Nem egy kerti partin fordult már elő, hogy a grill nem akart rendesen beindulni, a hús túlsült, a házigazda pedig véletlenül megégette magát, mert nem a megfelelő grill eszközöket használta. Hogyan és mivel kerülhetőek el ezek a kínos helyzetek? Ebben segítünk most! 13 hasznos és hatékony grill kiegészítőt mutatunk be, amelyekkel jelentősen egyszerűsíthető és színesíthető a kerti grillezés!
A begyújtó kémény - más néven grillgyújtó vagy izzító kémény - segítségével jelentősen lerövidíthető a faszén begyújtásának folyamata. Gyakorlatilag egy olyan henger vagy piramis alakú szerkezetről van szó, amelyben a faszén könnyen és gyorsan meggyullad. Innen pedig a parázsló faszén már mehet is a grillsütőre. Nagy előnye a grillbegyújtó folyadékokkal szemben, hogy a használata után se a kertben, se az ételeken nem lesz érezhető a grillgyújtó jellegzetes, kellemetlen szaga.
A tűz begyújtásában a grill fújtató is rendkívül hasznos segítséget nyújthat. Ahogy a neve is elárulja, a fújtató lényegében erős levegőt fúj ki magából, ezzel elegendő oxigént biztosít az égéshez, szikrákat kelt, így pedig a faszén könnyen lángra lobban.
A grill kellékek közül semmiképpen nem hiányozhat a grillcsipesz, amivel a zöldségeket és a húsokat rendkívül egyszerűen leszedhetjük vagy megforgathatjuk a rácson. A grillcsipesz választása során a legfontosabb szempont, hogy rozsdamentes acélból készült példányt keressünk, amelynek a nyele hőszigetelt és csúszásmentes. Fontos még, hogy elég hosszú darabot vegyünk, így a grillsütő legtávolabbi pontját is bármikor kényelmesen, égési sérülés nélkül elérhetjük. Érdemes masszív, de könnyű grillfogót keresni, ezáltal a nagyobb hússzeleteket is könnyen megfoghatjuk, azonban a használatkor a csuklót egyáltalán nem terheljük meg.
A szükséges grillező eszközök közé tartozik a grill lapát is! Grill lapátot érdemes a csipeszhez hasonló szempontok alapján választani: a masszív, stabil szerkezetű, inoxból készült lapát kiváló társ lesz a grillezés során. Olyat keressünk, amelyik elég hosszú - átéri a grillrácsot -, csúszásgátló nyéllel és nagy méretű lapáttal rendelkezik, így az eszközzel a rácson sülő ételeket könnyen megfordíthatjuk vagy odébb rakhatjuk. Hasznos lehet még, ha a lapát végén akasztó is van.
A grillezés során nem egyszer előfordul, hogy a hús külseje túlsül, a belseje viszont még nyers marad. Ezt tudjuk kiküszöbölni, ha folyamatosan mérjük a sütés közbeni hőfokot! Léteznek olyan faszenes grillsütők, amelyeket beépített hőmérővel szereltek fel, azonban ezek általában a jóval drágább típusok közé tartoznak. Ezért ha nincs ilyen grillsütőnk, akkor egyszerűbb és olcsóbb megoldást jelenthet, ha a grillezéshez egy maghőmérőt szerzünk be.
A maghőmérővel pontosan és gyorsan megállapíthatjuk, hogy a hús megfelelően átsült-e már. A sütés során csak bele kell szúrni a húsba a maghőmérő tűjét, és máris megkapjuk a pontos belső hőmérsékletet - ez különösen fontos a steak húsok sütésekor!
A grillsütőhöz tartozó grillrácson kívül beszerezhetünk plusz sütőrácsokat is. A választásnál mindig nézzük meg, hogy méretben és formában pontosan passzol-e a saját grillsütőnkhöz. Emellett a rácssűrűségre érdemes figyelni, hogy a hússzeletek és a zöldségek semmiképp ne potyogjanak bele a tűzbe. Fontos még minél könnyebb darabot választani, hogy nehézségek nélkül le lehessen emelni a rácsot a grillről.
A grillezést nagymértékben megkönnyítheti, ha alufólia vagy alumínium tálcákat használunk a grillrácson. A grilltálcán a könnyen széthulló vagy kisebb alapanyagok is gond nélkül elkészíthetőek, nem kell aggódni amiatt, hogy a rácson keresztül beleesnek a parázsba. A tálcának köszönhetően a grillrácsra nem ragad rá semmi, nem lesz zsíros vagy olajos, így a rács a sütés után könnyen tisztítható lesz.
A grill kiegészítők közül nélkülözhetetlen a hőszigetelt, teflon béléssel rendelkező grillkesztyű, amelynek hála elkerülhetőek a komolyabb égési sérülések. A konyhai edényfogók egyáltalán nem alkalmasak, mert a grillezés során sokkal magasabb hőmérséklettel dolgozunk.
Nem árt, ha van egy konyhai ecset is, amellyel a húsokat a páclével folyamatosan lehet kenegetni. Így a hússzeletek biztosan nem száradnak ki, a végeredmény szaftos és isteni grillhusi lesz!
A parázs átkeveréséhez és eloszlatásához szükség lehet egy piszkavasra is. Arra érdemes figyelni, hogy olyan piszkavasat válasszunk, amelynek a nyele szigetelt, így ha átforrósodik a rúd, akkor sem égeti meg az ember kezét.
A grillrácsnak a sütés előtt mindenképp tisztának kell lennie, ezért érdemes minden használat után alaposan letakarítani. Egyrészt a korábbi grill maradék a rácson sosem étvágygerjesztő, másrészt az ételmaradék könnyen vonzza a különféle rovarokat és bogarakat. Merev sörtéjű grill kefét érdemes választani a takarításhoz, mert a szilárd sörtéknek köszönhetően sokkal egyszerűbben lekaparható a ráégett maradék.
A kerti partik koronázatlan királyai a házi készítésű burgerek, azonban ezek elkészítéséhez időnként szükség van egy kis plusz segítségre! Nem kérdés, hogy a hamburger prés lesz a hamburgerhús igazi megmentője! A hamburger prés gondoskodik arról, hogy az összes húspogácsa ugyanolyan alakú és magas legyen, így biztosan mindegyik megfelelően átsül a grillen is. Olyat érdemes keresni, amely alumíniumból készült, tapadásmentes bevonattal és bordázott felülettel rendelkezik.
A hamburger prés mellett hasznos eszköz a medvekarom is, amellyel egy szempillantás alatt darabokra téphető bármilyen hús. A rozsdamentes acélból készült medvekarmokkal kényelmesen és hatékonyan dolgozhatjuk fel a különféle sült húsokat - legyen szó akár csirkéről, sertésről, marháról, a medvekaromnak hála a vendégek tányérján seperc alatt ott lesz a felaprított, mennyei husi.