Mindegy, hogy fa kerti bútor vásárlás előtt állunk, vagy magunk készítjük el a megálmodott darabot, az alábbi szempontokat fontos szem előtt tartani.
A fa kerti bútor alapanyaga lehet keményfa (tölgy, juhar, cseresznye, dió) vagy puhafa (fenyő, cédrus). A puhafa könnyebben megmunkálható és olcsóbb, míg a keményfa feldolgozása bonyolultabb feladat, de cserébe ellenállóbb terméket kapunk. Bár az akác igénytelen fa, mégis szívós és ellenálló, feldolgozással tökéletes kerti bútor alapanyag válik belőle. Kemény, nehéz, ellenáll a rovaroknak és a gombáknak, ráadásul nagyon gyorsan nő, harminc év alatt teljesen kifejlődik, míg egy trópusi fának ezzel szemben több száz évre van szüksége.
Vannak olyan fafajták, amelyek nemcsak az időjárás viszontagságaival, de a korhadással és a rovarokkal szemben is ellenállóbbak (ilyen például a tölgy, az akác, a cédrus vagy épp a vörösfenyő), és vannak olyanok, amelyekből utólagos tartósítással, felületkezeléssel szintén kiváló bútoralapanyag készülhet (ilyen például a fenyő).
Tipp: A fa kerti bútorok gomba és penész elleni impregnálása megkerülhetetlen. A beavatkozáshoz alapozó és lazúr használata ajánlott. Impregnálás után a vágott és fúrt felületeket érdemes ellátni bütüvédelemmel is.
A kültérre szánt bútorok egyik legnagyobb ellensége az UV sugárzás és a csapadék, éppen ezért impregnálás után nem árt további védelemmel ellátni a bútort. Aki biomegoldásban és natúr felületben gondolkodik, faápoló olajjal vagy viasszal kezeli le a felületet. Ez a megoldás, bár környezetbarát és természetes hatást biztosít, egy-két éven belül meg kell ismételni.
Tipp: Amennyiben a kerti bútor felületén valamilyen sérülés, hiba keletkezik, netán a csavarnál jelentkezik bemélyedés, fakittel töltsük fel.
Ha ellenállóbb megoldásban gondolkodunk és színt is szeretnénk felvinni a felületre, válasszunk vízben oldódó lazúrt, vagy a legellenállóbb megoldást, faanyagvédő adalékkal ellátott oldószeres lazúrt vagy lakkfestéket.
Tipp: Amennyiben a bútor felületén az évek során valamilyen hiba jelentkezik, előbb csiszoljuk át, vigyünk fel a felületre szórógittet vagy töltőalapozót, csiszoljuk át, alapozzuk, hagyjuk megszáradni, végezzünk egy köztes csiszolást, majd két rétegben hordjuk fel a fedőlakkot!
A kerti bútoroknál különösen fontos, hogy azok rögzítőelemei is ellenállók legyenek az időjárás kihívásaival és a rá „nehezedő” fizikai hatásokkal szemben – ennek érdekében pedig fontos, hogy a szegek és a csavarok minőségi alapanyagból készüljenek. A rozsdamentes acél tökéletes választás, strapabíró, szilárd, ugyanakkor drágább. A sárgaréz bár ellenáll az időjárás okozta kihívásoknak, nem elég szilárd. A legelterjedtebb a galvanizált, horganyzott, cinkbevonattal ellátott olcsó rögzítőelem, ami idővel korrodálódik, foltot hagy a fa felületén. Nemcsak a rögzítőelemeknek, de a ragasztásnak is ellenállónak kell lennie. A hagyományos, beltérre szánt ragasztók a kertben hamar megadják magukat, az időjárás hatására elbomlanak.
Annak érdekében, hogy a fa kerti bútorok élettartamát minél jobban kitoljuk, rendszeresen fedjük le őket, vagy ha lehetőségünk engedi, tároljuk száraz, védett helyen.