Padlófűtés parketta alá? Lehetséges! A végső burkolat és padlófűtési rendszer megválasztásakor azonban vannak bizonyos szabályok, melyeket jobb szem előtt tartani. – Praktiker ötletek
Lakásunk felújításánál, építésénél általában sokat foglalkozunk a fűtéstechnika korszerűsítésével, a fűtés hatékonyságának növelésével. A padlófűtés igen népszerű mostanában, de a kiépítése nem egyszerű, sokszor szakembert igényel. Mielőtt megtervezzük a fűtési rendszerünket, érdemes végiggondolni pár dolgot, már ami magát a padlót, vagyis a parkettát illeti. Cikkünk ebben a témában szeretne egy kisebb tájékoztatást adni.
A legfontosabb dolog, amire különösen figyelnünk kell, az az, hogy a parkettáknak, különösen a faparkettáknak nem túl jó a hővezető képessége. Míg a padlófűtés nélküli lakásokban ez előny, hiszen a parketta szigetel alulról, a mi esetünkben egy kis gondolkodnivalót ad. A különböző típusú faparketták hőátengedési tulajdonsága változó, erről minden esetben tájékoztatást kell kérni a szaküzletekben. Alapszabály, hogy minél vékonyabb a parketta, annál több hőt enged át (viszont annál rövidebb az élettartama, gyorsabban elhasználódik és kopik), minél vastagabb, annál kevesebbet. Lehetőleg ne vásároljunk padlófűtés fölé 14 mm-nél vastagabb faparkettát, hiszen így szinte alig tudjuk majd élvezni a fűtés előnyeit.
A padlólapok lerakásánál figyeljünk a léghézagokra, tágulási hézagokra. Ha módunkban áll, és a parkettalap minősége megengedi, ragasztva helyezzük fel a lapokat egy erre gyártott parkettaragasztóval!
Gyakori hiba, hogy megfeledkezünk arról, hogy a fa egy speciális, organikus anyag, amely bizonyos fokú nedvességet tartalmaz. Az alulról jövő meleg légáramlat befolyásolja az anyagszerkezetet, a faparketta könnyen kiszáradhat, megrepedhet, elmozdulhat. Mit tehetünk ez ellen? Lehetőleg ne válasszunk 8%-osnál magasabb nedvességtartalmú parkettát! Emellett figyeljünk arra, hogy a lakás levegője ne legyen száraz! Egészségügyi szempontból sem jó, de esetünkben károsíthatja a faparketta szerkezetét. Használjunk párásító berendezéseket, eszközöket! Ezek segítségével növelhető a parketta élettartama és nem érnek minket kellemetlen meglepetések egy-egy eltöredezett parkettalap formájában!
Reméljük, cikkünk segített a tájékozódásban! Sok sikert kívánunk a padlófűtés kialakításához!