Kerítéselem nagyon sokféle kivitelben és anyagban kapható. Egy ilyen moduláris rendszert kifejezetten könnyű telepíteni, a darabok szorosan egymáshoz rögzíthetőek, ami kétségtelenül nagy kreatív szabadságot ad. Az esztétikai szempontok mellett fontos, hogy mennyit kell karbantartani és ápolni a különböző kerítéselemeket. Cikkünk segít eligazodni a fa, az acél, a beton, a WPC és a többi fajta táblás kerítéselem között.
A fa kerítéselem kétségkívül barátságos, otthonos megoldást jelent, sőt! A fa kerítéseknek nemcsak természetes hangulatuk van, hanem számtalan lehetőséget is magukban rejtenek: csiszolni, lakkozni, festeni lehet, illetve rengeteg módon tudjuk személyre szabni. Persze egy fenyő kerítéselem a maga egyszerűségében is nagyszerű.
Ebbe a kategóriába tartoznak még a méltán népszerű lamellás kerítéselemek vagy más néven belátásgátló kerítéselemek. Sokan ezeket a kerítéselemeket teraszra szánják, de bárhová is kerüljön egy lamellás kerítéselem, azt nem szabad elfelejteni, hogy növények, borostyán felfuttatására is tökéletes megoldást jelent.
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az acél és fém kerítéselemek. Az egyik és legfőbb erények abban áll, hogy a fa kerítésekkel ellentétben nem szorulnak rendszeres gondozásra. Ha unod, hogy 1-2 évente újra kell csiszolnod a kerítést, akkor a fém vagy acél gondozásmentes kerítéselemeket neked találták ki.
Amennyiben pedig az egyszerű és gyors megoldások híve vagy, akkor a horganyzott kerítéselem lesz a nyerő. Nagy előnye, hogy összetekert formában is kapható, így a szállítással sem kell sokat bajlódni, illetve ár-érték arányban verhetetlen! Persze az sem utolsó szempont, hogy a rögzítés során nincsen szükség olyan speciális rögzítő elemekre, mint az alumínium felső profil.
Kapcsolódó cikk: Kerítésoszlop-szerelés ABC
Abban az esetben, ha a kerítéselemeket árak összefüggésében nézzük, akkor bizony megkerülhetetlen a műanyag kerítéselem vagy PVC kerítéselem. Utóbbi nemcsak olcsó, de könnyen szerelhető, illetve mobilis megoldást is kínál. A Praktiker kínálatában már műnád kerítés is megtalálható, ami bár PVC-ből készül, de megszólalásig hasonlít az igazira. Egy fontos különbséggel: nem forgácsolódik szét egyik hétről a másikra.
A WPC, más néven fa műanyag kompozit (wood plastic composit) javarészt fából, műanyagból, ragasztóból és színezőanyagból készül. Ugyanúgy használható kerti térelválasztáshoz, mint az utcafronton, egyesíti a fa puhább hangulatát a műanyag ellenálló képességével. A WPC kerítéspanel 180x180 cm-es táblás kivitelben kapható, de természetesen vannak más, alternatív méretek is a kínálatban.
A WPC-ből egyébként nemcsak kerítés, hanem kültéri burkolatok, járólapok is készülnek, ezek egyik oldalán faerezet mintázat, a másikon rendes mintázat, sima felület van, amit klikkes műanyag panellel egészítenek ki. A WPC kerítés elemek nagy előnye, hogy különböző módokon lehet összeszerelni – egyenes vonalban (180 fok), 90 fok vagy T alakban –, mivel a kerítéselemeket összetartó oszlopokban három különböző rést, „maratást” találunk.
A műanyag és hálós kerítéselemekkel ellentétben van még egy másik megközelítés, ami a legkevésbé sem jelenti a könnyebbik utat. A kő kerítéselemek elkészítéséhez bizony komoly munkára van szükség, hiszen nemcsak a szállítás okoz nehézséget, hanem maga az építkezés is. Természetesen, aki rászánja az időt, az energiát és a pénzt, az cserébe egy olyan megoldással gazdagodik, ami méltó éke lehet az otthonának.