Minden valamirevaló szerszámosládában vannak alapkellékek. Ilyenek a különböző csavarhúzók, kalapácsok, szigetelőszalagok, vágószerszámok és ott lapul általában egy színes doboz, aminek digitális kijelzője van, és első ránézésre alkalmas lenne a tér-idő kontinuum átlépésére is, annyi érthetetlen jelölés van rajta. Persze nincsenek véletlenek, így a digitális multimétert is számtalan dologra használhatjuk és nagy segítségünkre lehet, amikor szükség van rá.
Ismerkedjünk hát meg alapfogalmakkal és tényleg a teljesség igénye nélkül nézzük meg, hogy mire is használhat egy ilyen műszer!
Ennek a szónak magyar megfelelője nincs nagyon, de úgy lehetne egyszerűen megfogalmazni, hogy több funkcióval rendelkező mérőeszköz.
A digitális multiméterek legfőképpen egyen- és váltóáramú hálózatok áramerősségének és feszültségének nagyon pontos kimérésére alkalmasak.
Ezek mellett persze számtalan egyéb funkciójuk van, bonyolultságuktól függően:
– ellenállásmérés
– frekvenciamérés
– fojtásmérés
– kapacitásmérés
– erősítésmérés
– diódák kitesztelése
A szerszámosládánkban megbúvó, általában egyszerűbb multiméterek 10 amperes áramerősséget és 600 volt feszültséget képesek kimérni. Ha ennél nagyobb feszültség vagy áramerősség éri az eszközt, akkor tönkremehet az eszköz, de a barkácsszintű elektromos hálózatokon, ahogy mi használni fogjuk a műszert, ezeknél az értékeknél nem nagyon találkozunk nagyobbal. Ha mégis, akkor azokhoz az értékekhez már az úgynevezett lakatfogó műszerre lesz szükségünk.
A készülék csomagolásán belül biztosan találunk egy vezérlőegységet, vagyis magát a műszert, valamint legalább egy pár mérőkábelt. A mérőkábel kritikus része a multiméternek. Fekete és piros színű kábelekről beszélünk, amelyek figyelmeztetnek minket a megfelelő polaritás miatt. A fekete a negatív, a piros a pozitív polaritást jelzi a számunkra. Ezeknél a kábeleknél is megvan adva az a maximális áramerősség- és feszültségérték, amely biztonsággal átfolyhat rajtuk. Ezt minden gyártó szem előtt tartja, így a kábelek a műszerrel tökéletes összhangban működnek majd.
Kiegészítőként krokodilcsipeszekkel tudjuk felszerelni a multiméterünket, ilyen esetben nem nekünk kell rajtatartani a mérőfejeket a mérendő ponton, hanem a csipeszekkel fixen rögzíthetjük őket és kényelmesebben tudjuk a műszert beállítani.
A multiméterműfaj biztosan nem kezdőknek való, de ha az ember egyszer megtanulja a használatát, akkor sok kérdéses esetben ad majd nekünk megbízható választ ez az igazán sokrétű műszer.