Napjainkban a festékek számtalan típusban (falfesték, zománcfesték, krétafesték, lazúr), színben elérhetők. A színek olyannyira specializálódtak, hogy nem fehér festéket vagy bézs festéket keresünk, hanem például mézes krémes vagy vaníliasodó árnyalatokat. A festék családok jellemzője, hogy a színskála egy-egy adott árnyalatában minden típusú festék kapható. Tehát például a mennyezet alatt futó vízcsövet egyszerűen a fal színével teljesen megegyező árnyalatúra festhetjük, szinte láthatatlanná téve a kényszerű lakberendezési elemet. Minden festék az alábbi összetevőkből áll:
Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb festék típusokat, hogy Önnek már csak a szín kiválasztásával kelljen foglalkoznia.
A falfestékeket kifejezetten falak festésére fejlesztették ki. Elsődleges feladatunk eldönteni, hogy kültéri falfestékre vagy beltéri falfestékre van-e szükségünk. Ezek egymással nem felcserélhetők, mivel a beltéri falfesték kültéren nem állja ki az időjárás viszontagságait, a homlokzatfesték viszont beltérre nem megfelelő. A kültéri falfestékek olyan adalékokat tartalmaznak, amelyek ellenállóvá teszik az időjárás viszontagságai ellen, színtartóak, megakadályozzák a felület lepattogzását, fakulását. Viszont beltérben a kipárolgásukkal károsíthatják az egészségünket.
Napjainkban legnépszerűbb beltéri falfesték fajta a diszperziós vízbázisú falfesték. Egyszerű, felhasználóbarát festék, szakértelem nélkül is szép felületet nyerhetünk vele. Számos kiváló minőségű, népszerű termékcsalád közül választhatunk: pl. Héra, Polifabe platinum, Dulux stb.
A lazúr egy részben vagy egészben átlátszó fa festék, felületkezelő anyag, melynek célja a felületek védelme az időjárás viszontagságai ellen. Különlegessége, hogy látni engedi a kezelt fa természetes rajzolatát, erezetét. Mélyen beszívódva védőréteget képez és a fa meleg, barátságos hangulatát sem csorbítja. A lazúr színek jellemzően a különböző fafajták színeit ölelik fel: pl. paliszander, dió, cseresznye, teak, de fehér, szürke és antracit árnyalatokban, matt és selyemfényű változatban, vízbázisú és oldószeres változatban is kapható.
A zománcfestéket eredetileg a fémek rozsdásodásának megakadályozására fejlesztették ki. A speciális alkidgyantákat tartalmazó zománcfesték vízzáró réteget képez a fém és a víz (pára, eső) között, ezáltal tartósan megelőzi a rozsdásodást. Nem csak fém felületeken, hanem fán és a merev PVC elemeken (pl. ablakkeretek vagy párkányok) is alkalmazható az időjárás káros hatásainak csökkentésére. A zománcfestékek új generációja tartós, masszív igénybevételnek kitett felületeken is megállja a helyét. A speciális csempe festékek vagy konyhabútor festékek alapozó réteg nélkül vihetők fel az alapfelületre, és már egy rétegben is tartós, jól fedő, esztétikus bevonatot képeznek. A zománcfesték számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik.
Ha a felület rozsdás, célszerű először a rozsdát eltávolítani valamilyen rozsdaoldó szerrel (pl. Kromofág) vagy drótkefével. Azonban kaphatók olyan rozsdaátalakító festékek, amelyek egyenesen a korrodált felületre kenhetők (pl. Hammerite festék). A zománcok világa tehát rendkívül színes, a választék óriási. ezért a számtalan termék között nézelődve szemkápráztató változatossággal találkozhatunk. A Hammerite fémfesték, a Poli Farbe Cellkolor, a Trinát Multitop olyan megbízható márkák, amelyekkel biztosan nem foghatunk mellé.
A ragasztó ragasztásra, azaz szilárd testek közötti tartós kötés létrehozására szolgál. A kötés minősége alapján is csoportokba sorolhatjuk őket. A víz bázisú ragasztók a bennük lévő víz elpárolgása következtében kötnek. Az epoxi (epoxy) ragasztók kémiai reakció révén keményednek. Más ragasztó variánsok hő hatására olvadnak, majd lehűlve/megszilárdulva tapadnak. Természetesen más szempontú csoportosítás is lehetséges. Léteznek oldószeres, oldószermentes, egy- és kétkomponensű (2 komponensű) ragasztó típusok is.
Pillanatragasztó speciális összetételének köszönhetően pár másodperc alatt megköt. A ragasztószalag egy ragasztó anyaggal bevont szalag, az élet számos területén találkozhatunk vele. A javítás, festés, kreatív projektek, csomagolás, címkézkés, rögzítés területének kötelező kelléke.
Kétoldalú ragasztó szalag mindkét oldala ragasztóval van bevonva, így kiválóan alkalmas például tükrök, plakátok, képek rögzítésére vagy egyéb kreatív feladatokhoz. Általában tekercsben kapható.