A lézeres távolságmérő egy kicsi, kompakt, könnyű távolságmérő műszer. Ajánljuk mindenkinek, aki eddig mérőszalagot hordott a zsebében. A lézer nem újkeletű találmány, de egyes hétköznapibb alkalmazási területeken, például az építőiparban csak napjainkban terjedt el széles körben a használata. Lézeres távolságmérő, lézeres szintező – hogy csak a leggyakoribb alkalmazásait említsük. Népszerűsége többek között annak köszönhető, hogy a korábbi technológiáknál lényegesen többet tud, amivel sok időt és energiát – ezáltal pénzt – spórol nekünk.
A lézeres távolságmérő lézersugarat bocsát ki egy tárgy (pl. egy fal) irányába, ahonnan az visszaverődik. A távolságmérés a fénysebesség figyelembevételén alapszik, hogy mennyi idő alatt jut el a lézersugár a tárgyhoz és tér vissza a készülékhez. A mérőeszköznek így fizikailag nem is kell érintkeznie a mérendő felülettel. Az ezen a technológián alapuló lézeres mérőeszközöket lézeres távolságmérőnek nevezzük. A „lézeres mérőszalagok” előfutárai az 1990-es évekből származó ultrahangos mérőműszerek voltak, amelyek a hanghullámok visszaverődésének elvén alapultak. Ezeket a műszereket azonban nem lehetett a kívánt pontra irányítani, meglehetősen pontatlanok is voltak.
A lézeres távolságmérők töretlen népszerűségének oka, hogy számos előnyt kínálnak például a mérőszalagos vagy mérőrudas méréssel szemben.
A lézeres távolságmérők maximum hatótávolsága 100 méter körül van, a hibahatár 2 cm 100 méteren. A legpontosabb készülékek 10 méteren legfeljebb egy millimétert tévedhetnek. Az átlagos hibahatár 2-3 mm méterenként.
Vannak olyan területek, ahol a hagyományos mérőeszközök (például mérőszalag vagy méteres vonalzó) használata előnyösebb. Például rövid, karnyújtásnyira lévő mérésekhez, vagy amikor egy bizonyos méretet a térben akarunk szimulálni. Ezeket még mindig sok szakember előszeretettel használja (pl. kőművesek).
A lézeres távolságmérőkhöz olyan felületre van szükség, ahonnan a lézersugár visszaverődik. Ezért nem alkalmas például egy földön fekvő oszlop hosszának vagy egy doboz oldalának mérésére. Azaz olyan mérésekhez, ahol nincs olyan pont, kiemelkedés, ahonnan a sugár visszaverődhet.
A lézeres mérőeszközök megkerülhetetlenek mérnökök, építészek, szerelők, ingatlanügynökök, sőt magánszemélyek számára is. Mindenkinek előszeretettel ajánljuk, akinek bármi okból épületeken kívüli és belüli mérésekre (és kerület, terület, térfogat számításra) van szüksége. Ezenkívül ezeket a lézeres mérőket az iparban is széles körben használják. Szinte minden távolságmérő képes közvetett méréseket is végezni, például kiszámítani egy homlokzat magasságát.
Mint mindennek, a távolságmérőknek is akadnak hátrányai. A hagyományos méréssel szemben pontosabb, jobb, gyorsabb. A legfőbb hátrány, hogy az emberek általában a készülék tudásának csak egy csekélyke részét használják, mert nincs kedvük, idejük tapasztalatot szerezni a használatában.