Led nappali csillár – az örök szépség és elegancia megtestesítője
A csillárok mindig is az elegancia, a bőség és az előkelőség szimbólumai voltak. Hagyományosan nagy terek- szállodák, bál- és rendezvénytermek, csarnokok – központi megvilágítását biztosították. Napjainkra a csillár nappalik, előszobák, üzlethelyiségek tereibe, az emberek mindennapjainak közelébe került. A csillárok (manapság már főleg led csillárok) tökéletes, elegáns, stílusos világítást biztosítanak otthonainkban és üzlethelyiségeinkben.
A csillár napjainkban reneszánszát éli. Egyre több gyártó értelmezi újra, és teszi alkalmassá a modern lakásbelsőkhöz. A modern szoba csillár némileg egyszerűbb megjelenésű, mint egy antik kristálycsillár. Vagy anyaguk vagy formájuk egyszerűsödött, de kapható teljesen minimál megjelenésű csillár is. Az Townshend Eglo csillárok például tipikusan ezt az ipari, minimalista irányzatot képviselik. Egy modern nappali vagy hálószoba csillár egyszerűbb megjelenésével együtt is központi darab, hiszen aligha van még egy olyan függeszték lámpa, amely ennyire részletekbe menően meg lenne tervezve, ki lenne dolgozva. Azonban csak akkor érvényesül igazán, ha a környezetébe - nappaliba, étkezőbe vagy előszobába - illeszkedik.
Mi az a csillár?
A csillár egy fajta mennyezeti függeszték lámpa, a központi megvilágítás eszköze. Jellemzően 3 vagy több ága van és minimum 30-40 cm a belógása.
A csillár világítás előnyei
- Izgalmas fényhatások - Konkrét kialakításuktól függetlenül a függő csillárok minden helyiségnek meleg és hívogató hangulatot kölcsönöznek. A fény visszaverődik és megtörik a csillárt alkotó fémeken, üvegeken, kristályokon, így olyan fényhatások és fényjátékok keletkeznek, amelyet más világítótestek nem tudnak elérni. Egy kristály vagy arany csillár sohasem megy ki a divatból.
- A csillár egy műalkotás - A csillárok bonyolult alakjukkal gyönyörűek, dekoratívak, még akkor is, ha le vannak kapcsolva. A csillárokhoz képest a többi lámpa kikapcsolva unalmasnak és élettelennek tűnhet, csak bekapcsolva hoznak színt és melegséget a szobába. Egy vintage csillár vagy kovácsoltvas csillár életet és karaktert kölcsönöz bármely helyiségnek, különösen a nagy és tágas szobáknak.
- A csillár helytakarékos - A mennyezetről lelógó csillár nem foglal helyet a padlón, nem fogunk benne megbotlani sem.
- A csillárok tökéletesek nagyobb terekhez - Üzletünket, lakásukat előkelőbbé és divatosabbá tehetjük egy figyelemfelkeltő led csillárral. Egy minőségi darab sohasem megy ki a divatból és a fotókon is tökéletesen mutat.
- Minden helyiségbe illik - Használhatunk csillárokat hálószobában, konyhában, még a fürdőszobában is, nem csak a nappaliban. Egy csillár a legegyszerűbb teret is felöltözteti, különlegessé teszi. A csillárok olyan fontos díszek, dizájnelemek otthonunkban, amelyek örökké divatosak maradnak.
A csillár előnyei összefoglalva
- dekoratív formák minden helyiségbe
- értéket, eleganciát sugallnak
- több izzójuk révén kellően erős megvilágítást garantálnak
- gyönyörű fényhatások a dekoratív üvegelemeknek köszönhetően
- túlnyomórészt modern fényforrásokkal kaphatók. A led csillárok sok ezer óráig világítanak égőcsere nélkül.
- Kiváló minőségű, különböző stílusú modellek. A Rábalux csillárok vagy Globo függesztékek minden stílushoz illeszkednek.
A bonyolult, többkaros kialakításnak azonban buktatói is vannak
- A klasszikus csillárok hagyományosan üvegből és fémből készülnek, így nagyon nehezek. Ügyeljünk a mennyezethez való biztonságos rögzítésre, megfelelő elektromos bekötésre.
- A csillárok kitűnően megfogják a szobában szálldogáló port. Csak akkor maradnak látványelemek, ha nem feledkezünk meg a rendszeres takarításukról.
- Igazán jól nagyobb terekben mutatnak.
A méretet befolyásoló tényezők
Mekkora legyen tehát a csillár? Erre a kérdésre sajnos nem lehet egyszerű választ adni, mert a kérdést több tényező is befolyásolja.
- Átmérő – Az átmérő alapvetően azt jelzi, hogy milyen széles, mennyire grandiózus a csillár.
- Elhelyezkedés - A csillárt különböző módokon lehet a szobába integrálni. Jól illik a helyiség mértani közepére, de az asztal fölé is elhelyezhetjük.
- Belógás - A belógás azt jelenti, hogy hány centiméter választja el a fényforrást a mennyezettől. A belógás beállításakor vegyük figyelembe a szoba magasságát. Asztal fölé például úgy állítsuk be, fogy felállva se verjük bele a fejünket.
- Anyag – Egy ezüst vagy fehér csillár sokkal diszkrétebbnek tűnik, mint a fekete kerettel rendelkező modellek. Ezért a csillár anyagát, a fém váz színét is érdemes szem előtt tartani.
- Felfelé néző izzók - A hagyományos csillárokban az izzók mindig felfelé, a mennyezet felé világítanak. A megfelelő általános megvilágítás eléréséhez ilyenkor erősebb izzók szükségesek, főleg nagy belmagasság esetén.
- Oldalra és lefelé világító izzók - A modern csillárok általában megtörik a klasszikus formát. A lefelé irányuló fény jobban, közvetlenül világítja meg a helyiségeket. Éppen ezért itt gyengébb fényforrások is elegendők.
- Búra - A lámpabúra vagy -ernyő nagyon hangulatos, otthonos fényt teremt, azonban sok fényt is elvesz. Gyakran extra fényforrásokkal kell rásegíteni az általános világításra, még sok kar esetében is.
- Minél nagyobb a helyiség, annál több karú csillár a megfelelő választás. A kibocsátott fény nem csak a karok számától, elrendezéstől és a fényforrásoktól függ, hanem a csillár anyagától is.
A valódi üvegcsillár vonzó, elegáns fényjátékot teremt. Kétségtelen, hogy a csillároknak különleges varázsa van. Egyrészt klasszikus formájuk révén időtlen hangulatot sugároznak, másrészt gyönyörű fényhatásokat nyújtanak. Ez elsősorban a kialakításnak és a felhasznált anyagoknak köszönhető. Könnyű elveszni a Praktiker csillár kínálatában. Szánjunk időt a válogatásra, nézelődésre.