Világítás, lámpa

3092 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
3.999 Ft
2 munkanap
14.990 Ft
9.999 Ft
2 munkanap
22.990 Ft
2 munkanap
9.999 Ft
2 munkanap
5.199 Ft
2 munkanap
11.990 Ft
2 munkanap
6.199 Ft
2 munkanap
17.990 Ft
2 munkanap
7.499 Ft
2 munkanap
8.799 Ft
2 munkanap
9.799 Ft
5 munkanap
3.999 Ft
2 munkanap
/
155

Mennyezeti lámpa, állólámpa, led szalag - több fényforrással hangulatosabb lesz az otthonunk

A megfelelő világítás kulcskérdés a lakberendezésben. Már rég nem elég, ha csak egy csillár lóg a mennyezet közepére, és kész. Ehelyett minden helyiségben több fényforrást érdemes elhelyezni.  A nappaliban például a központi led mennyezeti lámpa mellett jó, ha egy-egy fotel melletti állólámpa vagy fali lámpa és dekorációs célú hangulatvilágítás (pl. lávalámpa, sólámpa, színes Tiffany lámpa) is helyet kap. E különböző fények összjátéka teremti meg az otthonos hangulatot. Nem átgondolt világítással könnyen el lehet rontani egy jól megtervezett otthont, de jól kitalált fényekkel egy gyengébb adottságú lakás is élhetővé tehető. Nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni a világítás fontosságát.

Milyen lámpákat vegyek?

Az, hogy milyen lámpákat érdemes beszerezni, számos tényezőtől függ. Nincsen egy bevált recept, miszerint az Ön lakásába, 3 db mennyezeti led lámpa, két függőlámpa, 4 asztali lámpa és 5 méter led szalag szükséges. A válasz több tényezőtől is függ. Hogyan használjuk az adott helyiséget, mi történik benne? A különböző terekben eltérőek a szükséges fénymennyiség iránti igények és a követelmények. A konyhában például biztosan szükség van egy erős konyhapult világításra, mivel ott vágunk, főzünk, mosogatunk. A hálószobában ezzel szemben főleg az ágyban fekszünk, ezért nem célszerű erős és főleg bura nélküli lámpatestekben gondolkodni. Itt nem jó választás a napjainkban népszerű beépített mennyezeti spot lámpa. Viszont szükségünk lesz hangulatos, indirekt megvilágításra, amit például az éjjeliszekrényeken elhelyezett olvasólámpa vagy ágy fölötti fali lámpa biztosíthat. Vannak természetes fényforrások? Milyen égtáj felé néznek a szoba ablakai, és mennyi fény jut be? Vannak természetesen sötét és világos területek a szobában? Ezeket egy jó világítási koncepció segítségével egyensúlyba lehet hozni. Milyen nagy és magas a szoba? Minél nagyobb és magasabb, annál több fényforrásra lesz szükség. Általános szabályként szobánként körülbelül három-öt fényforrással kell tervezni. E kérdéseket minden egyes helyiségre vonatkozóan megválaszolva meghatározhatjuk a szükséges fényforrásokat.

Milyen típusú világítások vannak?

Nem minden fény egyforma. Az alábbi világítási típusokat különböztetjük meg.

  • Általános/központi/alapvilágítás - Az általános világítás elegendő fényerőt biztosít a helyiségben a közlekedéshez, dolgok megtalálásához. Tipikus fényforrások e célra: mennyezeti led lámpa, csillár, függő lámpa, spotlámpák, esetleg több fali lámpa.
  • Funkcionális, helyi világítás - Ha a világítás egy adott funkciót hivatott betölteni, akkor ezt funkcionális vagy helyi világításnak nevezzük. Tipikus példa erre a konyhapult világítás, az asztali lámpa, a fotel melletti olvasólámpa vagy állólámpa, spot lámpa.
  • Hangulatvilágítás - A központi világítással ellentétben a hangulatvilágítás nem a helyiség megvilágítására, hanem sötét-világos hangsúlyok beállítására, ezzel pedig a kellemes, otthonos hangulat megteremtésére szolgál. Hangulatvilágítással például kiemelhetünk egy szép részletet (falat, képeket, szobrokat, növényeket), karaktert, mélységet adva a helyiségnek. A hangulatvilágítás gyakran közvetett, indirekt világítás, tipikus fényforrásai: fali kar, irányítható fejű állólámpa, képmegvilágító lámpa, állítható színű rgb led szalag.
  • Irányfény többnyire közvetett, nem túl erős fény. Sötétben a helyiségben való tájékozódásra szolgál. Például a lépcsőfokokat a padlóba süllyesztett led szalaggal megvilágíthatjuk, hogy éjjel is biztonságosan közlekedhessünk. Különösen hasznos e célra a mozgásérzékelős lámpa, ami automatikusan bekapcsol, amikor szükség van rá. Vagy például egy mozgásérzékelős kültéri lámpa lehetővé teszi, hogy soha ne kelljen a sötétben botorkálnunk. A gyerekek ágya mellett egy halovány éjjeli lámpa vagy sólámpa elűzi a rossz álmokat.

Hogyan tervezzük meg otthonunk világítását?

Egy építkezés vagy felújítás során a világításról már igen korán döntéseket kell hoznunk. A döntés alapja pedig mindig egy pontosan berendezett alaprajz kellene, hogy legyen. Ahhoz, hogy a szükséges elektromos kiállások elkészülhessenek, a kapcsoló, konnektorok jó helyre kerüljenek, már a felújítás megkezdése előtt tisztában kell lennünk a pontos berendezéssel, a bútorok méretével és elhelyezkedésével. Tudnunk kell, hol lesz pontosan az étkezőasztal, hogy jó helyre kerülhessen a mennyezeti lámpa kiállása. Tudnunk kell, mekkora lesz a fürdőszobai tükör, mert ez meghatározza, hogy hová kerül a fürdőszobai lámpa kiállása stb.  Ha nem szeretnénk később mindenhol hosszabbítókat kerülgetni, akkor nagyon alaposan át kell gondolnunk mindent. Milyen típusú világítást szeretnénk az egyes helyiségekbe, pontosan milyen lámpákkal, azok hol helyezkedjenek el, hol legyenek a kapcsolók, konnektorok stb.

A LED világítás előnyei

A sokféle típusú, foglalatú led izzóval (led fénycső, rgb led szalag stb.) ellátott számtalan változatban kapható led lámpa (led panel, led reflektor, led ufo lámpa, design ledes mennyezeti lámpa stb.) végleg átvette az uralmat mind a kültéri, mind a beltéri világítás területén.  A klasszikus, wolfram szálas izzó 2012 óta nem kerülhet forgalomba, a halogén izzók esetében pedig 2018 óta már csak a meglévő készletek hozhatók forgalomba. A led technológia olyan kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek mellett esélye sincs semmilyen más fényforrásnak. Előnyei:

  • alacsony energiafogyasztás
  • nagyon hosszú élettartam
  • alacsony karbantartási igény
  • környezetbarát
  • fényereje szabályozható (dimmelhető) modelltől függően
  • alig vagy egyáltalán nem melegszik
  • felkapcsolás után azonnal teljes fényerővel világít.

A magasabb beszerzési árat a rendkívül hosszú élettartam ellensúlyozza. A LED-es lámpák ideálisak a megfelelő világítás biztosítására otthonában, legyen szó akár közvetlen, akár közvetett fényről.

Fényerő

A lámpák kiválasztásához fontos szempont a megfelelő fényerő. Igen sok led lámpa beépített fényforrással rendelkezik, ami nem cserélhető, ezért fontos, hogy vásárlás előtt körültekintően járjunk el. A fényerőt Lumen (lm) mértékegységben adják meg led lámpák, led izzók esetében, amit a csomagoláson mindig feltüntetnek. 180-200 Lumen fényerővel érdemes számolni négyzetméterenként. Ez azt jelenti, hogy egy 20 négyzetméteres szoba megvilágításához kb. 3600-4000 Lumen erejű fény szükséges. Ezt biztosíthatja egy nagy fényerejű mennyezeti led lámpa vagy egy sokkarú csillár is. Figyeljünk oda vásárláskor, mert hasonló méretű és megjelenésű lámpák különböző fényerővel kaphatók.

Speciális lámpák

A fürdőszoba lámpa és a kültéri lámpa annyiban hasonlít egymásra, hogy mindkettő megerősített szigeteléssel rendelkezik a nedvesség ellen. A kerti lámpaként közkedvelt megoldás több napelemes lámpa hadrendbe állítása. A napelemmel ellátott szolár lámpa telepítése egyszerű, ára igen kedvező. Fényereje és annak tartóssága még nem vetekszik a hálózatról működő kültéri lámpa erejével, de az egyszerű telepítés (csak szúrjuk le földbe, vagy akasszuk fel egy napos helyre) és a kedvező ár ellensúlyozza ezt. Egy vagy több napelemes kerti lámpa jó megoldás minden olyan helyzetre, ha nincs kedvünk vagy lehetőségünk elektromos hálózatról működő kültéri lámpa bevetésére. A napelem mellett a gomb- vagy ceruzaelemek is sokáig képesek működtetni az igen kis fogyasztású ledeket, ezért a zseblámpa, elemlámpa, fejlámpa vagy elemes fényfűzér sem fél óráig világít egy elemmel (mint a régi zseblámpa), hanem akár több napig egyfolytában.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!