A veteményeskert és a gyep gyomirtása nem egyszerű feladat, azonban szerencsére nem lehetetlen! A szívós gyomnövények rengeteg kárt tudnak okozni a növények és a fű számára is, ezért mindenképp le kell számolni velük. A cikkünkben különféle hatékony módszereket mutatunk be a fű gyommentesítésére, összeszedtük a vegyszermentes és vegyszeres megoldásokat is.
Gyakorlatilag egy gyűjtőfogalomról van szó, amely különböző típusú, felépítésű és habitusú növényeket takar. A legismertebb gyomok közé tartozik például a tyúkhúr, a gyermekláncfű, a cickafark, az árvacsalán, a muhar, a tarackbúza és a disznóparéj.
Habár sokféle gaz létezik, az egységesen igaz rájuk, hogy a gyomok nagyon ellenálló és strapabíró növények, amelyek szélsőséges körülmények között is könnyen megélnek. A gyomnövények többsége magról fejlődik, így rendkívül gyorsan és könnyen elterjedhetnek a kertben a szél vagy a talaj megmunkálása által. Nagyon rövid idő alatt képesek leuralni a körülöttük élő növényeket, ráadásul elszívják a fontos tápanyagokat a zöldségek, a gyümölcsök és a virágok elől.
A kertben leginkább a meggyengült gyepfületet kedvelik, ugyanis a fűszálak között az életkörülmények nagyon kedvezőek számukra, de a veteményesben, a gyümölcsfák alatt, a ház falánál és a járda szegélye mellett is sokszor előbukkannak ezek a nemkívánatos teremtmények.
A rengeteg gaz nemcsak az összképet rontja a kertben, hanem rendkívül káros is más növényekre, kiváltképpen a gyepre. Egyértelműen nehezítik a kerti növények fejlődését és egészséges növekedését.
Épp ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen odafigyeljünk és foglalkozzunk a veteményesek, a gyep gyomirtásával. Nézzük, milyen módszerekkel segíthetjük a növényeinket és teremthetünk gyommentes pázsitot a kertben!
A legismertebb és egyik leghatékonyabb módja a gyep gyomirtásának a kézi gyomlálás. Sajnos azonban ez az ember számára egyben a legfárasztóbb és legmegterhelőbb módszer is. A kézzel történő gyomláláskor a gazt gyökerestől kell kitépni a talajból, ezzel könnyen megakadályozható, hogy újra kinőjön. Sokszor 25-30 centiméteres gyökereket kell kiszedni a földből, de még ezek után is előfordulhat, hogy kisebb hajtások hátramaradnak a talajban. Épp emiatt a kézi gyomlálást többször meg kell ismételni.
A heti rendszerességű fűnyírás is segíthet kordában tartani a gyomokat is. A fűnyíróval végzett folyamatos nyírástól a gyomnövények elgyengülnek, a fejlődésük nehezebbé válik, hiszen egyszerűen nem marad idejük újra erőre kapni. Mivel a gyomoknak elegendő fényre van szükségük a növekedéshez, érdemes arra figyelni, hogy körülbelül 4 centiméter magasságban vágjuk a füvet. Ez pont az a magasság, amely kellő árnyékot nyújt a talajnak, ezáltal a gaznak is. Fontos azonban kiemelni, hogy önmagában csak a fűnyírás nem jelent megoldást a gyomok ellen, ezért kombinálni kell más gyomirtó módszerekkel.
A szép zöld gyephez elengedhetetlen a tavasztól őszig terjedő időszakban 5-6 alkalommal gyepszellőztetést végezni. A gyepszellőztetéssel a földfelszínen kialakult káros filcréteget távolítjuk el. Ez a művelet jelentősen erősíti a fűszálakat, és segít a fűmagoknak könnyebben gyökeret ereszteni. A káros gyomokat viszont kifejezetten gyengíti és ritkítja.
Tavasszal és ősszel érdemes gyeptrágyázni a füvet, ugyanis a gyeptrágya biztosítja a fű védekezőképességét, az egészségét és a megfelelő tápanyagellátását. Ezáltal pedig a gyep sokkal ellenállóbbá válik a gyomnövényekkel szemben. A gyeptrágya alkalmazása gyakorlatilag hosszú távon gátolja a gyomok elterjedését és fejlődését. A boltokban kapható, kifejezetten gyomok ellen készült bio gyeptrágya gyorsan és hatékonyan gyommentes pázsitot eredményez.
Természetbarát házi módszereket is bevethetünk a fű gyommentesítésére: néhány, a háztartásban megtalálható élelmiszer különösen hatásos a gazok ellen.
A különböző vegyszeres gyomirtó szerek gyorsan és hatékonyan semmisítik meg a gyomnövényeket, illetve jelentősen gátolják az újrahajtást is. Azonban a különféle készítményekben sokszor hormonhatású hatóanyagok is vannak, amelyek például a zöldségekre és a gyümölcsökre is káros hatással lehetnek. Ezért a gyomirtó szerrel való irtást mindig óvatosan kell végezni, úgy hogy a többi növényre egy csepp se kerüljön belőle.
A gyomirtó szerek a leveleken keresztül szívódnak fel és pusztítják el a gyomokat, ezért mindenképp a fűnyírás előtti napokban kell alkalmazni őket. Fontos, hogy szélcsendes időben, az esti órákban permetezzünk, hogy más növényekre ne terjedjen át a permet. A hatóanyagokat a nap UV sugarai, illetve a talajban található mikroorganizmusok idővel lebontják, azonban a gyomirtás utáni első fűnyírás során keletkezett fűnyesedék még tartalmazhat káros hatóanyagokat, ezért ezt mindenképp a szemétbe dobjuk ki, soha ne komposztáljuk.
A kétszikű gyomok (pl. gyermekláncfű, tyúkhúr, lándzsás útifű, madársóska) irtása anélkül lehetséges, hogy a gyep sérülne. Ezek a gyomirtó szerek egyszerűen elpusztítják a kétszikű növényeket, azonban a környezetet nem károsítják. Ezzel szemben az egyszikű gyomokra (pl. muhar, tarack, kakaslábfű) specializálódott totális gyomirtó szerek sajnos a füvet is tönkreteszik, és kellemetlen üres foltokat hagynak maguk után.
Az nem kérdés, hogy nem lesz könnyű dolgunk, ha szeretnénk felvenni a harcot a nemkívánatos gyomnövényekkel. Azonban bármilyen módszer mellett is köteleződünk el a fű gyommentesítése során, a legfontosabb, hogy mindig maradjunk kitartóak és következetesek, ugyanis az állhatatos munka hosszú távon biztosan megtérül!