Habár a sarokcsiszoló kifejezésből arra gondolhatnánk, hogy egy célszerszámról van szó, valójában kifejezetten sokoldalú eszközről beszélhetünk – a meglepetés pedig az, hogy pont sarkok csiszolására a legkevésbé alkalmas. Rövid cikkünkben átnézzük, hogy milyen feladatokra használhatjuk a sarokcsiszolót, illetve hogyan kell használni.
Egy kézi sarokcsiszoló minden barkácsoló legjobb barátja. A sarokcsiszolók már csak azért is számítanak megkerülhetetlen eszközöknek, mert számos kiegészítő tartozékuknak köszönhetően rengeteg feladat elvégzésére alkalmasak. Bármilyen kicsi sarokcsiszoló – a megfelelő kiegészítőkkel felvértezve – alkalmas lehet vágási, csiszolási, polírozási vagy bármilyen más tisztítási feladatokra.
Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ kapjunk, példaként idekeverhetjük a Stihl-fűrészek ügyét. A mai napig sokan nevezik így a láncfűrészeket, pedig köztudott, hogy a Stihl egy márka. A helyzet a flex esetében is hasonlóan alakult, annyi csavar viszont van a történetben, hogy a Flex egy német nevű cég volt. Habár ez a vállalat már nem gyárt sarokcsiszolókat, egy időben a hazai piacot teljesen uralta, így – a Stihl-fűrészek logikája szerint – elterjed a flex kifejezés is. Minden flex tehát sarokcsiszoló – ha valamit, akkor ezt biztosan állíthatjuk.
A sarokcsiszoló alkatrészek közül kétségtelenül a sarokcsiszoló korong a legfontosabb. Számos anyaghoz gyártanak specifikus kiegészítőket: létezik sarokcsiszoló korong fához, fémhez, műanyaghoz, kerámiához, térkőhöz, vashoz, betonhoz – szinte bármihez. Amennyiben tudjuk már, hogy milyen anyagot szeretnénk vágni, nem kell semmi mást tenni, csak a célunkhoz megfelelő korongot kiválasztani!
Ha szeretnél jobban elmerülni a korongok típusaiban, akkor nézd meg a Green Cottage DIY videóját!
A sarokcsiszoló helyes tartása nincsen kőbe vésve, de azért van pár alapszabály, amit fontos tudni. A sarokcsiszolóhoz például jár egy úgynevezett védőburkolat, amit sajnos sokan leszednek, anélkül vágnak vele, pedig nem véletlenül került fel rá – hagyjuk is rajta! A munkadarabot – ha a vágás során elmozdulhat – rögzítsük szakszerűen, fogjuk satuba!
Másik hiba, amit már gyakorlottabb barkácsolók szoktak elkövetni, hogy egyetlen kézzel fogják a flexet – csakúgy, mint a védőburkolatnál, a fogantyú sem dísznek lett odatéve! Balkezesek esetében ez a fogantyú 1-2 perc alatt átszerelhető a megfelelő oldalra. Mindezek mellett a védőszemüveg használata is rendkívül fontos, hiszen a vágás során bármikor felperdülhet egy forgács, szilánk vagy egyéb darabka.
Vágásnál kerüljük a túlzottan nagy erőkifejtést, hiszen nemcsak a korong kopásának mértéke nő, de túlterhelhetjük a gépet is, ha túlságosan masszív anyagon dolgozunk. Tartsuk könnyeden, de határozottan, a gép súlyának megfelelő előretolási erőt fejtsünk ki. Amennyiben fontos a lehető legpontosabb vágás, fogjuk a gépet állványba!
Számos sarokcsiszoló adapter kapható már a piacon: akár láncfűrésszé is alakíthatjuk sarokcsiszolónkat, de körvágót és lyukfúrót is tudunk rá csatlakoztatni. Ehhez mindössze annyit kell tennünk, hogy eltávolítjuk a korongot és a két „befogató” gyűrűt, mindezek helyére becsavarjuk a speciális adaptert, végül pedig már fel is tehetjük a körvágót vagy a lyukfúrót – ehhez nem fog kelleni semmilyen speciális szerszám!
Első körben azt kell eldönteni, hogy akkus sarokcsiszoló vagy a hagyományos vezetékes kivitel felel meg a legjobban céljainknak. Természetesen egy akkumulátoros sarokcsiszoló kényelmesebb, de rendszeres használat mellett az akkumulátor kapacitása gyengülhet, valamint a rendszeres töltögetés egy idő után terhessé válhat. Amennyiben sokat használnánk a gépet, akkor a vezetékes mellett tegyük le a voksunkat!
Egy alsó kategóriás típus esetében nincsen sok „néznivaló” a paraméterek között: minél nagyobb a fordulatszám, annál hatékonyabban lehet vele dolgozni. Amennyiben kicsit több pénzt szánunk az eszközre, akkor elgondolkozhatunk fordulatszám szabályzós sarokcsiszoló vásárlásán is – ezt a funkciót olyan feladatoknál tudjuk kihasználni, amikor a túl magas fordulatszám vagy az eszközben vagy a munkaanyagban tehet kárt, például túl vastag anyag vágásánál vagy egyszerű lyukfúrásnál.
Van egy további hasznos funkció, az úgynevezett lágyindítás lehetősége. Abban az esetben, ha rendelkezik ezzel egy sarokcsiszoló, akkor a rendszer bekapcsolásakor nem rögtön maximális fordulatszámra pörgeti a sarokcsiszolót, hanem fokozatosan növeli a terhelést. Egyfelől ez azért jó, mert nem fog hirtelen „kiugrani” a kezünkből, ha valamiért – akár véletlenül – kapcsolódott be a gép, másfelől csökkenti annak az esélyét, hogy az egyik pillanatról másikra megnövekedő áramigény lecsapja a biztosítékot.