A laminált padló saját kezűleg is könnyen lerakható, ha betartjuk a szabályokat. Laminált padló lerakása lépésről lépésre a Praktiker segítségével, hogy a padlólapok gyorsan és szakszerűen kerüljenek a helyükre! Padlófűtés és hangszigetelés esetére extra tippekkel is készültünk!
A laminált padló sokak által közkedvelt megoldás. Rengeteg árnyalatban és mintázatban kapható, és alapvetően otthonos hangulatot áraszt. A tapintása általában nem hideg, a gyerekek is kényelmesen eljátszhatnak a padlófelületen.
Ha most szeretnénk laminált padlót helyezni a lakás valamely helyiségébe, ne ijedjünk meg, nem olyan nehéz művelet, mint első látásra tűnik! Cikkünk ebben a munkában szeretne segítséget nyújtani. Vegyük elő az otthoni ezermester barkácskészletünket: legyen nálunk kalapács, többfajta szög, mérőszalag, ragasztócsíkok, jelölőceruza.
A padlólapok lerakása előtt érdemes pár dologra odafigyelnünk. Fontos, hogy a megfelelő vastagságú lapot válasszuk ki. A vastagabb termékek picit drágábbak, viszont az áruk visszajön a fűtés költségeinek csökkenésével. Előnyük, hogy használatukkal kevésbé zavaró a padló kopogása. Segítségükkel az alap egyenletlenségeit is el tudjuk tüntetni, tehát esztétikai szempontból is jó választás.
Figyeljünk oda a padlólapok hőtágulására! Jellemző hiba, hogy elfelejtjük, hogy a hideg raktárban tartott padlólapok a lakás magasabb hőmérsékletén a dilatáció miatt más méretűvé válnak. Ha nem hagyunk a fal mentén a parkettának pár milliméteres rést annak széle és a fal között, akkor előfordulhat, hogy a parketta felpúposodik a szoba közepén. Ezt meg tudjuk akadályozni azzal, ha a terméket egy nappal korábban már a szobában tartjuk.
Apró dolognak tűnik, de a végeredményt igencsak befolyásolja a padló mintázata. Úgy készítsük elő a padlólapokat, hogy a rajtuk lévő mintázat az összhatást tekintve harmonikus legyen. Például ha a folyosón fogunk padlót fektetni, a lapok mintázata fusson végig a folyosó hosszában, nagyobb méretű szobában pedig a fény felé haladjanak a minták. A jól lefektetett laminált padlók optikailag növelhetik a teret a szobánkban.
Első lépésként számoljuk ki a szükséges parkettalapok számát. Ezek a termékek általában egységcsomagokban kerülnek forgalomba. Egy-egy csomag lapjai általában kb. 2-3 négyzetméter felület beburkolására elégségesek, de praktikus ennél a mennyiségnél egy kicsit többet vásárolni, hiszen az esetleges hibák, beszabások miatt kieső darabokat pótolni kell majd.
Ezután fektessünk az alapfelületre egy párazáró PE fólia réteget vagy ha igényeljük, a lépészaj csökkentésére egy újabb szigetelő réteget!
Kezdjük el a lapok lerakását! Ezt mindig az egyenes falrésznél kell indítani, egy egész lappal kezdve úgy, hogy a faltól 10-15 milliméternyire ékeljük ki. Figyeljünk arra, hogy a padlólapok csapjai a fal felé nézzenek! Haladjunk így a többi sorral is, és a lapokat legalább 30 cm hosszúságú távval toljuk el soronként, hogy a mintázat megfelelő legyen. A sor utolsó elemét szabjuk be és kiékeléssel rögzítsük! A lapok beszabásánál mindig vegyük figyelembe a tágulási hézagot. A szélső zárólapok kimérését igazítsuk a falhoz, a felesleges anyagokat fűrészeljük le! Ha befedtük a teljes alapfelületet, a használt ékeket távolítsuk el, a kialakult réseket pedig egy pár milliméteres szegélyléccel el tudjuk tüntetni!
Reméljük, cikkünk segített végiggondolni a laminált padló lerakásának folyamatát és kellő lelkesedéssel tudtok belevágni ebbe a kis otthoni barkácsmunkába!