A tudatos zöldségtermesztők eszköztárából nem hiányozhat a paradicsom tápoldat! Ahhoz hogy finom és egészséges paradicsomot neveljünk, nem csak elegendő vízre és napfényre van szükség, hanem megfelelő tápanyag-utánpótlásra és a kártevők elleni növényvédelemre is!
Ezért most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a paradicsom ápolása kapcsán! Megnézzük, hogy miért fontos tápoldatozni a paradicsomot, egyáltalán mikor van rá szükség és néhány extra tippet is adunk azzal kapcsolatban, hogyan készíthetünk vegyszermentes tápoldatot házilag.
A paradicsomnak a konyhakert más zöldségeihez és gyümölcseihez képest magasabb a tápanyagigénye, ezért különösen fontos, hogy a termesztés minden szakaszában megfelelő tápanyag-utánpótlást biztosítsuk számára.
A megfelelő fejlődéshez különböző makro- és mikroelemekre van szükség, amelyekhez a legkönnyebben tápoldatok formájában tudjuk hozzájuttatni a paradicsomot. A makroelemek azok a tápanyagok, amiket a paradicsom alapvetően nagy mennyiségben igényel, a mikroelemek pedig, amiket kisebb mértékben.
A paradicsom a tápanyagokat víz segítségével képes felvenni, majd később fotoszintézis útján hasznosítja azokat. Mivel az elengedhetetlen makro- és mikroelemeket oldott formában tartalmazzák a különféle paradicsom tápoldatok, ezért ez gyakorlatilag azonnali segítséget jelent a paradicsom számára. Ráadásul így a paradicsom nemcsak a gyökéren keresztül, de a leveleken át is képes hasznosítani az ásványi anyagokat.
A nitrogén, a foszfor és a kálium nélkülözhetetlen makroelemek a paradicsom számára, lényegében ezek a legfontosabb tápanyagok ahhoz, hogy megfelelően növekedjen. Emellett a kalcium és a magnézium is jelentős szerepet vállal a fejlődésben, főleg a nyáron a virágzás utáni időszakban.
A mikroelemeket sokkal kisebb mennyiségben igényli a paradicsom, azonban ezek a tápanyagok is fontos szerepet játszanak abban, hogy a növény egészségesen növekedjen. Minden fejlődési szakaszban egyenletesen van szükség cinkre, bórra, vasra, rézre és mangánra. Ezeket a fontos mikroelemeket a legtöbb boltban kapható paradicsom tápoldat tartalmazza, de ezekhez a nyomelemekhez akár különféle otthon készített táp vagy trágya segítségével is hozzájuthat a paradicsom.
Azt már látjuk, hogy a zamatos paradicsomokért a termesztés minden szakaszában szükség van extra tápanyagokra! Éppen ezért a vegetációs szakaszban a tápoldatozás gyakorlatilag folyamatosan létfontosságú a paradicsom számára. Ha ki kell emelnünk egy időszakot, akkor azt mondhatjuk, hogy a paradicsom ültetése során a legfontosabb, hogy kicsit besegítsünk a paradicsom növekedésébe!
A paradicsompalánta tápoldatozása többek között a gyökérképződés serkentése miatt fontos. A későbbiekben pedig a virágzás és terméskötődés, illetve a bogyók növekedése és érése érdekében szükséges, hogy kellő mennyiségű paradicsom tápoldattal lássuk el a fejlődésben lévő növényt.
A paradicsom levelei és termése pontosan jelzi, hogy éppen miként érzi magát a növény. A leveleken hamar meglátszik, ha valamiben hiányt szenved és plusz tápanyagra van szüksége. A levelek sárgulásának mértéke, iránya és formája sokat elárulhat arról, hogy pontosan milyen ásványi anyagra van szükség. Ha ismerjük a tápanyaghiány tüneteit, akkor nagyon könnyen orvosolhatjuk is a problémát!
A leggyakrabban az alábbi tünetekkel találkozhatunk:
A paradicsomnak a növekedési szakaszban van szüksége a legtöbb tápanyag-támogatásra: a gyökeresedésben a magas foszfortartalmú, a zöldtömegnövelésben a magas nitrogéntartalmú tápoldatok nyújtanak segítséget számára.
A boltokban az általános tápoldatok mellett, kifejezetten a paradicsom számára összeállított tápoldatok is kaphatók. Ezek megfelelő mennyiségben tartalmazzák a szükséges makro- és mikroelemeket, ezzel hozzásegítik a paradicsomot az egészséges és erős fejlődéshez, illetve a zamatos íz eléréséhez. Akár bio készítmények közül is válogathatunk, amelyek vegyi anyagoktól mentesek, csak és kizárólag természetes alapú összetevőket tartalmaznak.
Különböző házi módszerekkel is könnyen készíthetünk vegyszermentes, természetes tápoldatot a paradicsom számára. Összeszedtünk néhány paradicsom tápoldat ötletet, amelyek hozzávalói a legtöbb háztartásban megtalálhatóak és az elkészítésük nem igényel különösebb erőfeszítést.
A fokhagyma nemcsak a mi immunrendszerünket, de a növényekét is védi! Többek között kalciumot, káliumot, vasat, mangánt, magnéziumot és cinket is tartalmaz, melyek a paradicsom számára rendkívül fontos tápanyagok. A fokhagymás oldat a beteg vagy hiánytünetekben szenvedő növényen nagyon sokat tud segíteni, emellett elriasztja a kártevőket és megakadályozza a gombás fertőzéseket is. Forraljunk fel 1 liter vizet, majd tegyünk bele 5 fej fokhagymát és lassú tűzön főzzük még 20 percen át. Az elkészült tápoldatot hígítva használjuk: 1 liter vízhez 1 evőkanál oldatot keverjünk, majd heti 2 alkalommal permetezzük le vele a megviselt növényt.
A tojáshéj rendkívül dús tápanyagokban, ezért kifejezetten ajánlott alkalmazni a paradicsom ápolásához. A tojáshéjakat néhány darabra össze kell törni és 3 napon keresztül 3 liter meleg vízben áztatni. Az így készült tápoldattal havi 2 alkalommal érdemes megöntözni a paradicsom palántákat. Az oldat helyett az összetört tojáshéjakat közvetlen a termőföldbe is tehetjük, ugyanis így is kitűnő tápanyag-utánpótlást biztosít a paradicsomnak.
Praktikus segítség lehet a szódabikarbóna is, amely vízzel keverve képes csökkenteni a talaj savtartalmát, ezáltal zamatosabb, édesebb paradicsomok termeszthetők. 1 liter vízben alaposan oldjunk fel 1-2 teáskanál szódabikarbónát és permetezzük le vele a paradicsomot.
A kerti sütögetés után innentől nem jelent problémát, hogy mit kezdjünk a megmaradt hamuval, mivel a paradicsomnak tápoldat formájában rendkívül nagy segítséget jelenthet. A hamuból készített oldat táplálja és erősíti a paradicsomot, illetve fertőtlenítő hatása is van, így védelmet is nyújt számára. Fél kilogramm fahamut keverjünk össze 5 liter forrásban lévő vízzel, várjuk meg amíg leülepszik, majd újabb 5 liter szobahőmérsékletű vízzel öntsük fel. Ezután indulhat is a locsolás!
A csalánból készült tápoldat rendkívül hasznos a növények számára, számos kártevőtől és betegségtől képes megvédeni a paradicsomokat. Gyakorlatilag a leveleket megerjesztjük az oldat készítése közben: egy vödröt telítsünk meg csalánnal - fontos, hogy a virágokat és a gyökereket távolítsuk el előtte -, majd öntsük tele langyos vízzel és hagyjuk állni 2-3 hétig. Érdemes naponta egyszer átkeverni az oldatot. A végén szűrjük le, és 1:10 arányban hígítva locsoljuk meg vele a paradicsomot. Ha a paradicsom leveleire permetezzük, akár hatásos rovarriasztóként is használható.
Havi egyszer élesztős tápoldatot is érdemes alkalmazni: 3 liter vizet keverjünk össze 10 dkg élesztővel és fél evőkanál cukorral, majd fedjük le és tegyük meleg helyre. Körülbelül 1 hétig érleljük a tápszert, közben néhány alkalommal érdemes felrázni a masszát. Miután a fermentáció megtörtént, használhatjuk is a készítményt: 1 pohárnyit 10 liter vízben keverjük el, majd ebből 1 litert öntsünk a paradicsom földjére. Az élesztős tápoldat fontos ásványi anyagokat és mikroelemeket tartalmaz, így erősebbé és ellenállóbbá teszi a paradicsomot.
7-10 naponta egy tejalapú tápoldatot is érdemes bevetni a paradicsom ápolása során. 9 liter vízhez 1 liter tejet és 30 csepp jódot kell adni, majd ezt jól összekeverni, ezután pedig már mehet is a locsolás. A tej rengeteg kalciummal látja el a zöldséget, a jód pedig fontos mikroelem a paradicsom számára. Ráadásul ez a keverék jelentősen taszítja a különféle kártevőket is.
Heti 1-2 alkalommal jódos tápoldatot is bevethetünk: 1 liter vízhez 1 csepp jódot kell keverni és ezzel megöntözni a növényt.
A tápoldatok mellett a paradicsomot időnként trágyázni is érdemes. Néhány alapanyagból könnyen és gyorsan készíthetünk otthon is biotrágyát.
A bio banán héja különösen sok káliumot és magnéziumot tartalmaz, így nagyon jól hasznosítható biotrágyaként. A banánhéjat vágjuk apró darabokra és ássuk el a földbe, így a paradicsom a tápanyagokat könnyen fel tudja szívni belőle.
A palánták földjébe érdemes belekeverni egy adag kávézaccot, ami által a termőföld sokkal porhanyóssabbá válik. A kávézacc ugyanis nitrogénben és oxigénben gazdag környezetet teremt a paradicsom számára.
A paradicsomnak szüksége van egy kis törődésre és odafigyelésre, ha viszont ezt megkapja, akkor rendkívül hálás lesz! Nincs más dolgunk, mint gondoskodni a tápanyagigényéről, úgy hogy gyakran megöntözzük a szükséges tápoldattal. Minél jobban figyelünk a paradicsom jelzéseire és a helyes tápoldatozásra, annál több eséllyel termeszthetünk egészséges, kerek és szép piros paradicsomokat.