A precíz távolság- és szögmérés, a vízszintezés az építőipari, mérnöki, kézműves szakmákban egyaránt alapvető jelentőséggel bír. Ha szeretnénk percízen elvégezni ezeket a műveletek, a megfelelő célszerszámok beszerzését és használatát nemigen úszhatjuk meg. Egyszóval a digitális tolómérő, a derékszög, a colostok, az ácsderékszög, a fém vonalzó, a vinkli, a libella, az ölesléc kötelező eszközök. Persze nemcsak a profi asztalosok, kőműves meseteremberek szerszámosládájában van biztos helyük. A lelkes amatőrök készletei közt is kinyújtásnyi távolságban kell lenniük. Ugyanis például felújítás idején a távolságok/szögek szemmel való megolvasása/az „elég vízszintesnek tűnik, jól lesz az úgy” hozzáállás egyet jelent a ráfizetéssel. Ha azonban a tolomero, a mérőléc, az asztalos, a lakatos derékszög kéznél van, és használjuk is őket, nagyot nemigen tévedhetünk. Nézzük, mit tanácsos tudni még a tárgyban!
A hosszúságmérő eszközök legegyszerűbb, klasszikus változata természetesen a colstok vagy colostok. A collstok összehajtogatható, általában falemezből, műanyagból készült 1-2 méter hosszú csuklós mérce. Egyik oldalán gyakran metrikus, másik oldalán angolszász (imperial) mértékegységekkel találkozni, de nem törvényszerű ez a kialakítás. A méréshez a mérendő tárgy mellé kell helyezni, és leolvasni az értéket. Összehajtott állapotában kevés helyet foglal, viszont nem éppen a tűpontos mérésről híres – kb 0,5 cm pontossággal használható. Ezért cserébe legalább a colstok ár nem egy eget rengető tétel. A jobb colostok modellek ár céduláin lévő összegek 4-5 ezer forintnál kezdődnek/végződnek.
A colostoknál egy fokkal bonyolultabb teremtés a vonalzó. Jellemzően sima, lapos, milliméteres/centiméteres beosztással rendelkező egyenes élű eszköz. Egyfelől a hosszúságok, távolságok meghatározására, ugyanakkor a ceruza, a toll hegyének irányítására is szolgál. Ebben minden vonalzó közös. Azonban az iskolából ismerős, illetve a speciális asztalos vonalzó, műszaki vonalzó példányok között jelentős különbségek lehetnek. Utóbbiak ugyanis nagyobb pontosságot kínálnak, hosszabbak – az alap fém vonalzó 50 cm – es -, magasabb minőségű anyagból készülnek. Ebben a kategóriában a fémvonalzó, az acélvonalzó az alapértelmezett megoldás. A nagyobb igénybevétel miatt a műhelyekben, a garázsokban az acél vonalzó robosztus, strapabíró tulajdonságai remek szolgálatot tesznek. A legjobb modellek például derékszög vonalzó minőségükben derékszög mérésére is alkalmasak lehetnek.
A tolómérő (takarékosan írva: tolomérő, tolomero) külső és belső méretek, mélységek mérésére szolgáló műszer. Az eszköz pofáit a mérendő testhez szükséges szorítani, a pofákat rögzíteni, majd a távolságuk alapján mért eredményt leolvasni. Ennélfogva a toló mérő lehetővé teszi szabályos és szabálytalan testek méreteinek gyors, pontos meghatározását. A gépgyártásban, a fémfeldolgozásban, a kézművesiparban dolgozók munkája során nélkülözhetetlen, de otthoni feladatokban is szükség lehet rá.
A tolomérö (subler) termesztésen sokféle formában, típusban rendelkezésre áll. Az analóg tolómérő változatok analóg skálákkal/mutatókkal készülnek. Tehát a digitális tolomero variánsokhoz képest kevésbe pontosak, de nem is romlanak el egykönnyen. Egyszerűbb feladatokhoz, alkalmi használat esetén megfelelők lehetnek. A digitális tolomérő verziók digitális kijelzőn mutatják meg az értékeket – innen a szinonimaként használt mérőórás tolómérő kifejezés. A típus erényei között említendő a nagy pontosság, a sokoldalúság, az adatok könnyű leolvashatósága, a gyorsaság. Ezért cserébe elemet igényelhet a működtetése, és a digitális tolómérő ár céduláján lévő összeg is magasabb, mint a hagyományos változatokén. Ha nemigen szeretnénk minimálisan szükségesnél többet fizetni, az egyszerű, műanyag tolómérő változatokat keressük. Ha a minőségi(bb) irányba indulnánk el, az acélból készült, nóniusz skálával is rendelkező, 0,01-0,02-mm es pontossággal mérő eszközök közt böngésszünk.
A szogmero nevéhez híven a szögek mérésben jeleskedik, bár a jobb termékek magasság kijelölésére, vízmértékként is használhatók. A derekszog és a 45 fokos derékszög megállapításához/kialakításához a (kombinált) derékszög mérő siet segítségünkre. Az állítható szögmérő a szögek másolásának lehetőségét biztosítja. A legtöbb kis-, nagyméretű derékszög szögmérő könnyű fém, így ezek szolgálatára hosszú időn keresztül számíthatunk. A műfaj klasszikusa a Wolfcraft derékszög, de a Stanley, a Suki megoldásai is megérik a pénzüket.
Ha kimondottan a vízszintes eltalálásához keresünk segítőt, a szintező mérőléc, az ölesléc („aluléc, simítóléc”) lesz az, amit keresünk. Az ölesléc 2m, 3m, 4m hosszúságban is elérhető; a rajta található libella (libellák) segít(enek) a függőleges, a vízszintes megtalálásában. A kontúrmérő sablon, avagy kontúrsablon a különböző formák, alakzatok leképezése során remekel.
A Praktiker kínálatában kapható távolság- és szögmérő, vízszintező eszközök pontos és megbízható méréseket garantálnak. Erős anyagokból készülnek a maximális tartósságot és kopásállóságot elősegítendő. Többféle méretben és kialakítás mentén rendelkezésre állnak az Ön egyedi igényeinek megfelelően. Akár kézműves, mérnöki, barkács-feladatokhoz keres segítőt, kínálatunkban a tökéletes eszközök kinyújtásnyi távolságban várják. Tekintse meg alu léc, kontúr sablon, collstock, digitalis tolomero, lakatos szögmérő termékeinket, és bukkanjon rá köztük a legjobbakra még ma!