Az autó akkumulátor töltő vagy akkutöltő hasznos kis berendezés. Feltölthetjük vele a gyengélkedő vagy lemerült akkumulátort. Használatához azonban elektromos áram szükséges, ezért a biztonság kedvéért érdemes beszerezni és az autóban tartani egy indításrásegítőt (gyorsindító, zsebbika néven is ismert) is, amellyel hálózati áram nélkül is életet lehelhetünk a lemerült akkumulátorba.
Az autó akkumulátorok biztosítják az elektromos energiát az autó elektromos berendezései (rádió, ülésmelegítő, fedélzeti computer stb.) és az indítómotor számára, ami nevéhez illően beindítják a motort, valamint lehetővé teszik, hogy a motor működése nélkül is működjenek az elektromos berendezések. Az akkumulátor belsejében zajló kémiai folyamatokra azonban a hideg rossz hatással van, ezért az akkuk szenvednek, különösen télen. Nemcsak az alacsony hőmérséklet, hanem az ilyenkor beüzemelt számos elektromos fogyasztó, például az ülésfűtés, a hátsó ablakfűtés vagy a ventilátor is lemerítheti az akkumulátort, amit aztán egy akkumulátor töltővel kell feltöltenünk. Az autó generátorának feladata, hogy az akkut lehetőleg folyamatosan töltse. Ha a motor legalább 1000-1200 fordulatszámon pörög, olyan hatásfokon működteti a generátort, hogy az nemcsak az autó akkumulátor töltését oldja meg, hanem az akku helyett ő maga szolgáltatja az áramot a motor és egyéb elektromos berendezések számára. Erre azonban leginkább csak hosszú utakon képes, amikor a motor hosszú ideig magas fordulatszámon működik. A rövid utazások megterhelik az autó akkumulátorát, mivel a generátor ilyenkor nem tudja teljesen feltölteni, ezért idővel lemerül. A lemerült akkumulátort azonban nem kell azonnal kicserélni; általában egy akku töltővel újra lehet tölteni.
A töltési eljárásra vonatkozó pontos utasításokat mindig megtaláljuk az akkumulátor és a töltő használati utasításában. A gyártók mindig megadják, hogy milyen kapacitású és feszültségű akkumulátorok töltésére alkalmasak. Olyan készüléket válasszunk, amelyik megfelel az autónk paramétereinek. A legtöbb készülék például 12V akkumulátor töltőként is ideális, hiszen ez a leggyakoribb személygépkocsi akkumulátor típus. Manapság gyakorlatilag minden autó akkumulátor karbantartásmentes, így töltés előtt nem kell ellenőrizni a savszintet. A régebbi akkumulátorok esetében (amelyek felismerhetők a tetejükön lévő csavaros cellasapkákról) ezt nem szabad elmulasztani, és ha alacsony a savszint, desztillált vízzel után kell tölteni.
A modern mikroprocesszoros vezérléssel rendelkező akkutöltők csatlakoztatáskor automatikusan felismerik az akkumulátor típusát és feszültségét, és ennek megfelelően optimálisan töltik az akkumulátort. Található bennük rövidzárlat, túlfeszültség és fordított polaritás elleni védelem is. Feltöltés után kikapcsolnak vagy töltésmegtartó üzemmódba kapcsolnak, ezért intelligens akkumulátor töltőnek vagy okos akkumulátor töltőnek is szokás őket nevezni. Különböző töltési funkciók érhetők el, például: elektromos kerékpár, személygépkocsi vagy motor akkumulátor töltő üzemmód. Bármit elrontani a töltés során igen nehéz velük. A régebbi típusú, tranzisztoros töltőkön még különböző beállításokat kell végezni. A töltést a legjobb alacsony töltési sebességgel kezdeni, amelyet lassan növelni kell, amíg el nem érjük a kívánt áramot. Az akkumulátort folyamatosan szemmel kell tartani. Ha erős hőfejlődés vagy akár az elektrolit szivárgása tapasztalható, a töltést le kell állítani. A modern, jó minőségű töltők rendelkeznek olyan védőfunkcióval, amely a gázosodási feszültség elérésekor kikapcsolja a készüléket.
Kétség esetén mindig forduljunk szakszervizhez.