A zöld, erős és dús gyep titka - a rengeteg odafigyelés és törődés mellett - a megfelelő gondozásban rejlik. Három fő szabályt kell követnünk, ha egészséges füvet szeretnénk növeszteni a kertünkben:
De vajon pontosan mit is jelent ez? Cikkünkben alaposan szemügyre vesszük, hogy mi az a gyepszellőztetés, miért fontos a kert számára és milyen eszközökkel végezhetjük. Megnézzük a kézi fűszellőztető és a gyepszellőztető gép előnyeit is!
A gyep egészségének és minőségének megőrzéséhez rendszeres ápolásra van szükség, ami jobb esetben nem áll meg a fűnyírásnál. A gyep jó állapotának fenntartásához elengedhetetlen a gyepszellőztetés.
A gyepszellőztetés során a földfelszín felett kialakult, káros filcréteget távolítjuk el. A filcréteg gyakorlatilag különféle szerves hulladékokból jön létre: különböző elhalt növényi maradványokból, levágott fűszálakból, nyesedékekből, gyomokból, mohából tevődik össze. Ha ez a réteg 5 milliméternél vastagabbá válik, akkor jelentősen gátolja a fű egészséges növekedését, ugyanis a gyep gyökérzete nem jut elegendő tápanyaghoz, oxigénhez és nedvességhez miatta.
Azt már látjuk, hogy a gyepszellőztetés lényegében elengedhetetlen, ha egészséges füvet szeretnénk tudni a kertünkben. A talaj felett kialakult filcréteg megvonja a földtől a nedvességet és a tápanyagot, ezzel ellehetetleníti a fűszálak fejlődését.
A filcréteg miatt a gyepnek a vízáteresztő képessége sokkal rosszabb lesz, így a kelleténél kevesebb víz és tápanyag jut el a fű gyökérzetéhez. A fűszálak gyökerei a felszínhez sokkal közelebb fognak nőni, ami végül gyengébb gyepet eredményez. A nyári perzselő nap pedig ilyenkor rendkívül könnyen tönkreteheti a gyepet. Ráadásul a filcrétegben különböző mikroorganizmusok is megtelepedhetnek, amelyek szintén káros hatással lehetnek a fűre, akár különféle betegségeket is okozhatnak.
A gyep szellőztetése után viszont a fű akár teljesen megújulhat. Ezzel a módszerrel zöld, életerős és egészséges gyepet teremthetünk a kertünkben.
Általánosságban elmondható, hogy évente 5-6 alkalommal, száraz időben ajánlott gyepszellőztetést végezni. Az első alkalmat áprilisra érdemes időzíteni, majd a nyár és az ősz folyamán is javasolt beiktatni pár alkalmat. A tél beköszönte előtt mindenképp el kell távolítani az elhalt növényeket és a lehullott leveleket a felszínről, hogy a hó alatt biztosan ne fülledjen be a gyep.
A gyepszellőztetést az indokolja, ha
A gyepszellőztetés alkalmai előtt alaposan meg kell vizsgálni a gyepet, mert ha esetleg valamilyen gombás fertőzés jelentkezik, akkor a gyepszellőztetéssel rendkívül könnyen elterjeszthetjük az egész kertben a betegséget.
A gyepszellőztetéshez kétféle módszer áll rendelkezésünkre: végezhetjük kézzel vagy különféle kerti gépek segítségével.
Ha kézzel dolgozunk, akkor egy egyszerű lombseprűre, vagy az ehhez nagyon hasonló, speciálisan a gyepszellőztetésre kifejlesztett, horganyzott fogakkal rendelkező kézi fűlevegőztetőre lesz szükségünk. Kézzel kíméletesen távolíthatjuk el a nemkívánatos szerves hulladékot a fűszálak közül, azonban ez igen megterhelő lehet, hamar elfáradhatunk, ezért inkább csak kisebb kertekben ajánlott ennek a módszernek a használata.
A nagyobb kertekhez érdemes inkább beszerezni egy gyepszellőztető gépet, amely többnyire a fűnyíróhoz hasonlít. A gyepszellőztető gép rugós hengerrel van ellátva, amely egy fűgyűjtő kosárba szedi össze az elhalt növényi maradványokat és a mohát.
Ha gép mellett tesszük le a voksunkat, elektromos gyepszellőztetők, illetve benzinmotoros változatok közül válogathatunk. A benzines gyepszellőztetőkkel szemben az elektromos gépek olcsóbbak, könnyebbek és egyszerűbben mozgathatóak, azonban jóval kisebb a teljesítményük. Egy átlagos méretű kertbe tökéletes megoldást biztosítanak, azonban a nagyobb területeken a benzinmotoros kivitelt érdemes választani.
Az már egyértelmű, hogy az elektromos vagy benzines kerti gépekkel a munka sokkal gyorsabb és fizikailag kevésbé megterhelő, mint a kézi megoldásokkal. Azonban ezen túl további előnyei is vannak!
A gyepszellőztető gép előnyei a következők:
A gyepszellőztetéshez nagyon hasonló művelet a gyeplazítás, épp ezért nagyon sokszor össze is keverik őket. A gyeplazításkor egy késes tengellyel felszerelt gép segítségével a talajban lévő gyökérzónát frissítjük fel. A géppel a fű gyökerét, illetve a talaj felső rétegét lazítjuk fel, ennek köszönhetően a talaj hő-, tápanyag- és vízgazdálkodása javul. A gyeplazítás után a föld lazább, levegősebb lesz, a fű pedig sokkal gyorsabban és könnyebben tud majd fejlődni.
A gyepszellőztetéssel ellentétben a gyeplazítást évente maximum 2 alkalommal ajánlott végezni - április-május, illetve szeptember környékén. Kifejezetten javasolt újrafüvesítés előtt.
Érdemes tudni, hogy léteznek olyan kombinált kerti gépek, amelyek könnyen cserélhető késes és rugós hengerekkel rendelkeznek, így talajlazításra és gyepszellőztetésre is alkalmasak.