PVC vagy linóleum burkolatra van szüksége? Ha nem biztos a dolgában kérje szakértő segítségét, és kerülje el a bontást és a többszörös költségeket!
Bár a linóleumról és a PVC burkolatról sokan úgy hiszik, egy és ugyanazon termék kétféle elnevezése, a valóságban két teljesen különböző matériáról van szó, az egyik természetes a másik műanyag - küllemükben azonban nagyon is hasonlítanak.
A linóleum alapja a lenolaj, amit megfelelő arányban természetes gyantával (leggyakrabban fenyőgyantával), mészkővel, parafa-vagy faliszttel, titán-oxiddal és természetes színezőanyagokkal kevernek, ami egy jutahordozóra kerül. A linóleum nevét egyik összetevőjéről kapta: a latin linum (len) és oleum (olaj) szóösszetételből született.
A linóleum előállítása egy többlépcsős, idő-és munkaigényes folyamat: a lenolaj polimerizációjával keletkező alapanyagot és a gyantát vegyítik, ami a linóleumcement 40 százalékát teszi ki, a maradék 60 százalék a többi töltelékanyag. A linóleum szilárdsága az olaj oxidációjának köszönhető, a további hozzáadott alapanyagok a burkolat különleges tulajdonságait változtatják. Manapság a lenolajat gyakran szójaolajjal helyettesítik, és gyártója válogatja, hogy a keverékbe kerül-e kaucsuk vagy műanyag. A kiszáradt alapanyag felületét kezelik, majd méretre vágják, tekercselik vagy darabolják – utóbbira akkor kerül sor, ha klikk rögzítéssel kerül forgalomba.
A PVC, avagy a polivinil-klorid hőre lágyuló, éghető, kémiailag ellenálló, kemény műanyag. A harmadik legnagyobb mennyiségben gyártott szintetikus polimer. Két fajtája között tesznek különbséget: lágy és kemény PVC. Utóbbiból készülnek a padlóburkolatok.
A linóleum lerakása egyszerű, mindössze néhány fontos körülményt kell figyelembe venni.