A kerti vakond elűzése és távol tartása nem egyszerű feladat, hiszen egy rendkívül okos állatról van szó, amely bármikor visszatalál a járataiba. Létezik azonban jó néhány hasznos és hatásos technika, amelyekkel a vakondoktól könnyen megóvhatóak a növények a kertben, így pedig elkerülhető, hogy az udvar vakondtúrásokkal legyen tele. A mostani cikkünkben megnézzük, hogy pontosan mit is tehetünk a vakond ellen!
A kertben időnként felbukkanó vakond (Talpa europaea) legtöbbször nemkívánatos vendég, ugyanis rengeteg bosszúságot okoz a kerttulajdonosoknak. A föld alatt kialakított üreges vakondjáratok könnyen kárt tehetnek a növényekben és azok gyökereiben. A föld felett megjelenő vakondtúrások pedig rendkívül elcsúfíthatják a gyepet, a veteményest vagy a virágágyást. Azonban sokan nem tudják, hogy amekkora problémát okoz a vakond jelenléte, annyira hasznos kis állat is.
A vakond valójában hatalmas mennyiségű kártevőt pusztít el a föld alatt, ezzel pedig a növényvédelemben és a kártevőirtásban segíti a kertész vagy kerttulajdonos munkáját. A táplálkozása során nem az elültetett növényeket támadja, hanem a talajlakó rovarokat és férgeket. Tehát ha vakondtúrásokkal találkozunk a kertben, az azt is jelzi, hogy a talajban sok a kártevő, amellyel bizony érdemes foglalkozni.
Mindemellett a kis állatka által létrehozott vakondtúrás szerfelett jó minőségű földet biztosíthat a kertészkedéshez. A vakondtúrás morzsalékos, biztosan kártevőmentes föld, amely tökéletes a palántázáshoz és a virágok ültetéséhez.
A közönséges vakond védett állat, a természeti értéke 25 000 forint, ezért csakis elűzni szabad a kis ásógépet a kertből, elpusztítani semmiképp sem. Különféle hatékony technikák léteznek a vakond ellen, ám a végleges megoldás érdekében érdemes ezeket a módszereket is kombinálni egymással.
A vakond kifejezetten nem kedveli a különféle csörömpölő zajokat, ezért hatásos lehet ellene, ha az udvarba kiteszünk néhány eszközt, amelyek különböző zajokat, hangokat keltenek. Például egy szélcsengő felszerelése vagy egy konzervdoboz fellógatása segíthet a vakond elűzésében.
Régi módszer a sörösüveg használata, amely szintén a zajkeltésen alapul. A palackot majdnem a pereméig beássuk a földbe, úgy hogy csak a nyaka látszon ki. Szeles időben az üveg búgó hangot ad ki, amely rendkívül zavarja a vakondot.
A vakond elleni küzdelemben segíthet a vakondjáratok vízzel való elárasztása is, ám ez közel sem tökéletes módszer, ugyanis a nagy mennyiségű vizet a talaj könnyen elnyelni, ráadásul a növények számára ez sokszor akár káros is lehet. A vakond a kiöntés során egyszerűen a felsőbb járatokba menekül, vagy a gyepen át távozik a szomszédba, ám miután eltűnt a víz, visszatér a kertbe.
Az egyik leghumánusabb megoldás a huzat keltése az üregekben, ugyanis a vakond kimondottan nem szereti a huzatot, ezért sok esetben egyszerűen odébb áll. Huzatot könnyen kelthetünk, ha a túrásokat felszámoljuk vagy az alagutak nyílását megnagyobbítjuk. Hosszú távon azonban ez sem feltétlen a leghatásosabb megoldás, mivel hasonlóan a kiöntéshez ennél a módszernél is visszatérhet az állat.
Az egyik legjobb, ám legtöbb munkát igénylő praktika a vakondháló leterítése. A vakondháló tulajdonképpen egy sűrű, rugalmas műanyag háló, amelyet a felszín alatt körülbelül egy arasszal kell lehelyezni. A háló gyakorlatilag ellehetetleníti a vakondtúrásokat, ugyanis az állat a vakondháló miatt nem tud feljönni a föld alól, így egy idő után inkább elhagyja a kertet. A vakondhálót érdemes az évi kertrendezés során kihelyezni, ugyanis a kertet fel kell ásni a leterítés előtt, így mindenképp újrafüvesítést igényel.
Léteznek elektromos vakondriasztók is, amelyek bizonyos időközönként az ember számára nem hallható, azonban a vakond számára rendkívül irritáló frekvenciájú zajt bocsátanak ki. A napelemes riasztó által keltett hang a talajban terjed, azonban az agyagos, homokos, köves földben kevésbé hatékonyan működik. Főleg morzsalékos, vályogos és nedves talajban érdemes alkalmazni. A vakondriasztót hetente ajánlott átrakni másik helyre, vagy akár érdemes egyszerre többet is leszúrni a kertben, ugyanis a készülék által kibocsátott hang csak 20-30 méter távolságban terjed. A vakondriasztók rendkívül egyszerű és környezetbarát megoldást biztosítanak a vakond ellen.
A boltokban kaphatóak különböző vakondcsapdák is, amelyekkel könnyen elkapható a kis ásógép, anélkül hogy veszélybe kerülne az élete. A csapdát a vakondjáratba kell behelyezni. Először is fel kell tárni óvatosan a járatot, arra figyelve, hogy az alagút ne omoljon be. A behelyezett csapdát be kell fedni földdel, fűvel vagy akár egy deszkával. Fontos, hogy semmiképp ne jusson be fény a járatba. A felszín felett lévő fogásjelző elfordulása jelzi, hogy a vakond csapdába esett. Ezután a kerttől jó messzire el kell vinni az állatot, például egy erdő vagy egy mező szélére.
A vakondok a különféle kellemetlen, büdös szagokat sem kedvelik, épp ezért az orrfacsaró szagok gyakran menekülésre késztetik őket, főleg ha a járataikba kerülnek. A gázolajba vagy petróleumba mártott rongy kifejezetten hatásos lehet, de védekezhetünk akár fokhagymagerezdekkel vagy ecettel is a vakond ellen.
A megfelelően megválasztott szerves trágya is hatékony módszer lehet a vakond elűzésére. A nitrogéntartalmú szerves trágya összetevői taszítják a különféle állatokat és kártevőket, beleértve a vakondot is.
A kertben a veteményes, a virágágyás vagy akár a gyep köré is telepíthetőek különböző vakondriasztó növények. Ezek olyan növények, amelyek illóolajokat tartalmaznak, a kellemetlen szaguk pedig könnyen és humánus módon űzi el a vakondot az udvarból.
A csillaghagyma, a császárkorona és a nagy sárfű (vakondűző kutyatej) a járatokhoz közel ültetve elriasztja a vakondot a kertből. Mindhárom dísznövény gyökere a vakond számára igen kellemetlen szagot képes árasztani magából. Például ha megsérti a vakond a kutyatej gyökerét, akkor az a petróleumhoz hasonló szagot terjeszt el az alagútban. Érdemes tudni, hogy a benne lévő tejnedv mérgező, ezért ez a növény kisgyermekes kertekbe nem javasolt.
Hatásos lehet még az ecetfa és a gyalogbodza is. Az ecetfa ágait, illetve a gyalogbodza szárát vagy leveleit kell a vakondjáratokba bedugdosni. A növények illata távol tartja a vakondokat. Jó tudni, hogy a gyalogbodza is mérgező növény, ezért erre is ügyelni kell, hogy gyermekek ne férhessenek hozzá.
Számos módja van annak, hogy védekezzünk a vakond ellen. A vakond irtása a kertben viszont sosem a jó megoldás, mindig az elűzésében és a távol tartásában kell gondolkodni. A legbiztosabb stratégia, ha a különböző természetes módszereket kombináljuk a riasztókkal, a vakondhálóval vagy a csapdákkal.