Az ajtózár és zárbetét kiválasztás nem könnyű feladat, és természetesen komoly tétje is van: otthonunk biztonsága és nyugalmunk záloga is lehet. Milyen szempontokra figyeljünk, mit kell tudnunk a zárakkal kapcsolatban? Nem könnyű a kérdés, hiszen az ajtózárak, zárbetétek, hevederzárak és egyéb zárszerkezetek erdejében könnyen elveszhet a laikus vásárló. Cikkünkben adunk néhány támpontot a vásárláshoz!
A legelterjedtebb típus a biztonsági zárbetétek között a normál zárbetét: mindkét oldalról kulccsal zárható, viszont ha vlamelyik oldalon bent van a kulcs, akkor a másikról nem nyitható.
A másik legelterjedtebb modell a gombos zárbetét vagy más néven fordítógombos zárbetét. Ebben az esetben a belső oldalon a kulcs helyett egy gomb van a zárszerkezeten, így használata sokkal kényelmesebb, mint a hagyományos típusoké.
Ezzel szemben a vészfunkciós zárbetét különlegessége, hogy akkor is nyitható, ha valamelyik oldalról a zárban maradt a kulcs, emiatt praktikus választás lehet idős vagy beteg emberek bejáratához, hiszen így a rokonok bármikor be tudnak jutni a lakásba.
Egy további típust mindenképp meg kell még említeni: a kertkapu zárat. Habár ezek a modellek általában nem a legmagasabb biztonsági fokozatot garantálják, az idő viszontagságainak viszont ellenállnak – ha kertkapu zárat keresünk, akkor csakis rozsdamentes típust válasszunk!
A kiválasztási szempontok közül az egyik legegyszerűbb kérdés talán az, hogy belső vagy bejárati ajtóra kívánjuk-e felszerelni a zárat. Értelemszerűen egy forgalmasabb lakóhelyen lévő bejárati ajtó esetén komolyabb összegeket is fordítunk az ajtózárszerkezet kialakítására, míg a belső ajtók védelmére nem helyezünk akkora hangsúlyt.
A bejárati ajtóknál jellemzők a többpontos ajtózárak, amelyeknél az ajtó élén végigfutó előlapon három-négy záródási pont található. Ha biztosra akarunk menni, használjunk hevederzáras ajtókat! Az egyik legbiztonságosabb zártípus a Prezidium zár. Szerkezetére jellemző, hogy három rozsdamentes acéltüske van a zár mindkét oldalán, amelyek kengyelben és tokban végződnek, esetleg belefutnak magába a fal szerkezetébe. Az ún. Biztibuk forgógyűrűs hevederzár is egy kiváló döntés, ha a biztonságot helyezzük előtérbe.
Az ajtó anyaga már komolyabb kérdés. A faajtóknál az úgynevezett általános bevéső zárakat ajánlják a szakemberek, ezek viszonylag egyszerűen beilleszthetők az ajtó anyagába. Legismertebb változataik a Lővér és a Dose zárak, ezekkel gyakran találkozhatunk a panelházi lakásokban, illetve utóbbiakat a régebbi épületek ajtóihoz vagy kertkapuihoz is használták. Az acél-, alumínium- vagy műanyag ajtók esetében a portálzárakat érdemes használnunk. Ezek jellemzője, hogy keskeny zárszerkezetűek, így sok ajtótípushoz beépíthetők. Kibillenő vagy kampós zárnyelv-kialakítással, görgős csappantyúval vannak ellátva.
Egyszerre kell figyelembe venni a zárszerkezetet, az ajtó méreteit, szerelhetőségét, hiszen ezek együtt adnak egy egészet. Ezzel kapcsolatban érdemes kikérni a szakemberek segítségét, mivel rengeteg fajta zárral találkozhatunk a boltokban, sok új típus van, amelyek szerelése nem evidencia, még a gyakorlott ezermesterek számára sem.
A zárhasználat gyakoriságát és jellegét is érdemes átgondolnunk a vásárlás előtt. Az olyan ajtóknál, amit sokat használnak, érdemes strapabíróbb szerkezetet választanunk. A sok cilinderzáras, mechanikus zárnyelves bevésőzáras konstrukciók könnyen nyílnak, jól tartják az ajtót, ár-érték arányban kiváló választásnak bizonyulnak. A lakás belső részeiben, ahol nem a biztonság az első, hanem a térelválasztási funkció, érdemes praktikus tolóajtózárat felszerelnünk, amelyek kampóval, fiókzárral, rúdzárral rögzíthetők.
Döntsük el, hogy szeretnénk-e kívülre kilincset vagy sem. Ha az ajtókilincsek válogatásával nem szeretnénk bajlódni, akkor jó választás a zárbetétek közül a gombos zárbetétet használni. Ezeknél a nyitás a belső oldalon lévő fémgomb vagy fogantyú elfordításával történik
Ha kiválasztottuk a megfelelő típust, akkor ne spóroljunk a vásárláson! Beruházásunk meg fog térülni, és hosszú távon nyugodtan élhetünk az otthonunkban, mert tudjuk, hogy a legjobb minőségű eszközöket építettük ajtószerkezetünkbe. A beszerelésnél jó szakemberrel dolgoztassunk és járjunk utána annak, hogy van-e valami karbantartási feladat, ellenőrzés, amire a zárszerkezetünknél figyelnünk kell. A zárbetéteket érdemes időközönként bekenni az arra gyártott anyagokkal, amelyeket barkácsboltokban, szaküzletekben be lehet szerezni. Lehetőleg kérjünk szaktanácsot, és ne kísérletezzünk műszerolajjal, étolajjal vagy egyéb szerves olajjal!
Ha lakásbiztosítást szeretnénk kötni, akkor szinte alapszabály, hogy a prémium zárbetétek között keressünk. Hiába látunk szuper gombos zárbetét árakat vagy olcsó mágneses zárbetéteket, amit rövid távon spórolunk, azt hosszú távon könnyen el is veszíthetjük!
A Praktiker zárbetétei között például megtalálhatóak az Abus zárbetétek, amelyek nemcsak magas színvonalú termékek, hanem a Magyar Biztosítók Szövetsége által minősített modellek. Megkerülhetetlen jó tanács: rövid zárbetétet semmiképp se vásároljunk a bejárati ajtóra, hiszen alacsonyabb biztonsági szintet jelent!
Olvasd el ezt is: Ajtózár cseréje házilag
A lakásbiztosítási szerződések, biztosítási feltételek egyik legfontosabb pontja a védelmi előírások meghatározása. A biztosítók különböző kategóriákba sorolják a lakások védelmét, és ehhez igazítják a lopás-rabláskockázati limiteket. Noha a minimális mechanikai védelem követelményei is eltérnek társaságonként, az alapvető vonások a következők:
A ajtózárak méretének mérése első ránézésre nem biztos, hogy evidens. Mit is kell pontosan mérni? Mindkét oldal hosszát vagy csak az egyikét? Minden esetben a két oldal hosszát! Ezt a méretet viszont tényleg érdemes tudni, hiszen korántsem mindegy, hogy a zárbetét 45/45 vagy éppen 40/55 méretű. Ideális esetben a kiválasztott zár nemcsak biztonságos lesz, hanem az ajtó egyik oldalán sem lóg ki, pont síkba kerül. Ha ez megvan, akkor már lehet a megjelenésen gondolkozni – mondjuk, választani egy stílusos zárbetét takarót!
Amennyiben akad vagy rossz a zár, akkor nem feltétlenül kell teljesen új alapokra helyezni ajtónk zárbetétének kiválasztását, egyszerűen beszerelhetünk egy másikat. Rövid videónkban bemutatjuk a teljes folyamatot, előzetesen pedig szerepeljenek itt az alapvető lépések!