A járólap szintező helyes használata

Egyre többen kezdenek bele olyan otthonfejlesztési vagy felújítási feladatokba, amik bizony nem könnyűek. A burkolás klasszikusan ilyen témakör – tapasztalat híján jól jöhetnek az olyan eszközök és technikák, amik az esetleges hibákat kompenzálják. A lapszintező pont ilyen eszköz, rövid cikkünkben ezt mutatjuk be!

Teljesen egyenletes felület járólap szintezővel

Mire is használatos a burkolatszintező?

A burkolatszintező – ahogy nevéből is kiderül – a különféle burkolatok szintbehozásában segít. Habár sokan azt gondolják, hogy csak és kizárólag járólap esetében alkalmazhatjuk, valójában bárhol hasznát vehetjük, ahol szintbe kell hozni a csempéket. A lapszintezőt inkább közepes (pl.: 40*40 cm-es) vagy nagyobb méretű lapoknál szokás használni, valamint fontos még szem előtt tartani, hogy minél hosszabb egy csempe oldala, annál több talpelemre lesz szükségünk!

Melyik micsoda?

  • A szintező ék → az ajtótámaszhoz hasonló kis elem
  • A burkolatszintező talpelem → a műanyag talpacska, amit a burkolat alá kell helyezni
  • A burkolatszintező fogó → amivel a szintezést legvégül meg lehet csinálni

A szintező helyes használata

Többen csempe szintező készlet vagy szintező rendszer név alatt ismerik, hiszen nem csak egyetlen eszközből áll. A burkolatszintező rendszer tulajdonképpen három elemből áll: szintező ék, talpelem és fogó. Ha mindhárom kéznél van, akkor kezdődhet a burkolás! 

  1. Portalanítsuk, takarítsuk meg a felületet, majd vigyük fel a csemperagasztót!
  2. Fektessük le az első lapot!
  3. Óvatosan csúsztassuk be a talpelemet a burkolat alá!
  4. Tegyük le a következő lapot!
  5. Ezt a folyamatot ismételgessük, amíg le nem tesszük az összes lapot!
  6. Következhet a szintező ékek behelyezése!
  7. A fogó segítségével szorítsuk be az éket!
  8. Ha letelt a száradási idő, akkor a fuga irányával párhuzamosan mért ütéssel eltávolíthatjuk a talpelemek kiálló részeit.

A szakszerű csempefúrás szabályai – Kattints ide, kerülj képbe!

Csavaros járólap szintező rendszerek

Az elv hasonlít, a megjelenés csak részben, de a lényeg végül is ugyanaz: a csavaros szintező a hagyományos szintezőhöz képest csak két elemből áll, talpelemből és tekercselőből. A munkafolyamat tulajdonképpen ugyanaz, miután elhelyeztük a talpelemeket és a burkolatot, a talpelemekre egy-egy tekercselő elemet teszünk fel, amit addig csavarunk, amíg szintbe nem kerül a burkolat – ennyire egyszerű!

Kövesd a Praktikert a Youtube-on on is!

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!