Vegyszer, medencekémia

40 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
5.799 Ft
5.799 Ft / kg
1 munkanap
6.599 Ft
1 munkanap
9.999 Ft/ csomag
1-2 hét
2.099 Ft
2.099 Ft / l
1 munkanap
4.199 Ft
4.199 Ft / kg
1 munkanap
2.599 Ft
2.599 Ft / l
1 munkanap
2.799 Ft/ csomag
560 Ft /
1 munkanap
3.999 Ft
3.999 Ft / l
1 munkanap
2.899 Ft
1.933 Ft / kg
1 munkanap
7.199 Ft
1 munkanap
5.699 Ft
5.699 Ft / kg
1 munkanap
4.699 Ft
188 Ft / kg
1 munkanap
7.299 Ft/ csomag
1.460 Ft /
1 munkanap
14.990 Ft/ csomag
1 munkanap
4.699 Ft/ csomag
188 Ft / kg
1 munkanap
8.299 Ft
1 munkanap
5.699 Ft
5.699 Ft / kg
1 munkanap
7.799 Ft
1 munkanap
2.749 Ft
2.749 Ft / l
1 munkanap
6.599 Ft
1.320 Ft / l
1 munkanap
/
2

A medencekémia fenntartásához vegyszerek szükségesek – avagy mire jó az algaölő és a klórtabletta?

 A zavartalan fürdőzés érdekében a medence vizéhez különböző medence vegyszereket (pl. algaölő, klórtabletta, pelyhesítő, bróm tabletta stb.) kell adni, hogy az csíramentes és tiszta maradjon. A szennyeződések (levelek, rovarok, naptej maradványok, bőrpikkelyek) a medence vizébe kerülve kiváló tápanyagforrást biztosítanak az algák számára. Ha elhanyagoljuk a medence vegyszerek használatát, az gyorsan algásodáshoz és különböző baktériumok elszaporodásához vezethet. Ezt gyorsan megtapasztalja minden kezdő medencetulajdonos, amikor harmadnapra arra lesz figyelmes, hogy bezöldült a víz és csúszós nyálka borítja a medence alját és oldalát. Szerencsére van megoldás, valószínűleg nem kell a több száz liter vizet leengedni.

A kulcs a pH-érték

A víz megfelelő pH-értéke kulcsfontosságú a tiszta medencéhez. A legtöbb fertőtlenítő és medence vegyszer csak semleges pH-értékek mellett hatékony. A víz pH értékét egy 0-14 fokozatú skálán mérjük, ahol értelemszerűen a 7, a középérték jelzi a víz semleges, se nem savas, se nem lúgos pH értékét, vagyis, hogy a víz kémiai egyensúlyban van. A medence víz ideális értéke kissé lúgos, vagyis valahol 7,2 és 7,6 között van. A szaküzletekben pH-csökkentőket és pH-emelőket egyaránt találhat. Ha a pH-érték nem megfelelő, a medence vegyszerek nem tudják kifejteni hatásukat. Ezért a medence vizét naponta érdemes ellenőrizni egy kifejezetten e célra kifejlesztett tesztcsíkkal. Ha a víz pH-ja 7,2 alatt van, akkor pH növelő, ha 7,6-nál magasabb, akkor pH csökkentő vegyszert kell a vízhez adnunk. Könnyen lehet, hogy más teendőnk nem is lesz: amint a pH érték beáll, a medence vize is letisztul.

Fertőtlenítés  - medence klór tabletta vagy klór granulátum

A pH érték beállítása után a következő lépés a víz fertőtlenítése. A kertből származó szennyeződések és a naptej maradványai egyaránt szennyezhetik a medence vizét. A nyári melegben felmelegedő, tápanyagban gazdag víz kiváló lakóhely a vírusok, baktériumok, algák számára, amelyek ebben a közegben jól szaporodnak. A fertőtlenítés elengedhetetlen, hogy a fürdőzők ne fertőzhessék meg egymást, vagy a medencében élő baktériumok, vírusok őket. A fertőtlenítés többnyire klór granulátummal vagy tabletta formájú klórral történik. Fontos az adagolás pontos betartása. A tablettákat egy klórtabletta tartó adagoló úszóba helyezzük, amelyek hosszabb időn keresztül folyamatosan juttatják a klórt a vízbe. A megfelelő klórtartalom általában a 0,5 és 1,0 mg/l közötti érték, de mindig a gyártó használati utasításában található.

Algaölő szerek

Az eső, a szél és a napi fürdőzés növeli a vízbe kerülő szerves tápanyagok mennyiségét. A haj, a bőrpihék, a pollenek és a levelek foszfátokkal és nitrátokkal látják el az algákat. Ez ideális feltételeket teremt az algák ellenőrizetlen szaporodásához. Az algáknak melegre, sok fényre és vízre van szükségük a növekedéshez. Nyáron, amikor a medence vizét a nap melegíti, pontosan ezt találják meg. Az algák ekkor robbanásszerűen elszaporodnak, és a medence egy-két napon belül vagy akár estéről reggelre teljesen kizöldülhet. Előre jelezheti a problémát a medence falának, aljának nyálkássá válása vagy zöld és fekete pontok megjelenése.  Érdemes már ekkor megkezdeni a kezelést algaölő medencébe juttatásával.

Az algásodást sokkoló klórozással is megpróbálhatjuk megszüntetni.  Ez azt jelenti, hogy a klór mennyiségét a szokásos adag 2-3-szorosára emeljük. Adjunk annyi klórt a vízhez, hogy az zavarossá és szürkévé váljon. Ezután alaposan tisztítsuk meg a falakat és a padlót, majd porszívózzuk fel a szennyeződést. A vizet a szűrőn is átfuttathatjuk, de utána feltétlenül tisztítsuk ki! Ezután ellenőrizzük a pH-értéket, és ha szükséges, pH csökkentővel vagy növelővel állítsuk be az optimális 7,2 – 7,6 értéket. Végül adjunk algásodásgátlót a vízhez, hogy megakadályozzuk az algák újbóli kialakulását.

Pelyhesítés

A medencéből naponta érdemes kézzel vagy porszívóval eltávolítani a nagyobb szennyeződéseket, míg a kisebbekkel a szűrő veszi fel a harcot. A legtöbb kellemetlenséget a mini szennyeződések okozzák, amelyek nem akadnak fenn a szűrőn. Ellenük érdemes bevetni a medence pelyhesítő szereket, amelyek összetapasztják az apró szemcséket, és így már nem férnek át a szűrő résein.

Létezik persze kombinált megoldás is az ú. n. medence kombi tabletta vagy aquamulti tabletta formájában, amely egyszerre tartalmaz klórt, algaölő és pelyhesítő szert. Ezt a medence vegyszeradagolóba helyezve biztosak lehetünk benne, hogy medencénkben egyenletes és folyamatos lesz a szükséges kemikália mennyisége. Az aquamulti tabletta főleg kisebb medencékhez ajánlott, a nagyoknál vegyszerenként kell adagolni az aktuálisan szükséges mennyiséget.

Ne feledkezzünk meg a szűrő gyakori tisztításáról sem, valamint a medence szűrőhomok cseréjéről.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!