Az autó akkumulátor biztosítja azt a döntő szikrát, amelyre a járműnek szüksége van ahhoz, hogy beinduljon. Az akkumulátorral kapcsolatos problémák (gyors lemerülés, akkumulátor saru elkoszolódása, melegedése stb.) a leggyakoribb okai az autó meghibásodásoknak, ezért a megbízható működés kiemelten fontos. Az autó akkumulátor árak a gépkocsi egészéhez képest elenyészőek, ezért is fontos, hogy mindig megbízható gyártótól vásároljunk, például Banner akkumulátort. Alaptétel, hogy minél modernebb az autó és minél kifinomultabb a fedélzeti elektronika, annál nagyobb igényeket támaszt az energiaellátással (és az akkumulátorral) szemben.
A legegyszerűbb megoldás, hogy megnézzük a jelenlegi akkumulátorunk műszaki paramétereit és ugyanolyat vásároljuk az autóba. Az alábbi paramétereknek feltétlenül egyezniük kell:
Méret
Az új és a régi akku méreteinek meg kell egyeznie, hiszen csak így fog beférni a rendelkezésre álló helyre. Ez az első és legfontosabb szempont a vásárlásakor.
Kapacitás
A kapacitás azt jelzi, hogy az autó akkumulátor mennyi áramot szolgáltat, illetve tárol, értékét amperórában, röviden Ah-ban szokás megadni. Például egy 100 ah akkumulátor 10 órán keresztül 10 amper áramot tud szolgáltatni. A legelterjedtebbek Magyarországon az alábbi kapacitású akkumulátorok:
De melyik milyen autóba való? Az autónkhoz szükséges kapacitási értéket a régi akkumulátoron megtaláljuk, csak útmutatásként adjuk meg az alábbi hozzávetőleges adatokat. (A dízelmotorok általában valamivel nagyobb kapacitást igényelnek, mint a benzinmotorok.)
A gyárinál magasabb kapacitású akku beszerelése lehetséges, de általában teljesen szükségtelen. Nem szabad azonban olyan típust választani, amelynek kapacitása túlságosan alacsony.
Feszültség
Mértékét Voltban adjuk meg, röviden V. Fontos, hogy ragaszkodjunk az előző akkumulátor feszültség értékéhez; ez személyautók esetében általában 12v akkumulátort jelent. Az autó akkumulátorok különösen télen, hideg, nedves időben nagyobb terhelésnek vannak kitéve. Az alacsony hőmérséklet eleve csökkenti a kapacitásukat, ráadásul télen az autó akkumulátorának áramfelvétele is megnő (pl. a hátsó ablak- és ülésfűtés, világítás működtetése). Ez az amúgy is meggyengült akkumulátor végét jelentheti. Ha lehetséges, kapcsoljuk ki ezeket az energiafalókat vagy legalább ne egyszerre működtessük őket.
Tipp! Télen hordjunk magunknál indítókábelt (bikakábelt) vagy zsebbika készüléket, hogy szükség esetén egy másik autóhoz csatlakoztatva beindíthassuk a lemerült akkumulátort és ezáltal az autót. Indítókábellel való töltésnél fontos, hogy mindkét autó azonos feszültségű akkumulátorral működjön. Például egy 12 v akkumulátorral működő autót csak másik ugyanilyen feszültségű autó „bikázhat” be.
Ismert gyártók megbízható termékeit (pl. Electric Power akkumulátor, Banner akkumulátor) részesítsük előnyben vagy inkább vegyünk egy no-name, viszont legalább olcsó akkumulátort? A márkás termékek gyakran tartósabbak az összehasonlításban, de többe kerülnek. Az új autó akkumulátor árak nagyban függnek a jármű felszereltségétől (pl. start-stop funkció).
Ez alapvetően két tényezőtől függ: a vezetési szokásoktól és a fedélzeti elektronika összetettségétől. A gyakori rövid utazások lemerítik az akkumulátort anélkül, hogy elegendő időt adnának neki a vezetés közbeni feltöltődésre. Időnként érdemes hosszabb utakat is tenni, ami alatt a generátornak van elég ideje feltölteni az akkumulátort - ez meghosszabbítja az akku élettartamát. Minél több elektromos eszközt használunk a járműben, annál nagyobb az energiafogyasztás és az akku lemerülésének veszélye.
Tipp! Csak addig működtessük a fedélzeti elektronikát (például a szélvédő- vagy ülésfűtést), ameddig vezetés közben valóban szükséges.
Attól, hogy egy akkumulátor lemerült, még nem jelenti azt, hogy ki kell cserélni. Töltővel fel kell feltölteni. Csak akkor van itt az ideje a cserének, ha az akkumulátor röviddel a töltés után ismét lemerül. A közelgő lemerülését abból is fel lehet ismerni, hogy a fényszórók röviddel a bekapcsolás után, kikapcsolt motor mellett elsötétülnek vagy villognak.
Mikor kell tölteni az autó akkumulátorát? Ha az indítómotor lassabban forog, és a motor csak épphogy beindul, akkor gyorsan töltsük fel az akkumulátor. Minden töltési és kisütési folyamat megterheli az akkut, és elveszi eredeti kapacitásának egy részét. Ezért olyan indítóakkumulátort válasszunk, amely megfelel a járművünk követelményeinek.
Még ha az akkumulátor "karbantartásmentes" felirattal van is ellátva, akkor is igényel némi gondoskodást. Ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy tisztán kell tartani. Ha az akkumulator sarukon nedves szennyeződés gyűlik össze, szivárgási áram keletkezik, amely tartósan lemeríti az akkumulátort - még akkor is, ha a motor le van állítva. Az akkusarukon, pólusokon oxidréteg is képződhet, ezt egy drótkefével el kell távolítani, mivel rontja a vezetőképességet. Vezetés közben az áramfogyasztó berendezéseket szigorúan csak a szükséges ideig használjuk. Egy jó termék átlagosan négy-öt évig bírja. Az autó akkumulátor garanciája általában két év - bár egyes gyártók ennél hosszabb garanciális időszakot is kínálnak.