Ecset típusok: oldószeres ,vagy vizes bázisú festékhez, univerzális és speciális (korong, radiátor). Mely típust válasszuk, amellyel elérhetjük a kívánt hatást? A nagy ecsetkörkép segít a választásban!
Lakásfelújítás és -átalakítás során gyakori, hogy a lakók úgy döntenek, saját kezükbe veszik az irányítást és ők maguk festik ki az otthonukat. Ez egy igen kreatív vállalkozás, de nem árt átgondolni, hogy az egyes falfelületeket milyen ecsettel a legoptimálisabb kifesteni. Ehhez szeretne egy kis segítséget és tanácsot adni ecsetkörképünk.
Oldószeres festékek esetén bevett eljárás, hogy lakkbenzint vagy hígítót adunk a festékhez. Ajánlott természetes sörtéjű ecsetet használni a jobb állag és a szebb ecsetvonások érdekében. Az oldószeres festéshez használt ecsetet és hengert a megfelelő oldószerben kell megtisztítani, majd érdemes az ecset vagy a henger szálait szappannal átdörzsölni és kiöblíteni. Mivel néhány oldószer oldhatja az ecset anyagát, így mindenképpen olvassuk el az oldóanyag használati utasítását!
Vizes bázisú festéknél használjunk műanyag szőrű ecsetet! A festés befejezése után a vizes bázisú festékeket sokkal egyszerűbb letakarítani az ilyen típusú ecsetről.
Az ecsetek kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy az ecset szélessége arányos legyen a festeni kívánt felületek nagyságával. Ez nyilvánvalóan befolyásolja, hogy mennyi idő alatt tudjuk befejezni a munkálatokat. Ha túl nagyok a falfelületek, előfordulhat, hogy jobban járunk egy festőhengerrel. A sarkok, élek festéséhez már kaphatók kifejezetten erre a célra gyártott eszközök, ezek természetesen kisebb fajta ecsetek.
Az ecsetek anyaguk szerint igen sokfélék lehetnek. Az ecsetek szára általában műanyag vagy fa. Vásárlás előtt próbáljuk ki, hogy a kezünk számára melyik anyag kényelmesebb! Az ecset szőre készülhet állati eredetű szőrszálakból, szintetikus anyagokból vagy növényi rostokból.
A szintetikus ecsetekkel nagyon precízen lehet festeni. Ennek az az oka, hogy az ecsetszőr a folyadékba mártva nem válik szét, hanem egy tömbben marad, így az egyes ecsetszálakról nem cseppen le a festék, nem generálunk véletlen, nem kívánt foltokat.
Az állati szőrből készült ecset előnye, hogy jobb a nedvességszívó képessége, mint a szintetikusaké, így egy merítéssel több festéket tudunk felvenni, nem kell annyit hajolgatni a festékvödör felett. Az ecset szőrének anyaga származhat borz-, ló-, marha-, mókus-, teve- vagy disznószőrből, de a skála valójában még ennél is változatosabb.
Általánosságban elmondható, hogy formájuk és felhasználási módjuk szerint az ecsetek piacán nagyon széles a választék. A szögletes vagy kerek formájúak mellett ma már vásárolhatunk olyan típusú eszközöket, amelyek az ívesen vágott, precíziós munkákhoz optimálisak.
Láthatjuk, hogy a falfestés során mennyi technikai apróságra kell figyelnünk ahhoz, hogy a legjobb ecseteket válasszuk ki. Reméljük, cikkünk segített az optimális eszköz megtalálásában!