még nedvesen tegyük, mivel a közvetlen hő károsítja az anyagot.
A selyem az ágynemű anyagok királya. Nemcsak elegáns, csillogó anyagával, hanem hőmérsékletszabályozó képességével is kiemelkedik a mezőnyből: nyáron hűsít, télen pedig melegít. Meglehetősen drága, de kiváló anyag. Allergiások számára is kifejezetten ajánlott.
A tencel szál fából készül, a pamutnál jóval környezetkímélőbb módon, kevesebb vegyszer felhasználásával. Megjelenése és egyéb tulajdonságai is a selyemhez hasonlók, ára viszont sokkal kedvezőbb. A pamutnál 50 százalékkal több nedvességet szív fel, valamint gátolja a baktériumok és atkák szaporodását, ezért allergiások számára is megfelelő.
A megfelelő ápolás nagyon fontos, hogy ne veszítsen szépségéből és hosszú ideig élvezhessük ágyneműnket.
Ha megtaláltuk a megfelelő anyagot, utána kezdhetünk foglalkozni a dizájnnal. A színek és minták hatással vannak a hangulatunkra. A nyugodt alvás érdekében részesítsük előnyben a pasztell, egyszínű vagy kismintás anyagokat. A hűvös színek, például a zöld és a kék, valamint a földszínek inkább nyugtató hatásúak, míg a meleg tónusok inkább élénkítenek.